Urgentná akcia

Shawkan musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený

Egypt, akcia začala 9.1.2017, petícia je stále aktívna

„Bolo to ako z amerického filmu,“ povedal Shawkan. Až na to, že náboje boli skutočné. Ciele boli skutočné. Tanky, ktoré sa hrnuli na protestujúcich po celom Egypte boli skutočné. A tisíc ľudí, ktorí prišli o život, tí boli tiež skutoční. Novinár Shawkan, ktorého skutočné meno je Mahmoud Abu Zeid fotografoval tvrdý zásah v Káhire v auguste v roku 2013. Za to bol zadržaný, mučený a uväznený.

Aktuálne k prípadu

8.3.2019

Shawkan je na slobode

Shawkan bol 4. marca prepustený. Jedná sa však len o podmienečné prepustenie, v rámci ktorého musí každý deň po dobu piatich rokov stráviť čas medzi 18:00 a 6:00 na policajnej stanici. Jeho prípad tak budeme aj naďalej sledovať.

27.11.2018

Zlé správy z Egypta

Shawkan má byť nakoniec prepustený až v polovici februára 2019. Podľa jeho právnika tak strávi vo väzení o šesť mesiacov viac než pôvodne mal a musí zaplatiť pokutu za majetok zničený počas demonštrácie na námestí Rabaa. Problém je, že mu nikto nie je schopný povedať, o akú sumu sa má jednať. Navyše, aj po prepustení na slobodu bude Shawkan pod policajným dohľadom, každý deň po dobu piatich rokov sa bude musieť hlásiť na polícii a bude mu zmrazený majetok.

18.9.2018

Shawkan by mal byť onedlho prepustený

Počas hromadného súdneho pojednávania súd odsúdil Shawkana na 5 rokov odňatia slobody. Keďže Shawkan vo väzaní už strávil viac než 5 rokov, mal by onedlho byť prepustený. Okrem toho súd udelil 75 trestov smrti, 47 doživotných trestov a 612 ľudí odsúdil na tresty od 5 do 15 rokov.

30.7.2018

Verdikt má prísť 8. septembra

28. júla súd rozhodol, že verdikt v Shawkanovom prípade bude vynesený 8. septembra.

5.7.2018

Ďalšie odročenie Shawkanovho rozsudku

30. júna Trestný súd v Káhire rozhodol o opätovnom odročení rozsudku nad Shawkanom a ďalšími 738 obžalovanými. Súd odročenie odôvodnil tým, že z bezpečnostných dôvodov nie je možné prepraviť všetkých obžalovaných.

24.3.2017

Pojednávanie so Shawkanom znovu odročené

Pojednávanie so Shawkanom bolo znovu odročené na 8. apríla. Výsledok jeho zdravotného vyšetrenia nebol zverejnený.

9.3.2017

Zmena adresáta výzvy

Aby sa zaručilo, že sa výzvy na prepustenie Shawkana skutočne dostanú do zodpovedných rúk, rozhodli sme sa zmeniť adresáta výzvy. Namiesto generálneho prokurátora Nabila Sadeka preto adresujeme naše výzvy prezidentovi Sisimu, na nasledujúcu adresu: President Abdel Fattah al-Sisi Office of the President Al Ittihadia Palace Cairo, Arab Republic of Egypt Fax +202 2391 1441 E: p.spokesman@op.gov.eg Twitter: @AlsisiOfficial

13.2.2017

DOBRÁ SPRÁVA: Shawkanov zdravotný stav bude preskúmaný

Súd rozhodol, že Shawkanov zdravotný stav preskúma Úrad pre forenznú medicínu, ktorý patrí pod ministerstvo spravodlivosti. Súd tak rozhodol po tom, čo väzenský lekár tvrdil, že Shawkanov zdravotný stav je v poriadku aj napriek tvrdeniam jeho rodiny, že mu v roku 2013 bola diagnostikovaná žltačka typu C. Súd so Shawkanom a ďalšími 738 obžalovanými bol preložený na 25. februára 2017.

