Urgentná akcia

Zastavme prenasledovanie Eren Keskinovej!

Turecko, akcia začala 9.1.2017, petícia je stále aktívna

Právnička Eren Keskinová sa odmieta vzdať spravodlivosti. V roku 2004 bola usvedčená z „urážania Turecka“, pretože vystúpila proti zabitiu 12- ročného chlapca armádou. Odvtedy bola opakovane zatýkaná za zverejnené články v novinách, kde pôsobila ako šéfredaktorka. Vláda ju chce poslať do väzenia za to, že hovorí za spravodlivosť. Eren však nebude umlčaná.

Aktuálne k prípadu

12.10.2018

Eren odblokovali cestovný pas

Počas desiateho vypočúvania na súde konečne zrušili zákaz cestovania, ktorý mala Eren od roku 2016, keď jej po pokuse o puč v Turecku zablokovali pas. Proces proti Eren však pokračuje a stále jej tak hrozí trest odňatia slobody.

28.8.2016

Keskinová sa stretla s prokurátorom

25. augusta sa Eren Keskinová dobrovoľne prihlásila na prokuratúre, ktorá ju obvinila z členstva v teroristickej organizácii a pokusu o narušenie štátnej jednoty a národnej teritoriálnej integrity, za čo jej môže hroziť až doživotný trest. Prokuratúra ďalej navrhla predbežné zadržanie, s ktorým však súd nesúhlasil a Keskinovú dočasne podmienečne prepustil. Musí sa však týždenne hlásiť na miestnej policajnej stanici a nesmie opustiť krajinu.

21.8.2016

Razia v Ereninom dome

16. augusta prehľadala polícia Erenin dom v Istanbule. V tom čase sa v dome nachádzala len jej 85-ročná matka, samotná Eren bola v Diyarbakire na juhovýchode Turecka. V ten istý deň prebehla razia aj v redakcii novín Özgür Gündem, kde Keskinová v minulosti pracovala ako šéfredaktorka.

10.8.2016

Po puči Eren Kesiknová nesmie vycestovať z krajiny

Po pokuse o puč v Turecku bol Eren Keskinovej a ďalším tisíckam ľudí zablokovaný pas. Neexistuje žiadne oficiálne stanovisko, ktoré by určovalo, koľko táto situácia potrvá.


Ako právnička a bývalá šéfredaktorka novín je Eren Keskinová už desaťročia hlasnou kritičkou tureckej vlády. Prejav, ktorý predniesla pred 11 rokmi, rozhneval predstaviteľov štátnej moci. V ňom obvinila štát zo „zabitia 12 - ročného dieťaťa“ Ugura Kaymaza.

Pre Eren je zabitie chlapca armádou v roku 2004 len jednou z mnohých škvŕn v histórii Turecka – v histórii, za ktorú musia byť podľa nej autority zodpovedné.

Za tento prejav a za zverejnené články v kurdských novinách, v ktorých zastávala funkciu šéfredaktorky, bola opakovane obviňovaná za urážanie Turecka a prezidenta.

Kvôli jej hlasnému postoju k ťažkej situácii tureckých Kurdov bola Eren trestne stíhaná už viac ako 100 krát. V roku 1995 strávila šesť mesiacov vo väzení len pre to, že vo svojom článku použila slovo Kurdistan. Obrovské množstvo prípadov, ktoré sa vedú proti jej osobe nie je nič iné, len jasné obťažovanie.

Jediným, čím sa Eren previnila, bolo vyjadrenie názoru proti nespravodlivosti. A čas sa jej kráti. Viac súdnych procesov znamená, že môže byť kedykoľvek uväznená, a to na dlhé obdobie.

Pozadie prípadu

Eren Keskinová čelí obvineniam podľa paragrafu 301 tureckého trestného zákonníka. Tento paragraf je dlhodobo jedným z najproblematickejších paragrafov čo sa týka slobody prejavu. Do roku 2008 paragraf kriminalizoval "znevažovanie tureckých hodnôt". Reforma nahradila túto definíciu rozsiahlejšou - "znevažovaním tureckého národa, republiky, tureckého parlamentu, tureckej vlády a zákonných inštitúcií" a pridala potrebu autorizácie ministrom spravodlivosti predtým než žalobca zaháji konanie.

Podľa Amnesty International je usvedčenie Eren Keskinová podľa paragrafu 301 porušením jej práva na slobodu prejavu. Ak bude Eren uväznená, stane sa z nej väzenkyňa svedomia.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu : Za ukončenie prenasledovania Eren on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním odkazu e-mailom nebo na Twitter a tiež poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Abdulhamit Gül: Minister spravedlnosti, Ministerstvo spravodlivosti

Požadujeme

  • Zrušenie zákonov, ktoré porušujú právo na slobodu prejavu.