Urgentná akcia
Tibet, akcia začala 12.8.2019
Taši Wangčuk, väzeň svedomia, ktorého v januári 2016 zadržala polícia kvôli „podozreniu z podnecovania separatizmu“, čakal len na začiatok súdneho konania takmer dva roky. Počas nich mu vo väzbe zabránili v akomkoľvek kontakte s rodinou a obmedzovali mu prístup k právnemu poradenstvu. V máji 2018 bol odsúdený na odňatie slobody na 5 rokov.
28.1.2021
Taši Wangčuk bol oslobodený 28. januára 2021. Ďakujeme za vaše podpisy!
Tibetský aktivista Taši Wangčuk sa dlhodobo zasadzuje za kultúrne a jazykové práva Tibeťanov a Tibeťaniek. Čínske úrady ho zadržali po tom, ako sa snažil legálnymi prostriedkami upozorniť vládu na chýbajúce školské vzdelávanie v tibetskom jazyku a svoje názory komunikoval aj v rozhovoroch pre médiá.
Taši Wangčuk je tibetský obranca ľudských práv a zástanca školskej výučby v tibetskom jazyku v školách v tibetských oblastiach, kde sa čínština stala jediným oficiálnym jazykom výučby. Taši verí, že každé dieťa si zaslúži dobre rozumieť svojmu rodnému jazyku. Preto sa vydal do Pekingu, aby tam požiadal o právnu pomoc pri podaní žaloby proti miestnym úradom kvôli nedostatku školskej výučby v tibetskom jazyku na školách. Túto jeho cestu dokumentuje film "Tibetská cesta ku spravodlivosti" z produkcie New York Times, ktorý ukazuje, ako žiadna právnická firma nechcela pomoc poskytnúť a štátna televízia CCTV odmietla Wangčukovu žiadosť o odvysielanie reportáže o tejto téme.
V januári 2016 obrancu ľudských práv Tašiho Wangčuka policajti zbili pri zatýkaní. Súdne konanie voči nemu sa začalo až o dva roky neskôr, v januári 2018 v jeho domovskej tibetskej autonómnej prefektúre Jü-šu v západočínskej provincii Čching-chaj. Práve spomínaný 9-minútový film New York Times uviedla čínska polícia ako dôkazový materiál, s tvrdením, že obvinený úmyselne podnecoval separatizmus – hoci samotný Wangčuk aj priamo vo filme jasne hovorí, že tibetskú nezávislosť nepresadzuje. Ďalším jeho previnením bolo „vykresľovanie čínskej vlády a jej politík voči etnickým menšinám v negatívnom svetle“. Súdne konanie po štyroch hodinách prerušili a prípad odročili na neurčito. Rozsudok o potrestaní Tašiho Wangčuka odňatím slobody na 5 rokov bol napokon vynesený 22. mája 2018. V auguste 2018 Wangčukov právny zástupca zverejnil prostredníctvom sociálnych sietí informáciu, že odvolanie voči rozsudku bolo zamietnuté.
Počas väznenia sa mohol Taši Wangčuk stretnúť so svojou rodinu iba tri razy od vyhlásenia rozsudku. Po odvolacom konaní, na ktorom nebolo jeho príbuzným umožnené sa zúčastniť, im návštevu najprv povolili, ale keď mu na druhý deň priniesli šatstvo, dozvedeli sa, že Taši už bol prevezený do iného väzenského zariadenia. Tento rok v januári k Wangčukovi odmietli pustiť právnika.
Etnickí Tibeťania v Číne čelia diskriminácii a obmedzovaniu svojich práv na slobodu vierovyznania, prejavu, združovania a pokojného zhromažďovania sa. Tibetskí mnísi, spisovatelia a spisovateľky, aktivisti a aktivistky sú kvôli svojej činnosti pravidelne zadržiavaní. Za nejasne definovaný zločin „podnecovania separatizmu“ sú v Číne ľuďom, ktorí si podobne ako Taši Wangčuk nenásilne uplatňujú svoje práva, hrozí trest odňatia slobody až na 15 rokov.
Preto musíme vyvinúť silný tlak na čínske úrady, aby uznali, že Taši Wangčuk je väzňom svedomia, a stiahli všetky obvinenia, ktoré boli voči nemu vznesené. Wangčuk musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený, nakoľko sa podľa medzinárodného práva nedopustil žiadneho zločinu a bol zadržaný len za to, že si uplatňoval svoje právo na slobodu prejavu.