5.1.2017

Súdny proces so Shawkanom bol odložený na 17. januára

Súdny proces so Shawkanom bol odložený na 17. januára. Správa väzenského lekára tvrdí, že je Shawkan v dobrom zdravotnom stave, hoci podľa slov Shawkanovej rodiny bol pred zadržaním diagnostikovaný so žltačkou C. Posledné súdne pojednávanie v procese s fotožurnalistom a väzňom svedomia Shawkanom sa konalo 27. decembra. Podľa jedného z jeho obhajcov sudca predložil znenie správy ktorú spísal väzenský lekár, v ktorej sa tvrdí, že je Shawkan v dobrej zdravotnej kondícii, čo je v rozpore s tvrdením Shawkanovej rodiny, ktorá tvrdí že mu pred zatknutím v roku 2013 bola diagnostikovaná žltačka typu C. Shawkanova obhajkyňa Karim Abdelradyová oznámila, že obhajcovia budú požadovať, aby bol vyšetrený lekárom z forenzného medicínskeho úradu a na základe jeho zistení posudzovaný zdravotný stav Shawkana. Ďalšie obžalovaní v tomto prípade boli prepustení z väzenia na základe lekárskych posudkov, ktoré obsahovali diagnostiky rakoviny a žltačky C. Shawkan, 29-ročný fotožurnalista je jedným z obžalovaných v obrovskom súdnom procese spolu so 738 ďalšími, vrátane vysokých predstaviteľov hnutia Moslimského bratstva. Shawkan bol obvinený z 9 priestupkov, vrátane vraždy, za čo mu hrozí aj trest smrti. Doteraz neboli predložené dôkazy, ktoré by ho z priestupkov z ktorých bol obvinený.


Fotoreportér Mahmoud Abu Zeid, známy ako Shawkan, iba robil svoju prácu. Je fotograf na voľnej nohe, ktorý prispieval do egyptských aj zahraničných publikácií ako americký Time, nemecký Die Zeit či do online fotoagentúr. Nie je známe, že by sa zúčastnil protestov alebo politického násilia.

14. augusta 2013 fotografoval nenásilný protest v Káhire, keď zasiahli bezpečnostné zložky.

„Bolo to ako z amerického filmu,“ napísal v liste. „Bolo to ako by sme sa ocitli uprostred vojny. Počuli sme streľbu a vzduchom lietali guľky a slzný plyn. Všade boli policajti, vojaci a tanky.“

Shawkan svojim fotoaparátom zachytil chaos okolo seba. Polícia a vojaci boli rozmiestnení po celej krajine, aby rozohnali odpor kdekoľvek na neho narazia. Bol to najkrvavejší incident v novodobej egyptskej histórii, kedy údajne prišlo za jeden deň o život okolo tisíc ľudí.

Keď polícia zistila, že Shawkan je reportér, zatkla ho. Zviazali mu ruky káblom, ktorý mu prerezal kožu na zápästí až na krv. Udreli ho a zbili opaskom. Do dnešného dňa ho držia v neslávne známom väzení Tora v Káhire. Má žltačku typu C a nie je mu poskytovaná lekárska pomoc, ktorú potrebuje.

Shawkan strávil vo väzení už tri roky. Pri nedávnom súdnom pojednávaní povedal sudcovi: „Fotografovanie nie je zločin.“ A má pravdu.

Pozadie prípadu

Podporte Shawkana!

Shawkan dostane 22. novembra Medzinárodnú cenu slobody tlače, ktorú každoročne udeľuje Výbor na ochranu novinárov. Túto cenu dostávajú novinári a novinárky, ktorí čelia vyhrážkam, väzeniu či trestným stíhaniam. Shawkan je jedným zo štyroch laureátov ceny.

Vyjadrite podporu so Shawkanom:

1. Na Twitteri:

 • .@AlsisiOfficial said 2016 will be the "year of Egyptian youth". Let it be the year29-year-old @ShawkanZeid is released! #FreeShawkan

 • .@AlsisiOfficial Journalism is NOT a crime. @ShawkanZeid is at risk of the deathpenalty in #Egypt for taking pictures! #FreeShawkan NOW.

 • .@moiegy Provide @ShawkanZeid with the medical attention he requires! He is inTora Prison and in poor health. #Egypt #FreeShawkan

 • .@MfaEgypt Respect #Egypt's obligations under international law and#FreeShawkan. Freedom of expression is a human right!

 • .@MfaEgypt Respect #Egypt's obligations under international law and#FreeShawkan. Journalism is NOT a crime!

 • On 22/11, #Egypt photojournalist @ShawkanZeid is receiving the @pressfreedomaward. He should be celebrating, not behind bars! #FreeShawkan

 • Amnesty International has collected more than 235,000 signatures worldwidecalling for @ShawkanZeid's release! #Egypt #FreeShawkan NOW!

2. Odfoťte sa:

Odfoťte sa s #FreeShawkan správou a podeľte sa o ňu na sociálnych sieťach!

3. Napíšte list:

 • kliknite na http://maraton.amnesty.sk/ a napíšte verejnému prokrátorovi Egyptu, aby Shawkana okamžite a bezpodmienečne prepustil!

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu : Za okamžité a bezpodmienečné prepustenie Shawkana on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním odkazu e-mailom a tiež poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

 • President Abdel Fattah al-Sisi: Prezident Egyptskej arabskej republiky, Úrad prezidenta

Požadujeme

 • Okamžité a bezdpodmienenčné prepustenie Shawkana, pretože je väzňom svedomia, ktorý je zadržaný iba preto, lebo si uplatňoval svoje právo na slobodu prejavu
 • Zrušenie všetkých obvinení vznesených voči Shawkankovi