Barmský lékar uväznený na 17 rokov za údajné podnecovanie k násiliu

Mjanmarsko, akcia začala 10.9.2013

Barmský lekár Tun Aung bol zatknutý v júni 2012. Najprv bol niekoľko mesiacov zadržiavaný v izolácii a následne odsúdený na 17 rokov väzenia za údajné podnecovanie násilia v spoločnosti v súvislosti s etnickými nepokojmi medzi väčšinovými budhistami a moslimskou menšinou. Tie vypukli na západe Barmy po znásilnení a zavraždení mladej ženy budhistického vyznania. Amnesty International sa domnieva, že Tung Aung bol uväznený len preto, že je predsedom Rady pre islamské náboženské záležitosti v meste Maungaw.

Aktuálne k prípadu

19.1.2015

Dobrá správa! Dr. Tun Aung z Barmy je na slobode!

Dňa 19.1.2015 bol prepustený barmský mierumilovný aktvista Dr. Tun Aung. Bol uväznený v roku 2012 a odsúdený na 17 rokov väzenia len za to, že sa snažil zabrániť násiliu v miestnej komunite. Podľa Národnej komisie pre ľudské práva v Barme, listy, ktoré prišli od podporovateľov a podporovateliek Amnesty International za prepustenie Dr. Aunga, prinútili autority pozrieť sa hlbšie na jeho prípad a prepustiť ho.

12.6.2014

Skvelá správa! Môžeme potvrdiť, že trest Dr Tun Aunga bol znížený

Dr Tun Aungovi bolo udelené niekoľkoročné zníženie jeho trestu, a podľa Národnej komisie pre ľudské práva v Mjanmarsku (MNHRC) mu ostáva ešte jeden rok a jeden mesiac vo väzení.


Dr. Tun Aung bol sedem mesiacov držaný v izolácii po svojom uväznení v polovici roka 2012 a bol odsúdený na jedenásť rokov väzenia v druhej polovici roka 2012 za účasť v nepokojoch, ktoré vypukli v Maungdaw, v štáte Rakhine v západnej Barme v júni 2012. Nezávislí svedkovia však vypovedali, že Dr. Tun Aung sa počas demonštrácií skôr aktívne zapájal do pokusov upokojiť dav. Amnesty International považuje Dr. Tun Aunga za väzňa svedomia, ktorý bol uväznený preto, že je vodcom moslimskej komunity. Dr. Tun Aung trpí nádorom hypofýzy a existujú odôvodnené obavy, že nedostáva lieky a lekársku pozornosť, ktorú potrebuje.

Dr. Tun Aung je lekár a v čase svojho uväznenia bol zároveň predsedom koncilu islamských náboženských záležitostí v Maungdaw. Počas niekoľkých mesiacov po zadržaní mu nebolo dovolené prijímať návštevy či telefonovať. Ďalej mu bolo tiež upierané právo na právneho zástupcu podľa vlastnej voľby, práve naopak - bol mu pridelený štátny právnik, s ktorým mu nebolo dovolené mať súkromné stretnutia na prípravu obhajoby.

Pozadie prípadu

Dňa 28. mája bola v Maungdaw znásilnená a zavraždená 27-ročná žena budhistického vyznania, údajne tromi moslimami. Ďalšieho dňa polícia zadržala troch podozrivých a všetci boli následne odsúdení na smrť. Dňa 3. júna bol zase davom približne 300 ľudí napadnutý autobus, v ktorom mali byť údajní páchatelia, pričom 10 moslimských cestujúcich bolo ubitých k smrti.

Týmto vypukla vlna násilia medzi moslimami a budhistami. OSN dokumentovala vyše 150 000 prípadov ľudí, ktorí žijú v táboroch pre vnútorne presídlených.

Kto sú Rohingovia

Rohingovia sú etnickou a náboženskou menšinou v Barme. V krajine žije podľa odhadov zhruba 800 000 Rohingov. Sú moslimského vyznania. V krajine sú považovaní za nelegálnych prisťahovalcov, a preto nemajú nárok na barmské občianstvo. Prevažne budhistická Barma nezahŕňa Rohingov medzi 135 vládou uznaných etník. Často sú diskriminovaní a sú im upierané základné ľudské práva.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Posielanie listov funguje! Barmský lekár Dr. Aunga, ktorý bol odsúdený na 17 rokov väzenia len za to, že sa snažil zabrániť násiliu v miestnej komunite, je na slobode. Barmská vláda by ale mala v oslobodzovaní väzňov svedomia pokračovať.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • Okamžité a bezpodmienečné prepustenie Tun Aunga
  • Prístup k liekom a radnej lekárskej starostlivosti

Adresáti petície:

  • U Sit Myaing, Myanmar National Human Rights Commission
  • Thein Sein: President