Žiadajte spravodlivosť pre Istanbulskú 10

Turecko, akcia začala 11.7.2017, petícia je stále aktívna

Osem obrancov a obrankýň ľudských práv vrátane riaditeľky Amnesty International Turecko, İdil Eser, a dvaja zahraniční školitelia, boli v stredu 5. júla 2017 zadržaní počas workshopu v Büyükade. Stali sa tak väzňami a väzenkyňami svedomia a z tohto dôvodu musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení.

Aktuálne k prípadu

8.6.2023

Súd oslobodil nespravodlivo väznených obrancov a obrankyne ľudských práv v Turecku

Rozhodnutie tureckého súdu zrušiť nespravodlivé rozsudky voči čestnému predsedovi Amnesty International Turecko a trom ďalším obrancom a obrankyniam ľudských práv je obrovskou úľavou. Zrušenie pôvodného rozsudku v prípade Büyükada pre Tanera Kılıça, İdil Eser, Özlem Dalkıran a Günala Kurşuna, ktorí a ktoré boli odsúdené v júli 2020, prichádza po šiestich rokoch po prvom zatknutí Tanera. „Dnešné rozhodnutie ukončilo tento absolútny výsmech spravodlivosti. Hoci sa nám po rozhodnutí súdu veľmi uľavilo, samotná skutočnosť, že boli dané obvinenia vôbec vznesené, zostáva šokujúca. Dnešné rozhodnutie odhalilo skutočný zámer týchto politicky motivovaných súdnych procesov, ktorým je využívanie trestného stíhania ako zbrane na umlčanie disentu,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International, Agnès Callamard. „Aj keď sa nateraz prenasledovanie Tanera, Idil, Özlem a Günala skončilo, uvedomujeme si, že v celom Turecku mnohí obrancovia a obrankyne ľudských práv naďalej čelia väzneniu, strachu zo zatknutia a vykonštruovaným obvineniam. Dnešné víťazstvo nám však dodáva silu. Sme tu a aj naďalej budeme bojovať proti neúprosnému obmedzovaniu ľudských práv v Turecku, v mene všetkých, ktorí sa odmietajú nechať umlčať hrozbami represie zo strany vládnej moci,“ dodala Callamard.

31.5.2022

ESĽP rozhodol, že turecký súd musí zrušiť nepodložený rozsudok v prípade Tanera Kılıça

Európsky súd pre ľudské práva dňa 31. mája 2022 rozhodol, že uväznenie Tanera Kılıça v rokoch 2017 – 2018 bolo porušením jeho práva na slobodu, bezpečnosť a slobodu prejavu. Amnesty International v tejto súvislosti opätovne vyzvala turecké orgány, aby zrušili nespravodlivý a ničím nepodložený rozsudok v prípade Tanera Kılıça, ktorému hrozí opätovné uväznenie. Tanera Kılıça zatkli v júni 2017 a následne strávil viac ako 14 mesiacov vo väzení. V júli 2020 ho odsúdili na šesť rokov a tri mesiace odňatia slobody za údajné členstvo v „teroristickej organizácii, hnutí Fethullaha Gülena.“ Kılıç sa proti rozsudku odvolal. O odvolaní v súčasnosti rozhoduje najvyšší odvolací súd Turecka. „Dlhoočakávané rozhodnutie Európskeho súdu iba potvrdzuje to, čo sme vedeli od začiatku: keď [turecké úrady] na základe vykonštruovaných obvinení zavreli Tanera Kılıça do väznice s vysokým stupňom stráženia, svojvoľne tak zbavili slobody človeka, ktorý celý život bráni ľudské práva. Napriek tomu, že sa obvinenia voči nemu ukázali ako nepodložené, Tanerovi Kılıçovi naďalej hrozí potvrdenie pôvodného rozsudku, po ktorom si bude musieť odpykať zvyšok politicky motivovaného trestu. Európsky súd dnes ráno opätovne potvrdil, že turecké orgány nemali ‚žiadne dôvodné podozrenie, že Taner spáchal trestný čin‘ a jeho zadržiavanie vo vyšetrovacej väzbe ani trest odňatia slobody nemajú právny základ. Rozsudok ESĽP poskytuje tureckým orgánom jasný a dôrazný rámec na to, aby konečne prestali porušovať Tanerove ľudské práva. Tento politicky motivovaný pokus umlčať obrancu ľudských práv je súčasťou širšieho zásahu tureckých orgánov proti ľudským právam v krajine a proti ľuďom, ktorí ich bránia. Preto žiadame zrušenie rozsudku tureckého súdu v prípade Tanera Kılıça,“ uviedol v reakcii na rozsudok ESĽP regionálny riaditeľ Amnesty International pre Európu Nils Muižnieks.

