Urgentná akcia

Zbitý za to, že sa zamiloval

Grécko, akcia začala 18.9.2015

V auguste 2014 brutálne zbili grécko-pakistanský homosexuálny pár. Muži sedeli na lavičke na námestí v centre Atén, keď ich napadla skupina mužov v čiernom. Costas vypovedal, že na neho najskôr hodili vedro so špinavou vodou a potom ho bili a kopali viac ako desať minút. Násilnici potom na Costasa vysypali odpadkový kôš a na zlomili mu nohu na troch miestach. Costas musel okamžite vyhľadať lekársku pomoc a jeho zranenie si vyžiadalo dlhú rekonvalescenciu. Podozriví z útoku neboli dodnes odhalení a nikto nebol potrestaný.

"Podľa mňa vedeli, že sme pár, a to je jeden z dôvodov, prečo na nás zaútočili. Ďalším dôvodom je tmavá pleť môjho partnera".

  • Costas, ktorý sa spolu s partnerom stali obeťami nenávistne motivovaného útoku.

Costas utrpel po opakovaných úderoch a kopancoch zlomeninu nohy na troch miestach. Pri útoku utrpel aj psychickú ujmu - “nohu mám už v poriadku, ale keď vidím násilie, všetka tá hrôza sa mi vráti."

Grécke úrady opakovane zlyhávajú v nedostatočnom vyšetrení akýchkoľvek nenávistných motívov zločinov či v poskytnutí ochrany dotknutým osobám. “Keď prišla polícia, správali sa ku mne ako keby som bol nákazlivý,” hovorí Costas. Spolu s partnerom žijú v neustálom strachu z ďalšieho útoku - Costasovho partnera dokonca v marci 2015 opäť napadli.

Pretože páry rovnakého pohlavia nie sú v krajine uznané, Costas a celá LGBTI komunita sa cítia ešte viac zraniteľnejší. "Tým, že nás vláda nepovažuje za skutočných, je to ako keby tieto útoky prehliadala. Ako keby sme ani neexistovali."

Pozadie prípadu

V rokoch 2014 a 2015 sa v Grécku takmer zdvojnásobil počet zdokumentovaných útokov na ľudí z LGBTI komunity. Problém rasistických útokov aj naďaľej pretrváva. Grécke úrady opakovane zlyhávajú vo vyšetrení nenávistných motívov útokov a v poskytnutní ochrany dotknutým osobám. Navyše sa k párom rovnakého pohlavia správajú ako k druhoradým občanom a občiankam.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Ďakujeme za Vaše podpisy. V máji 2016 pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbi, transfóbii a bifóbii (IDAHOT) odovzdal Costas spolu s delegáciou Amnesty International generálnemu tajomníkovi gréckeho ministerstva spravodlivosti viac ako 150 tisíc podpisov vyzbieraných počas Maratónu písania listov. Costas všetkým odkazuje: "Je pre mňa veľmi dôležité vedieť - aj napriek teroru, ktorý som zažil - ze Ľudia ako vy existujú." Pretože sa páchatelia zločinu nenašli, jeho prípad bol archivovaný.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • Vyzývame grécku vládu, aby zaistila vyšetrovanie a potrestala vinníkov za zločin z nenávisti.

Adresáti petície:

  • Nikos Paraskevopoulos: Minister Grécka pre spravodlivosť, transparentnosť a ľudské práva