Čínska vláda môže počas olympiády ukázať, že fair play pre ňu nie je len fráza

Čína, akcia začala 4.2.2022, petícia je stále aktívna

Dnes, 4. februára, začínajú v čínskom Pekingu zimné olympijské hry (ZOH). Čínska vláda využíva túto športovú udalosť na vylepšenie svojho obrazu vo svete. Lesk a prestíž podujatia a záujem širokej verejnosti o šport majú odvrátiť pozornosť od porušovania ľudských práv v krajine. Čínske úrady tak uplatňujú taktiku, ktorá sa nazýva sportswashing.

Ľudia, ktorí si uplatňujú právo na slobodu prejavu, sú v Číne terčom prenasledovania, väznenia a nútených zmiznutí. Keď budeme v nasledujúcich týždňoch sledovať olympijské a paralympijské hry, nemôžeme zabúdať na ľudí, s ktorými čínske úrady nehrajú fair play.

Pridajte sa k nám a žiadajte dodržiavanie ich ľudských práv.

Medzi mnohé prípady porušovania ľudských práv, za ktoré nesie zodpovednosť čínska vláda, patrí systematické porušovanie práva na slobodu prejavu. Práve toto právo si počas ZOH 2022 vyžaduje osobitnú pozornosť medzinárodného spoločenstva. Čína organizuje obrovské športové podujatie, ktoré má oslavovať medzinárodnú spoluprácu a vzájomné porozumenie. V tých istých chvíľach však v krajine vládne systém masívnej cenzúry a zdrvujúcej kontroly nad tým, čo môžu ľudia vidieť a hovoriť.

Počas ZOH 2022 vyzývame ľudí na celom svete, aby si uctili hodnoty olympiády a poukázali na nespravodlivosť, ktorej čelia Zhang Zhan, Ilham Tohti, Li Qiaochu, Gao Zhisheng a Rinchen Tsultrim. Títo piati ľudia patria k skupinám, ktoré sa stali obzvlášť častým terčom neustálych útokov čínskej vlády na slobodu prejavu a súvisiace ľudské práva.

Zhang Zhan je čínska amatérska novinárka a bývalá právnička, ktorú odsúdili na štyri roky väzenia za informovanie o vypuknutí epidémie COVID-19 v Číne.

Ujgurský akademik Ilham Tohti si odpykáva doživotný trest odňatia slobody, pretože sa zasadzoval za konštruktívny prístup k odstráneniu nerovného zaobchádzania s etnickými skupinami v Číne.

Li Qiaochu je obrankyňa ľudských práv, ktorú zadržiavajú za to, že informovala o mučení páchanom čínskymi štátnymi orgánmi.

Gao Zhisheng, právnik a bývalý väzeň svedomia, zmizol v roku 2017 krátko po tom, ako zverejnil svoje pamäti, v ktorých popisuje roky väznenia a mučenia v rukách čínskych štátnych orgánov.

Tibetský mních Rinchen Tsultrim si odpykáva trest odňatia slobody na štyri a pol roka za to, že na internete vyjadril svoje politické názory.

Podpíšte petíciu a vyzvite čínske orgány, aby stiahli všetky obvinenia voči Zhang Zhan, Ilhamovi Tohtimu, Li Qiaochu, Gaovi Zhishengovi a Rinchenovi Tsultrimovi a okamžite ich prepustili.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu SLOBODU PRE OBRANCOV A OBRANKYNE ĽP V ČÍNE on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Si Ťin-pching: prezident Čínskej ľudovej republiky

Požadujeme

  • aby čínske štátne orgány stiahli všetky obvinenia voči Zhang Zhan, Ilhamovi Tohtimu, Li Qiaochu, Gaovi Zhishengovi a Rinchenovi Tsultrimovi a okamžite ich prepustili.