4.5.2021

Tanerovi Kilicovi hrozí návrat do väzenia

Prokurátor vyzval príslušný súd, aby odmietol odvolanie proti rozsudku vznesenému proti Tanerovi Kilicovi a uznal ho vinným. V prípade aktivistiek İdil Eser, Özlem Dalkırana a Günal Kurşun prokuratúra vyzvala súd, aby ich odvolanie voči rozsudku akceptoval a oslobodil ich. K vyneseniu finálneho verdiktu môže dôjsť v nasledujúcich mesiacoch, týždňoch alebo dokonca dňoch. Ak súd prokuratúre vyhovie, Taner sa bude musieť vrátiť do väzenia.

3.7.2020

Taner, İdil a ďalší 2 ľudia dnes boli odsúdení za „terorizmus“

Turecký súd dnes odsúdil štyroch obrancov a obrankyne ľudských práv z Amnesty International a ďalších organizácií, ktorí boli zadržaní v júli 2017 počas workshopu v Büyükade. Taner Kılıç, bývalý predseda správnej rady Amnesty Turecko, bol za údajné „členstvo v teroristickej organizácii, hnutí Fethullaha Gülena“ odsúdený na 6 rokov a 3 mesiace väzenia. Bývalá riaditeľka tureckej kancelárie Amnesty International İdil Eser, aktivistka Özlem Dalkırana a aktivista Günal Kurşun boli za údajné „napomáhanie teroristickej organizácii“ odsúdené na 13 mesiacov odňatia slobody. Všetci 4 odsúdení sa voči rozsudku odvolali a na výsledok rozhodnutia odvolacieho súdu budú čakať na slobode.

9.11.2018

Istanbulskej desiatke stále hrozí obvinenie z terorizmu

Súdne pojednávanie s Tanerom a Istanbulskou desiatkou bolo znovu odložené, tentokrát až do marca 2019, pretože turecké orgány opäť nedokázali predložiť dôkazy o údajnom členstve obvinených v teroristickej organizácii. Podľa Amnesty International je zámerné predlžovanie politicky motivovaných procesov typickým spôsobom trápenia ľudsko-právnych aktivistov, a preto žiadame okamžité ukončenie tohto procesu.

15.8.2018

Taner je prepustený na slobodu

Taner je po 14 mesiacoch prepustený z väzenia v Izmire. Obvinenia proti nemu ani Istanbulskej desiatke však neboli stiahnuté, preto budeme jeho prípad aj naďalej pozorne sledovať.

23.7.2018

Žiadosť Tanerových právnikov zamietnutá

Žiadosť Tanerových právnikov o prepustenie súd zamietol. Napriek tomu, že podobné žiadosti majú súdy vybavovať do 7 dní, Taner na rozhodnutie čakal viac ako mesiac.

22.6.2018

Taner zostane aj naďalej vo väzení

Dňa 21. juna 2018 súd v Istanbule rozhodol, že Taner zostane aj naďalej vo väzení. Ďalšie pojednávaie bude 7. novembra. Toto rozhodnutie je podľa Amnesty „paródiou na spravodlivosť a popiera akúkoľvek logiku“. Viac o Tanerovej situácii sa dozviete v článku.

1.6.2018

Taner posiela ďakovný list

Taner v máji napísal podporovateľom a podporovateľkám Amnesty International list, v ktorom vám ďakuje za podporu. Celý list (v angličtine) si môžete prečítať tu.

1.2.2018

Tanera pár hodín po prepustení znovu zatkli

Taner bol včera prepustený, len aby mu niekoľko hodín nato cestu na slobodu znovu zahatali. Dnes popoludní súd potvrdil, že Tanera budú aj naďalej držať vo väzbe. Nasledujúce pojednávanie bolo stanovené na 21. júna 2018.

