Vyzvite Čínu, aby umožnila zjednotenie ujgurských rodín

Čína, akcia začala 22.3.2021, petícia je stále aktívna

Bezprecedentne tvrdé zákroky čínskej vlády proti ujgurskej menšine sa neustále stupňujú. Dokazuje to aj najnovší výskum Amnesty International. Ujgurské deti v čínskej oblasti Sin-ťiang, niektoré mladšie ako 5 rokov, sú násilím odlúčené od rodičov a držané v štátnych „sirotincoch“. Ich rodičia žijúci v exile nemôžu riskovať návrat do krajiny, po ktorom by im mohlo hroziť opätovné umiestnenie do tzv. „reedukačných táborov“, známych mučením a iným zlým zaobchádzaním so zadržiavanými osobami. Podpíšte našu petíciu a pomôžte nám vyvinúť medzinárodný tlak na čínsku vládu, aby ujgurské rodiny mohli byť opäť spolu.

Aktuálne k prípadu

6.7.2022

Získali sme nové svedecké výpovede príbuzných

Amnesty International zverejnila nové srdcervúce svedectvá príbuzných 48 etnických Ujguriek a Kazachov zadržiavaných v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang v Číne. Organizácia doteraz uverejnila príbehy 120 ľudí, ktorí doslova zmizli v pochybnom väzenskom systéme Sin-ťiangu. Amnesty zároveň opätovne vyzvala Vysokú komisárku OSN pre ľudské práva Michelle Bachelet, aby podnikla potrebné kroky, a aby jej úrad konečne vydal dlho očakávanú správu o porušovaní ľudských práv v oblasti. Viac informácií o situácií nájdete na https://xinjiang.amnesty.org.


Mihriban Kader s manželom Ablikimom Memtininom boli prenasledovaní a šikanovaní políciou, ktorá na nich tlačila, aby odovzdali cestovné pasy. Pár preto v roku 2016 utiekol z oblasti Sin-ťiang do Talianska, pričom svoje štyri deti museli nechať v dočasnej starostlivosti starých rodičov. Krátko po odchode rodičov z krajiny previezli starú mamu detí do tzv. „reedukačného tábora“, kým starého otca vypočúvali na policajnej stanici.

V novembri 2019 získali rodičia od talianskej vlády povolenie priviesť do krajiny svoje deti. Štyria súrodenci, v tom čase vo veku 12 – 16 rokov, museli pred odchodom z Číny absolvovať cestu na taliansky konzulát v Šanghaji, kde mali požiadať o víza. Pred vstupom na konzulát ich zadržala čínska polícia a namiesto za rodičmi ich poslali späť do sirotinca a internátnej školy v Sin-Ťiangu.

Príbeh Mihriban a Ablikima žiaľ nie je jedinečný. Mnoho ujgurských rodičov muselo pri úteku zo Sin-ťiangu nechať svoje dieťa alebo deti v dočasnej opatere iných rodinných príslušníkov a príslušníčok. Mnohí z nich sa následne dozvedeli, že ich deti držia v štátnych sirotincoch alebo internátnych školách, kým ich opatrovníkov a opatrovníčky poslali do „reedukačných táborov“.

Tvrdé zásahy voči ujgurskej menšine bránia rodičom v návrate do Číny a starostlivosti o rodinu. Ich deťom úrady odoberajú alebo odmietajú vydať cestované pasy, čím im znemožňujú vycestovať. Podpíšte našu petíciu a vyzvite čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby ujgurským deťom umožnil opustiť Čínu a opäť žiť v opatere svojich rodičov.

Pozadie prípadu

Od roku 2017 vzniklo naprieč provinciou Sin-Ťiang viacero väzobných zariadení s rôznymi prívlastkami („protiextrémistické“, „vzdelávacie“ či „reedukačné“), v ktorých sú na dobu neurčitú zadržiavaní občania a občianky provincie. Podľa expertných odhadov je v súčasnosti v týchto zariadeniach väznených viac ako milión ľudí. V táboroch sú nútení učiť sa o čínskych zákonoch a politike a osvojiť si kultúrne zvyklosti, ktoré z nich urobia „lepších“ občanov a občianky Číny. Do týchto zariadení posielajú najmä ľudí praktizujúcich určité náboženstvo (prevažne islam), majú kontakty v zahraničí, alebo boli (oni sami alebo ich rodinní príslušníci a príslušníčky) súčasťou hnutí za sociálnu spravodlivosť. Čínske úrady sa tiež snažia zabezpečiť, aby nikto nemohol komunikovať pomocou kódovaných aplikácií, čím nútia ľudí používať domáce sociálne siete, ktoré nie sú kódované a nechránia súkromie používateľov a používateliek.

Ujguri a ostatné väčšinovo moslimské etnické skupiny v provincii Sin-ťiang dlhodobo trpia porušovaním slobody vierovyznania, slobody združovania sa a ďalších ľudských práv. V posledných rokoch ich úrady začali prenasledovať dôslednejšie a vo väčšej miere. Medzi nástroje represie patrí hromadné zatýkanie, stály technologický dozor, zvýšené nasadzovanie ťažko ozbrojených pouličných hliadok, zvýšenie počtu bezpečnostných stanovíšť na cestách a mnoho ďalších metód porušujúcich ľudské práva.

Viac o téme nájdete na našich sociálnych sieťach a webstránke https://www.amnesty.org/en/latest/research/2021/03/the-nightmare-of-uyghur-families-separated-by-repression/.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu NA OPÄTOVNÉ ZJEDNOTENIE UJGURSKÝCH RODÍN on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu .

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Si Ťin-pching: Prezident Čínskej ľudovej republiky

Požadujeme

  • aby ujgurské deti, ktorých rodičia žijú v exile a ktoré sú zadržiavané v štátnych sirotincoch alebo internátnych školách, mohli opustiť krajinu a vycestovať za svojimi rodinami.