Zbúrajte apartheid, nie palestínske domovy

Izrael, akcia začala 20.8.2022, petícia je stále aktívna

Milióny Palestínčaniek a Palestínčanov žijú pod izraelským režimom apartheidu. V jadre tohto násilného rasistického usporiadania spoločnosti sa nachádza ich spoločná palestínska skúsenosť s tým, aké ťažké je nemať právo na domov.

Aktuálne k prípadu

28.10.2022

Najnovšie uznanie apartheidu zo strany OSN prichádza v čase, keď sa stupňujú útoky na palestínske domy

Osobitný spravodajca OSN pre právo na primerané bývanie sa zaradil k predchádzajúcim expertkám a expertom na ľudské práva, ktorí konštatovali, že Izrael pácha apartheid voči Palestínskej populácii. Osobitný spravodajca Balakrishnan Rajagopal dnes na Valnom zhromaždení OSN predstavil správu o právach na bývanie vo svete, v ktorej sa uvádza, že systém rasového útlaku a diskriminácie, ktorý vedie k ničeniu palestínskych domov, „nie je ničím iným ako apartheidom“.


V priebehu uplynulých viac ako 73 rokov Izrael násilne vysídlil celé palestínske obce a komunity. Zdemoloval pri tom státisíce palestínskych domov a ľuďom, ktorí v nich žili, ako aj celým generáciám ich potomkov, spôsobil hroznú traumu a utrpenie. Viac ako 6 miliónov Palestínčanov a Palestínčaniek naďalej žije ako utečenci a utečenky a ďalším najmenej 150-tisíc ľuďom reálne hrozí, že ich izraelské orgány pripravia o domov.

Izrael vytvoril a udržiava systém zákonov, opatrení a praktík, ktorými zámerne utláča Palestínčanky a Palestínčanov – s cieľom vytvoriť a následne udržiavať židovskú demografickú väčšinu a nadvládu na celom území pod svojou kontrolou, teda v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach (OPÚ). Na dosiahnutie tohto cieľa využíva aj rasistické konfiškovanie majetku, zákony o územnom plánovaní a ďalšie opatrenia, ktoré mnohým Palestínčanom a Palestínčankám de facto neumožňujú stavať si domy. Izraelské úrady na základe týchto zákonov a opatrení často rutinne odmietajú vydávať Palestínčanom a Palestínčankám stavebné povolenia a domy postavené načierno im následne hromadne búrajú.

Apartheid je podľa medzinárodného práva zločinom proti ľudskosti, ktorého súčasťou je zámer udržiavať krutý režim nadvlády jednej rasovej skupiny nad druhou. Izraelské úrady týždeň čo týždeň vysídľujú Palestínčanky a Palestínčanov z ich domovov: ničia im nehnuteľnosti alebo ich nútene vysťahúvajú. Aj na týchto nehumánnych praktikách sa jasne ukazuje, ako Izrael zámerne a systematicky znevýhodňuje palestínsku populáciu oproti svojej židovskej populácii.

Izraelský útlak a nadvláda nad Palestínčanmi a Palestínčankami trvá už dlhé desaťročia. Príbehy trpkej a nesmierne bolestivej palestínskej skúsenosti sú čoraz známejšie na celom svete. Stále viac ľudí sa mobilizuje, aby upriamili pozornosť na túto nespravodlivosť a pomohli ju ukončiť. Spojme sily a zosilnime hlasy samotných Palestínčaniek a Palestínčanov, ktorí žijú pod izraelským režimom apartheidu a žiadajú pre seba rovnoprávnosť. Spoločne, krok po kroku, dokážeme tento systém zbúrať.

Pozadie prípadu

Viac informácii sa dočítate:

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZASTAVENIE BÚRANIA PALESTÍNSKYCH DOMOV A NÚTENÉHO VYSÍDĽOVANIA on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Benjamin Netanjahu: Predseda vlády, Úrad predsedu vlády

Požadujeme

  • okamžité zrušenie všetkých nariadení na demolácie palestínskych domov a na nútené vysťahovanie Palestínčanov a Palestínčaniek v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach;
  • ukončenie núteného vysídľovania Palestínčaniek a Palestínčanov.