31.1.2018

Taner po 8 mesiacoch prepustený z väzby

Dnes, po takmer 8 mesiacoch, súd podmienečne prepustil Tanera z väzenia. Ďakujeme všetkým, ktorí a ktoré ste žiadali jeho prepustenie. Zajtra súdne pojednávanie pokračuje. Žiadame stiahnutie všetkých obvinení voči Tanerovi a Istanbulskej desiatke.

15.1.2018

Taner súdený za trestné činy súvisiace s „terorizmom“

Taner Kılıç bol 9. júna 2017 uväznený na základe obvinenia, že je členom „ozbrojenej teroristickej organizácie“. O mesiac neskôr bolo zadržaných ďalších 10 obrancov a obhrankýň ľudských práv. Všetkých teraz súdia za trestné činy súvisiace s „terorizmom“. Na absurdných obvineniach sa ukazujú snahy utlmiť ich aktivizmus v oblasti ľudských práv. Taner je stále vo väzení a Istanbulská desiatka čelí aj po prepustení rizikám. Nezastavíme sa, kým nebudú všetci jedenásti na slobode. Pripojte sa k našej výzve na oslobodenie Tanera. Ukážte aj vy Turecku, že ho svet sleduje.

22.11.2017

Taner ostáva za mrežami

Právny tím obhajoby spolu s nezávislým znalcom dnes na súde rozmetali argumenty obžaloby. Všetky dôkazy poukazujú na Tanerovu nevinu, no napriek tomu bol dnes poobede poslaný naspäť do preplnenej cely, kde strávil už viac ako päť mesiacov. Ďalšie pojednávanie bolo stanovené na 31. januára 2018.

25.10.2017

Celá Istanbulská desiatky vrátane İdil je na slobode

Všetci z Istanbulskej desiatky sú dnes na podmienku na slobode. Súdny proces s nimi však stále prebieha. Ďakujeme a náš boj pokračuje.

11.10.2017

Po 100 dňoch im hrozí až 15 rokov

Dňa 4. októbra prokurátor v obžalobe navrhol 15 rokov odňatia slobody pre všetkých 11 obrancov a obrankyne ľudských práv za absurdné obvinenia z „terorizmu“. „Každý ďalší deň, ktorí strávia vo väzbe, len ukazuje hlboké nedostatky v tureckom súdnom systéme,“ povedal John Dalhuisen, európsky riaditeľ Amnesty International. „Táto obžaloba je toxická zmes náhodných a nepravdivých informácií, ktorých pravdivosť nie je nikým preskúmaná. Opakuje absurdné a protirečivé obvinenia, aké v súdnej sieni nemajú miesto.“ Aktivisti sú obvinení, že napomáhajú rôznym „ozbrojeným teroristickým organizáciám“ s diametrálne protichodnými ideológiami.

7.8.2017

Forenzná správa dokazuje, že Taner Kılıç nikdy nestiahol ByLock

Úradu prokurátora bola doručená forenzná správa, podľa ktorej si Taner nikdy nestiahol aplikáciu ByLock. Na základe nových dôkazov žiadajú Tanerovi právnici jeho prepustenie z cely predbežného zadržania. Prokurátor na správu zatiaľ nereagoval.

7.8.2017

Obrancov a obrankyne ľudských práv držia na samotke

Súd zamietol odvolanie voči rozhodnutiu z 19. júla. İdil Eser a pätica ďalších zadržaných tak aj naďalej zostávajú vo väzbe. Z ôsmych zadržaných obrancov a obrankýň sa sedem nachádza vo väznici Silivri s najvyšším stupňom stráženia. Gunal, Veli, Peter a Ali sú držaní v samoväzbe. Dňa 1. augusta boli do väznice Silivri prevezené aj İdil, Nalan a Ozlem. Momentálne ich držia oddelene od ostatných väznených, v malých celách, ktoré zdieľajú s jednou ďalšou väzenkyňou. Stretnutie s právnikom je im umožnené iba raz do týždňa po dobu jednej hodiny. Priatelia İdil požiadali o možnosť navštíviť ju, ale ich žiadosť bola zamietnutá. Ilknur sa ako jediná z 8 zadržaných nenachádza v Silivri. Držia ju vo väznici Sincan s vysokým stupňom stráženia v Ankare. Podmienky v tomto väzení sú o niečo lepšie ako v Silivri. Ilknur sa môže stretávať s ostatnými väzňami a návštevy právnikov nepodliehajú takým prísnym obmedzeniam ako v Silivri.

