Kanister so slzotvorným plynom ju zasiahol do tváre, na následky čoho zomrela

Francúzsko, akcia začala 10.10.2022, petícia je stále aktívna

Zineb Redouane mala 80 rokov, žila v Marseille a radosť jej prinášali kvety a hudba. Keď 1. decembra 2018 chystala večeru vo svojom byte na štvrtom poschodí, telefonovala pri tom s dcérou. Dole na ulici prebiehal protest, ľudia vyjadrovali nespokojnosť so životnými podmienkami v meste, v reakcii na nedávne zrútenie dvoch bytových domov, pri ktorom prišlo o život osem ľudí. Proti demonštrantom a demonštrantkám zasahovali policajti, snažili sa ich rozohnať pomocou slzotvorného plynu.

Zineb si uvedomila, že v spálni má otvorené okno, a tak ho šla zavrieť, aby jej plyn nevnikal do bytu. Veľmi ťažko sa hovorí o tom, čo sa udialo vzápätí. Jeden z policajtov namieril na Zinab pušku na vystreľovanie kanistrov so slzotvorným plynom a vystrelil. Kanister MP7 ju zasiahol do tváre.

Zineb prudko krvácala, s vážnymi poraneniami tváre ju odviezli do nemocnice. Devastačné zlomeniny čeľuste a podnebia spôsobovali, že sa dusila. Súrne potrebovala operáciu, ktorú však nebolo možné dokončiť pre zástavu srdca. Zástava srdca sa niekoľkokrát zopakovala a nakoniec Zineb zomrela.

Zineb zabilo nedbalé použitie kanistra so slzotvorným plynom. Od tragickej udalosti uplynuli už skoro štyri roky a vyšetrovanie stále prebieha, dodnes nebol v súvislosti s jej smrťou nikto obvinený ani suspendovaný. Rodina Zineb ešte stále čaká na spravodlivosť.

Podpíšte petíciu, žiadajte od francúzskej prokuratúry, aby vyvodila plnú zodpovednosť voči všetkým, ktorí nesú svoj podiel viny za zabitie Zineb Redouane, vrátane policajta podozrivého z vystrelenia slzotvorného kanistra, ako aj veliteľov, ktorí jeho postup a celý zásah riadili.

Ďakujeme!

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA SPRAVODLIVOSŤ PRE RODINU ZINEB REDOUANE on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Prokuratúra mesta Lyon

Požadujeme

  • aby francúzske úrady vyvodili plnú zodpovednosť voči všetkým, ktorí nesú svoj podiel viny za zabitie Zineb Redouane, vrátane policajta podozrivého z vystrelenia slzotvorného kanistra, ako aj veliteľov, ktorí jeho postup a celý zásah riadili.