Urgentná akcia

Postavme sa za LGBTI aktivistku Vitalinu

Ukrajina, akcia začala 28.8.2018, petícia je stále aktívna

For English version scroll down.

Vitalina Koval bola viackrát napadnutá len zato, že sa zúčastnila na pokojnom pochode za ženské práva. Na poslednom pochode v Užhorode ju obliali červenou farbou a spôsobili jej chemické popálenie očí. Ukrajinská polícia jej situáciu dlhodobo nerieši.

Aktuálne k prípadu

5.3.2021

Útočníci, ktorí napadli Vitalinu, boli zbavení obvinení

V marci tohto roka súd oslobodil spod obžaloby útočníkov, ktorí Vitalinu Koval napadli v roku 2018. Podľa súdu došlo v prípade k premlčaniu a obvinení teda nemôžu byť ďalej stíhaní za „spôsobenie ľahkej ujmy na zdraví“. Toto rozhodnutie je síce zákonné, ale ukazuje, že ukrajinský justičný systém zlyháva v snahe dosiahnuť spravodlivosť pre ľudí, ktorí sa stali obeťou trestných činov z nenávisti.

10.3.2020

Aktivistke Vitaline sa podarilo spoluorganizovať pokojný sprievod počas Medzinárodného dňa žien 2019 v Užhorode

V roku 2019 sa aktivistke Vitaline podarilo spoluorganizovať pokojný sprievod počas Medzinárodného dňa žien v Užhorode. Vitalina sa medzi časom presťahovala do Kyjeva, kde pokračuje v boji za práva žien a LGBTI komunity.

6.11.2018

Vitalina v Bratislave

5. novembra sme pred ukrajinskou ambasádou demonštrovali za vyšetrenie útokov na aktivistov a aktivistky v krajine a tiež vyjadrili pietnu spomienku na tragicky zosnulú Katerynu Handziuk. Večerom nás sprevádzala vzácna hosťka, ukrajinská aktivistka za práva žien a LGBTI ľudí, Vitalina Koval. Následne sme vo Foajé diskutovali s Vitalinou a našimi návštevníkmi a návštevníčkami o otázke ochrany ľudských práv na Ukrajine, dôvodoch nárastu pracového extrémizmu a nenávisti aj možnostiach boja s týmito negatívnymi fenoménmi, ktoré sú u našich východných susedov, ako aj v celej Európe na vzostupe.

3.11.2018

Útočníčky obvinené z ľahkého ublíženia na zdraví

Dve ženy, ktoré v marci zaútočili na Vitalinu, budú súdené za ľahké ublíženie na zdraví. Vyšetrovateľ na základe expertízy odmietol obvinenia z trestného činu podnecovania nenávisti. Vitalinina právnička bude proti tomuto rozhodnutiu namietať.

9.10.2018

Nelichotivá štatistika z Ukrajiny

Ľudskoprávne organizácie zaznamenali za posledných 9 mesiacov viac než 50 útokov na aktivistov a obrancov ľudských práv. Jedná sa najmä o ochrancov práv LGBTI ľudí, životného prostredia a bojovníkov proti korupcii.

18.9.2018

Vyšetrovatelia sú pripravení posunúť prípad súdu

Vyšetrovatelia v prípade útoku na Vitalinu ešte čakajú na expertízu, ktorá určí, či mal útok na aktivistku "diskriminačné" motívy. Následne prípad posunú na súd, ktorý by ho mal začať prejednávať do konca septembra. Aj keď sa zdanlivo jedná o obyčajnú správu, na ukrajinské pomery je takýto rýchly postup vo Vitalininom prípade veľkým úspechom.


Vitalina Koval je ústrednou osobnosťou LGBTI komunít na Ukrajine. Pre stúpajúce nepriateľstvo voči tejto komunite sa Vitalina rozhodla založiť komunitné centrum - bezpečný priestor pre LGBTI osoby. Vitalina sa v marci 2017 zúčastnila pochodu Women's Day March v Užhorode. Napadla ju vtedy desiatka mladých mužov, ktorí jej a ďalším demonštrantom a demonštrantkám nedovolili odísť, roztrhali im plagáty a vyhrážali sa im násilím. Vitalina na polícii podala sťažnosť, polícia ju však nikdy neriešila.

Vitalina sa však rozhodla, že ju to nezastaví a 8. marca 2018 chcela znova navštíviť Women's Day March. Mala však strach - čo keď bude znovu napadnutá? Tentokrát šla na políciu vopred. Tu ju uisťovali, že protestujúci budú dobre chránení. Keď sa však pochod blížil ku koncu, dvaja muži a štyri ženy z pravicovej skupiny „Karpatska Sich" obliali Vitalinu červenou farbou. Tá sa jej dostala do očí a spôsobila chemické popáleniny. Len s veľkým šťastím vtedy Vitalina neprišla o zrak.