25.7.2017

Prepustení obrancovia a obrankyne ľudských práv opäť za mrežami

Turecko vydalo zatykač na štyroch obrancov a obrankyne ľudských práv, ktorých minulý utorok prepustili na kauciu. Sú nimi İlknur Üstün (Women's Coalition), Şeyhmus Özbekli (Rights Initiative), Nejat Taştan (Equal Rights Watch Association) a Nalan Erkem (Citizens Assembly). Nalan Erkem predvčerom v noci zadžali v jej byte v Istanbule a İlknur Üstün bola zadržaná včera vo svojom byte v Ankare. Nalan Erkem bola po vypočutí na súde opätovne prepustená na kauciu. Z desiatich zadržaných počas workshopu neďaleko Istanbulu je teda jedna obrankyňa prepustená na kauciu, ôsmi obrancovia a obrankyne sú aj na ďalej zadržaní a na ďalšieho je vydaný zatykač.

18.7.2017

İdil Eser a pätica ďalších zadržaných zostáva vo väzbe

Riaditeľka Amnesty International Turecko a deväť ďalších obrancov a obrankýň ľudských práv bolo obvinených z „napomáhania teroristickej organizácii“. İdil Eser a piati ďalší zadržaní naďalej zostávajú vo vyšetrovacej väzbe – medzi nimi spisovateľka a členka Citizens' Assembly Özlem Dalkıran, členovia Human Rights Agenda Association Veli Acu a Günal Kurşun, švédsky konzultant pre IT stratégie Ali Gharavi a nemecký školiteľ Peter Steudtner. Ďalší štyria zadržaní boli dnes ráno prepustení na kauciu. V bizarných obvineniach vznesených proti İdil Eser sa ju prokurátor pokúsil na základe jej pôsobenia v Amnesty International prepojiť s troma rôznymi teroristickými organizáciami, ktoré majú protichodné ciele. Vo svojej žiadosti o zotrvanie İdil vo vyšetrovacej väzbe sa odvoláva na dve kampane Amnesty International, pričom Amnesty International Turecko neiniciovala ich spustenie a jedna z nich bola dokonca realizovaná ešte skôr, ako sa İdil pridala k AI Turecko.

18.7.2017

Žiadame prepustenie lídra a líderky Amnesty International Turecko a ďalších piatich väzňov a väzenkýň svedomia

6. júna 2017 bol zadržaný predseda Amnesty International Turecko Taner Kiliç, ktorého nespravodlivo obvinili z členstva v „teroristickej organizácii, hnutí Fethullaha Gülena“. V stredu 5. júla polícia zatkla İdil Eser spolu s ďalšími deviatimi obrancami a obrankyňami ľudských práv počas workshopu na ostrove Büyükada. V súčasnosti sú obvinení z „napomáhania teroristickej organizácii“. Na základe tohto neopodstatneného a absurdného obvinenia súd rozhodol, že İdil Eser a ďalší piati zadržaní vrátane dvoch školiteľov zo zahraničia musia zotrvať vo vyšetrovacej väzbe. Ostatní štyria zadržaní boli prepustení na kauciu, naďalej však čelia nespravodlivým obvineniam. Po prvý raz v histórii Amnesty International sú tak v jednej krajine v rovnakom čase zadržaní dvaja jej poprední predstavitelia. Žiaden z obvinených nespáchal žiadny trestný čin, a preto žiadame od ministra spravodlivosti Tureckej republiky Bekira Bozdağa, aby okamžite a bezpodmienečne prepustil İdil Eser, Tanera Kiliça a ďalších zadržaných a aby zastavil vyšetrovanie vedené voči všetkým jedenástim obrancom a obrankyniam ľudských práv.


