Urgentná akcia

Bielorusko: nespravodlivo uväznený tínedžer Emil Ostrovko

Bielorusko, akcia začala 12.9.2019, petícia je stále aktívna

Sedemnásťročný Emil Ostrovko čakal na svoju priateľku pri autobusovej zastávke na predmestí Minsku. Odrazu na miesto prišli policajti, Emila zbili a zatkli pre podozrenie z distribúcie nelegálnych drog. Pár týždňov predtým si Emil popri škole našiel čas na brigádu. Pracoval ako kuriér pre internetový obchod. Jeho zamestnávateľ mu povedal, že balíčky, ktoré roznáša, obsahujú legálne tabakové zmesi. Emil bol odsúdený na 8 rokov väzenia.

Aktuálne k prípadu

20.3.2020

Emilova žiadosť o skrátenie trestu bola zamietnutá

Súd nariadil v novembri 2019 opätovné preskúmanie Emilovho prípadu. Prokurátor potvrdil, že Emil jednal protizákonne a jeho žiadosť na skrátenie trestu bola zamietnutá. Bez akéhokoľvek vysvetlenia mu bola odopretá aj amnestia od prezidenta. Najväčšia nádej na Emilove prepustenie sa tak rozplynula a Emil ostáva byť naďalej vo väzbe. Vzhľadom na súčasnú pandémiu COVID-19 a Emilov zlý zdravotný stav sa zvyšuje aj riziko nákazy. Napíšte prosím vlastný list alebo využite túto šablónu a dožadujte sa spravodlivosti a lepšieho zaobchádzania s Emilom: https://www.amnesty.org/download/Documents/EUR4920642020ENGLISH.pdf.

10.2.2020

Emil ďakuje z väzenia za vašu podporu

"Vďaka tejto kampani verím, že je dôležité bojovať za svoje práva. Ukázala mi, že na mojom živote niekomu záleží a že sa na mňa nezabudlo. Väčšina mojich spoluväzňov sú mladí ľudia ako ja a ich situácia je podobná tej mojej. Požiadali ma, aby som sa s nimi podelil o tie odkazy plné podpory a solidarity, aby im mohli slúžiť ako symbol sily a nádeje. Veľmi pekne vám ďakujem!" - Emil Ostrovko


Po mesiacoch vo väzbe Emil dostal desaťročný trest odňatia slobody za obchodovanie s drogami, ktorý bol po stiahnutí niektorých obvinení znížený na osem rokov. Vyšetrovatelia nikdy nehľadali majiteľa spoločnosti, ani žiadneho iného zamestnanca. Stíhali iba Emila.

Emil býval energický, starostlivý mladý muž, ktorý miloval štúdium, literatúru a trávenie času so svojou malou sestrou. Za mrežami mu nie je umožnené dokončiť si strednú školu a jeho sny o univerzite sa rozplynuli.

Pozadie prípadu

Emil patrí k približne 15 000 mladistvým, ktorí si v bieloruských väzeniach odpykávajú dlhé tresty za ľahké drogové delikty. Nielenže sa s nimi zaobchádza ďaleko horšie než s inými kriminálnikmi, mladiství trestanci sú tiež nútení dlhé hodiny tvrdo pracovať. Emilovi nebol umožnený prístup k liekom na astmu a počas nútených prác utrpel omrzliny rúk. Jeho situácia sa trochu zlepšila, keď bol presunutý do riadneho väzenia, jeho mladosť a potenciál tu však vychádzajú navnivoč.

______________________________________________________________________________

Chcete pomôcť aj ďalším podobným ľuďom ako je Emil? Zapojte sa do Maratónu písania listov 2019

https://maraton.amnesty.sk

a/alebo si za symbolickú sumu 2 eurá zakúpte poštovú známku, vďaka ktorej môžeme odoslať viac listov solidarity.

https://darujme.sk/3181/

Ďakujeme!

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu - povedzte Bielorusku aby Emila oslobodilo on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Koniuk Alexander Vladimirovich: General prosecutor of Belarus

Požadujeme

  • okamžité prepustenie Emila na slobodu a stiahnutie všetkých obvinení proti nemu,
  • vyčistenie Emilovho záznamu v registri trestov,
  • zabezpečiť, aby žiadne dieťa v Bielorusku nebolo uväznené a aby Bielorusko dodržiavalo svoje ľudskoprávne záväzky pri trestaní maloletých