Za kritiku tuniských autorít jej opäť hrozí väzenie

Tunisko, akcia začala 1.10.2023, petícia je stále aktívna

Aktivistka Chaima Issa má odhodlanie bojovať za to, čo považuje za správne, takpovediac v krvi. Chaima je dcérou bývalého politického väzňa a sama sa stala prvou ženou, ktorú súčasná tuniská vláda prezidenta Kaísa Saída väznila z politických dôvodov. Nebojí sa otvorene hovoriť s autoritami a vyjadrovať svoj názor ani vtedy, keď ju to môže stáť slobodu.

Tuniský prezident Kaís Saíd v júli 2021 pozastavil činnosť parlamentu, odvolal premiéra a prevzal výkonnú moc v krajine s odvolaním sa na výnimočné právomoci. Chaima Issa bola medzi prvými, čo verejne vyjadrili nesúhlas s jeho konaním. Od jeho prevzatia moci je ľudskoprávna situácia v Tunisku horšia než kedykoľvek predtým. Sledujeme neustále útoky na slobodu prejavu. Vojenské súdy útočia na ľudí, ktorí kritizujú vládu, a právny systém v krajine nie je dostatočne nezávislý.

Chaima a ďalší predstavitelia a predstaviteľky tuniskej opozície sa stretli so zahraničnými diplomatmi, aby diskutovali o politickej situácii v Tunisku. Po tomto stretnutí Chaimu dňa 22. februára 2023 zatkli v rámci vyšetrovania údajného „sprisahania“. Po viac ako štyroch mesiacoch svojvoľného zadržiavania ju 13. júla prepustili, ale súdny proces pokračuje naďalej. Úrady jej zakázali vycestovať do zahraničia a „vystupovať na verejných priestranstvách“. Vojenský súd, ktorý nie je dostatočne nezávislý, tiež vyšetruje Chaimu za kritiku úradov v rozhlasovej relácii. Hrozia jej desaťročia väzenia.

Chaima Issa sa však nevzdáva. „Toto je Tunisko? Toto je to Tunisko, v ktorom sme študovali, vy a ja? Je toto Tunisko, o ktorom sme snívali?“ pýtala sa Chaima sudcu vo svojom apelatívnom vyhlásení. Keď Chaimu odvádzali do väzenia, usmievala sa a so zdvihnutou päsťou spievala tuniskú hymnu.

Žiadajte slobodu pre Chaimu Issa.

Pozadie prípadu

Takmer dva roky po tom, ako prezident Kaís Saíd pozastavil činnosť parlamentu, odvolal predsedu vlády a prevzal kontrolu nad krajinou, je stav ľudských práv v Tunisku krehkejší ako kedykoľvek pred tým. Prezident zrušil väčšinu nezávislých inštitúcií, a tým prakticky zlikvidoval inštitucionálne záruky ochrany ľudských práv. Zrušenie nezávislej rady pre dohľad nad súdnictvom či inštitúcie, ktorá kontrolovala súlad novoprijatých zákonov s ústavou, znamená, že justícia stratila svoju nezávislosť. Vojenské súdy čoraz častejšie aplikujú represívne zákony a zasahujú proti kritikom a kritičkám prezidenta. Opozícia sa scvrkla na desiatky renomovaných oponentov a oponentiek, ktorých stíhajú na základe vykonštruovaných obvinení.

Prezident Saíd 30. júna 2022 predložil návrh ústavy, ktorý by ešte viac upevnil jeho právomoci a ohrozil ľudské práva. Návrh ústavy bol vydaný po nejasnom a zrýchlenom legislatívnom procese bez zmysluplných konzultácií s organizáciami občianskej spoločnosti alebo politickými stranami.

Viac ako 10 rokov po revolúcii, ktorá viedla k zvrhnutiu dlhoročného tuniského diktátora Zine el Abidine Ben Aliho, Saíd vytvoril podmienky na návrat k represívnej diktatúre. Ako prezident s takmer neobmedzenými právomocami útočí na slobodu prejavu, ohrozuje sloboda združovania a pošliapava právo na spravodlivý proces.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA SPRAVODLIVOSŤ PRE CHAIMU ISSA on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Kaís Saíd: Prezident Tuniska

Požadujeme

  • aby tuniské orgány okamžite zastavili neopodstatnené vyšetrovanie a ďalšie obmedzenia slobody Chaimy Issa.