Desať ľudí vrátane riaditeľky Amnesty International Turecko, İdil Eser, a dvoch školiteľov z Nemecka a Švédska, bolo v stredu 5. júla 2017 okolo desiatej hodiny ráno zadržaných počas workshopu v Büyükade.

Medzi zadržanými sú ôsmi obrancovia a obrankyne ľudských práv Günal Kurşun (právnik, Human Rights Agenda Association), İdil Eser (Amnesty International Turecko), İlknur Üstün (Women's Coalition), Nalan Erkem (právnička Citizens Assembly), Nejat Taştan (Equal Rights Watch Association), Özlem Dalkıran (Citizens’ Assembly), Şeyhmuz Özbekli (právnik). Veli Acu (Human Rights Agenda Association) a dvaja školitelia Peter Steudtner a Ali Gharavi.

Do štvrtku (6. júla) turecké orgány odmietli poskytovať akékoľvek informácie o tom, kde ich zadržiavajú.

Po dobu 28 hodín boli všetci desiati zadržaní a zadržané v izolácii, bez možnosti informovať o svojej situácii ani svojich rodinných príslušníkov, čím došlo k porušeniu tureckého zákona. Zároveň im bol dlhšie ako 24 hodín odopretý prístup k právnemu poradenstvu, čo je taktiež v rozpore s tureckým zákonom.

Ich právnym zástupcom bolo neskôr umožnené stretnúť sa s nimi v štyroch rozdielnych detenčných zariadeniach, v ktorých ich zadržiavali. Všetci desiati sú zadržaní pre podozrenie z „členstva v ozbrojenej teroristickej organizácii.“ Na základe tohto podozrenia bol vydaný príkaz na ich zadržanie po dobu 7 dní, ktorá bola následne bez súdneho procesu predĺžená o ďalší týždeň.

Amnesty International považuje ich zadržanie za neoprávnené a podozrenia z členstva v „ozbrojenej teroristickej organizácii“ za neopodstatnené a absurdné. Všetci desiati sú väzňami a väzenkyňami svedomia.

obrázek

Pozadie prípadu

Zadržanie obrancov a obrankýň ľudských práv a dvoch školiteľov, ktorí sa zúčastnili workshopu, sa odohralo v kontexte eskalujúceho útoku na ľudské práva zo strany tureckých úradov, ktorý je reakciou na neúspešný pokus o prevrat z 15. júla 2016.

Najmenej 50-tisíc ľudí bolo uväznených a čaká ich súd. Viac ako 100-tisíc ľudí pracujúcich v štátnej správe bolo hromadne prepustených. Úrady sa zároveň podujali umlčať kritické hlasy z médií a občianskej spoločnosti. Od pokusu o prevrat bolo zadržaných minimálne 130 ľudí žurnalistov a žurnalistiek a stovky mediálnych outletov a mimovládnych organizácií boli zatvorené.

Len pred mesiacom (6. júna 2017) bol zadržaný Taner Kılıç, popredný turecký obranca ľudských práv a predseda Amnesty International Turecko. Bol nespravodlivo obvinený z členstva v „teroristickej organizácii, hnutí Fethullaha Gülena“. Dňa 9. júna súd rozhodol, že až do procesu musí zostať vo väzbe. Amnesty International žiada stiahnutie všetkých obvinení proti nemu a jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie.

Amnesty International žiada od tureckých orgánov, aby zastavili útoky na slobodu prejavu a kritikov a kritičky vlády a aby umožnili médiám a neziskovým organizáciám vykonávať ich legitímnu prácu v pokoji, bez strachu pred potrestaním.

Neoprávnené zadržiavanie je nezákonné v zmysle medzinárodného práva. Podľa článku 9 Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, ktorý Turecko ratifikovalo, nikto nesmie byť svojvoľne zatknutý alebo zadržiavaný.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu : Spravodlivosť pre Tanera Kılıça a "Istanbulskú 10" on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Abdulhamit Gül: Minister spravodlivosti Tureckej republiky

Požadujeme

  • okamžité stiahnutie všetkých obvinení voči Istanbulskej desiatke a Tanerovi,
  • zastavenie útokov na slobodu prejavu a na kritikov a kritičky vlády.