Mučený a väznený za účasť na protestoch

Irán, akcia začala 10.10.2022, petícia je stále aktívna

Vahid Afkari pochádza z rodiny s pevnými a blízkymi vzájomnými väzbami. Doma rád čítal, spieval a tancoval so svojimi bratmi Habibom a Navidom. Dnes sedí vo väzení za zločin, ktorý nespáchal.

V rokoch 2016 – 2018 sa všetci traja zapojili do pokojných protestov proti nerovnosti a politickej represii, ktoré prebiehali v ich meste Širáz. Dňa 17. septembra 2018 prišla k nim domov polícia a zatkla Vahida a Navida za účasť na protestoch. O tri mesiace neskôr zatkli aj Habiba.

Iránske úrady držali troch bratov v samoväzbe, mučili ich a nútili k „priznaniu“, že spáchali rôzne trestné činy. Obvinenia, ktoré voči nim vzniesli, boli politicky motivované, a ich usvedčenie a odsúdenie predstavuje hrubé zlyhanie spravodlivosti. Vahida a Navida odsúdili aj na základe nepodloženého obvinenia z vraždy príslušníka bezpečnostných zložiek. Navid bol nespravodlivo odsúdený na smrť a Habib a Vahid na desaťročia väzenia a 74 rán bičom.

V septembri 2020 presunuli všetkých troch do samoväzby. Navida 12. septembra 2020 v tajnosti popravili, o čom neboli vopred informovaní ani jeho právni zástupcovia, ani on sám a jeho rodina. Poprava Navida Afkariho vyvolala pobúrenie v celom Iráne i vo svete a viedla k intenzívnejším žiadostiam o prepustenie Habiba a Vahida. Habiba prepustili z väzenia v marci 2022, po tom, ako strávil 550 dní v samoväzbe.

Vahida držia iránske úrady v samoväzbe od septembra 2020. Trestajú ho tak za to, že sa nepodvolil ich požiadavke, aby verejne odsúdil ľudí, ktorí v Iráne a na celom svete žiadajú spravodlivosť pre jeho rodinu.

Žiadajte od iránskych úradov, aby prepustili Vahida Afkariho na slobodu.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA SLOBODU PRE VAHIDA AFKARIHO on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Ajatolláh Chomejní: Najvyšší vodca Iránu

Požadujeme

  • aby Vahida okamžite a bezpodmienečne prepustili na slobodu,
  • aby až do Vahidovho oslobodenia ukončili jeho samoväzbu a poskytli mu primeranú zdravotnú starostlivosť.