Po ošetrení v nemocnici zamierila priamo na políciu, ešte stále pokrytá červenou farbou. Keď dorazila na stanicu, útočníci a útočníčky sedeli zadržaní na recepcii. Policajtka žiadala Vitalinu, aby jej nahlas nadiktovala svoju adresu - tú však mohli počuť neďaleko sediaci útočníci a útočníčky. V tej chvíli sa cítila v nebezpečí. Od pochodu totiž jej priatelia a priateľky dostávajú výhražné správy a dokonca ich niekto sledoval. Vitalina sa rozhodla usporiadať protest proti násiliu, väčšina jej známych aktivistov a aktivistiek sa však rozhodla na ňom nezúčastniť kvôli strachu o svoju bezpečnosť. Vitalina je odhodlaná aktivistka, ale je v ohrození. Potrebuje vašu podporu.

Pozadie prípadu

Ukrajina za posledné roky urobila niekoľko pozitívnych krokov v otázke ochrany práv LGBTI ľudí. Príkladom je napríklad pokojný priebeh pochodov Kyiv Pride 2016, 2017 a 2018. Od apríla 2017 však nevídaným spôsobom narástol počet útokov krajne pravicových skupín hlásajúcich násilie a nenávisť, medzi ktoré patrí aj Karpatska Sich. Uzavreté aj verejné podujatia organizované LGBTI, feministickými či politickými aktivistkami a aktivistami sú ohrozené potenciálnymi útokmi takýchto pravicových skupín.

Čo sa týka ochrany týchto podujatí, polícia často zlyháva a nie je schopná dostatočne brániť práva aktivistiek a aktivistov na združovanie sa a pokojný prostest.

Chyba je však aj na strane prokuratúry. Z celkového počtu tridsiatich prípadov monitorovaných Amnesty International, boli krajne pravicoví útočníci postavení pred súd len raz. V ostatných prípadoch vyšetrovanie nebolo dostatočne účinné, čo útočníkom a útočníčkam dáva pocit beztrestnosti a vytvára atmosféru strachu.

Útok na Vitalinu Koval ilustruje rastúcu vlnu nenávisti voči LGBTI ľuďom na Ukrajine. Miestne úrady by mali zaujať jasný postoj voči nebezpečným krajne pravicovým skupinám a kategoricky odsúdiť akékoľvek prejavy diskriminácie, násilia a vyhrážania sa. Rovnako by mali všetkých zodpovedných spravodlivo vyšetriť a potrestať.

Tento prípad spadá pod LWM – Maratón písania listov. Ten je najväčšou medzinárodnou akciou na podporu nespravodlivo väznených, prenasledovaných alebo utláčaných ľudí. Amnesty International ho usporadúva každoročne a tento krát sa v ňom zameriava na ženské obrankyne ľudských práv.

 

Protect LGBTI activist Vitalina Koval

Vitalina Koval has been central to the LGBTI community in Ukraine. She helped set up a community centre - a safe space for LGBTI people within the growing hostility of the country.

During the International Women’s Day March in Ukraine in 2017, Vitalina was attacked by a dozen young men, who charged at her and other protesters – tearing up their posters and shouting threats. Vitalina tried to file a police report. The police ignored her.

Vitalina wanted to attend the 2018 Women’s March, this time going to the police in advance for protection. They said she’d be fine. But during the march, two men and four women from far-right group ‘Karpatska Sich’ threw red paint all over Vitalina. Her eyes began to hurt immediately. She suffered from chemical burns.

“I felt pain, shock and fear: ‘I could go blind!’ … These long minutes it hurt, and I couldn't get the thought that I could lose my sight out of my head”

Since then, Vitalina’s friends have received threatening messages and even been followed home. They don’t feel safe.

Vitalina is a determined activist – but she is at risk. She needs your support.

Sign this petition calling on Minister of Interior, Arsen Avakov, to publicly recognise the vital role of Vitalina and other activists who defend women and LGBTI rights in #Ukraine, and protect them from attacks by far-right groups.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu na ochranu ľudskoprávnej aktivistky on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Arsen Avakov: Minister vnútra

Požadujeme

  • urýchlené, efektívne a nestranné vyšetrenie všetkých útokov na aktivistky a aktivistov spáchané krajne pravicovými skupinami,
  • zohľadnenie diskriminačných motívov pri vyšetrovaní týchto zločinov.