Žiadajte zatvorenie väznice Guantánamo

Spojené štáty, akcia začala 11.1.2023, petícia je stále aktívna

Vo väznici na vojenskej základni USA v zálive Guantánamo na Kube došlo počas dvoch dekád jej existencie k mnohým zločinom podľa medzinárodného práva. Americký prezident Joe Biden musí dodržať svoje slová a väznicu konečne zavrieť.

Vojenská námorná základňa Guantánamo začala slúžiť ako väzenie potom, ako sa USA rozhodli rámcovať svoju reakciu na útoky z 11. septembra 2001 ako globálnu vojnu proti terorizmu, ktorá podľa nich ospravedlňovala obchádzanie ľudských práv pri získavaní informácií od podozrivých osôb.

Na základni Guantánamo – ale aj na iných miestach vo viacerých krajinách, kde CIA zriadila tajné detenčné zariadenia – sa s podozrivými, ktorých zámerne držali mimo dosahu súdnych systémov, zaobchádzalo spôsobmi, ktoré sú podľa medzinárodného práva považované za zločiny, ako napríklad mučenie a nútené zmiznutia.

Joe Biden v roku 2009, ešte ako viceprezident USA, na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyhlásil, že USA „budú dodržiavať práva tých, ktorých postavia pred súd, a zatvoria väzenské zariadenie v zálive Guantánamo.“ Dnes, o 13 rokov neskôr, má príležitosť tieto slová naplniť a väznicu na základni Guantánamo raz a navždy zatvoriť.

Vo väznici na Guantáname je naďalej na neurčito zadržiavaných približne 40 moslimských mužov, väčšina z nich bez toho, aby voči nim boli vznesené obvinenia alebo aby mali prístup k spravodlivému súdnemu procesu.

Podpíšte petíciu.

Vyzvite spolu s nami prezidenta Bidena, aby zatvoril väznicu na námornej základni Guantánamo a aby USA zabezpečili presun všetkých zadržiavaných osôb do krajín, ktoré budú rešpektovať ich ľudské práva.

Pozadie prípadu

Amnesty International zverejnila v januári 2021 správu o dlhodobom porušovaní ľudských práv vo väzení na vojenskej základni USA v zálive Guantánamo na Kube. Správa bola pripravená pri príležitosti dvadsiateho výročia využívania základne ako väznice a v čase, keď sa do Bieleho domu chystá nastúpiť nový prezident.

Správa dokumentuje celý súbor porušovania ľudských práv na základni, kde obete mučenia zadržiavajú bez prístupu k adekvátnej zdravotnej starostlivosti, na neurčitý čas a bez možnosti dovolať sa spravodlivého súdneho procesu. Možnosť prevozu zo zariadenia je pozastavená a ani tým ľuďom, ktorí boli prepustení a mali už väzenie opustiť, nebol poskytnutý transfer a uviazli tak na základni na celé roky.

Viac sa dočítate na https://www.amnesty.sk/porusovanie-ludskych-prav-v-zalive-guantanamo-trva-uz-takmer-20-rokov/.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu za zatvorenie väznice Guantánamo on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Joe Biden: prezident USA

Požadujeme

  • aby prezident Joe Biden zatvoril väznicu na námornej základni v zálive Guantánamo,
  • aby USA zabezpečili presun všetkých zadržiavaných osôb do krajín, ktoré budú rešpektovať ich ľudské práva vrátane práva na spravodlivý súdny proces.