Urgentná akcia
Tibet, akcia začala 3.3.2016
Mladý tibetský spisovateľ a bloger Druklo (známy aj pod pseudonymom Šokjang) bol po takmer roku strávenom v zadržaní, odsúdený na tri roky väzenia. Jeho uväznenie je pravdepodobným následkom článku, v ktorom popisoval nárast počtu príslušníkov Čínskych bezpečnostných zložiek.
18.4.2018
Podľa dostupných informácii bol bloger Druklo prepustený na slobodu, stále však ostáva pod policajným dozorom. Jeho prípad budeme naďalej sledovať.
28.4.2016
Druklo bol odsúdený na tri roky väzenia na základe "podnecovania k separatizmu". V jeho liste, v ktorom sa voči rozsudku odvoláva, udáva, že bol usvedčený pre online posty o slobode vierovyznania, Dalai Lamovi či o iných tibetských záležitostiach. Druklo napísal odvolanie sám, bez právnej pomoci.
Drukla odviedli 19. marca 2015 príslušníci bezpečnostných služieb z okresu Tongren (tibetsky Rebgong) v tibetskej autonómnej perfektúre Huangnan (Malho) v provincii Čching-chaj v centrálnej Číne. 17. februára 2016 bol okresným súdom v Tongrene odsúdený na tri roky väzenia. Nie je presne známe, na základe akých obvinení bol odsúdený, ale týkajú sa separatizmu. Počas zadržania ani súdneho procesu Druklo nemal prístup k právnikovi a jeho rodina sa o dátume vynesenia rozsudku dozvedela len dva dni predtým.
Druklo sa proti rozhodnutiu odvolá.
Druklo patrí medzi prominentných tibetských spisovateľov a blogerov. Je známy pre svoje kritické články o súčasnej situácii v tibetských oblastiach. 16. marca napísal blog pri príležitosti 56teho výročia tibetského povstania proti čínskej nadvláde. V blogu popisuje nárast počtu príslušníkov Čínskych bezpečnostných zložiek v Tongrene. Druklo bol už zatknutý v roku 2010 počas svojich štúdií. Vtedy písal o tibetských protestoch z roku 2008.
Etnickí Tibeťania čelia v Číne diskriminácii a obmedzeniam pri uplatňovaní si svojich práv na náboženskú slobodu, vyjadrovanie, združovanie a zhromažďovanie.
Druklo sa narodil v Xiahe (Labrang) v provincii Gansu, v tibetskej oblasti Amdo. Je populárny medzi bežnými Tibeťanmi pre svoj kritický štýl písania. Napísal niekoľko kníh v tibetskom jazyku – Pre slobodu nemám zľutovanie a Odvaha Rangdrolu. Veľmi známe sú jeho internetové články- Konflikt a riešenie: Odpoveď Liu Junningovi, ktorá je úvahou o čínskej etnickej politike a článok, ktorým kritizuje vládnu politiku presídľovania tibetských nomádov - Dnes som na pastvine môjho mesta.
Druklo sa stal terčom čínskych úradov už po druhý krát. Spolu so spolužiakom Teurangom bol zadržaný 6. apríla 2010 za vydávanie zakázaného literárneho časopisu Shar Dungri (Východná snežná hora). V tom čase študoval na Čínskej severozápadnej univerzite pre národnosti v meste Lan-čou. V článkoch tohto časopisu sa vyskytovali aj témy tibetských protestov z roku 2008. Bol obvinený z udržiavania kontaktov s tibetskou exilovou organizáciou - Tibetský kongres mladých. Nakoniec ho prepustili 8. mája 2010.