Dokumentuje násilie, ktorého obeťou sa môže stať čoskoro sama

Izrael, akcia začala 13.10.2021, petícia je stále aktívna

„Nechcem o nič viac ako akékoľvek iné dieťa. Chcem mať možnosť hrať futbal s kamarátmi a kamarátkami bez toho, aby nás zasypala spŕška kanistrov so slzotvorným plynom,“ hovorí pätnásťročná Janna Jihad, ktorá vždy túžila po normálnom detstve. Ako Palestínčanka žijúca na okupovanom Západnom brehu Jordánu však odmalička dennodenne čelí šikane a systémovej diskriminácii. Žiť v neustálom strachu a pod hrozbou násilia, ktorému sa nemožno ubrániť, do definície normálneho detstva rozhodne nespadá.

Janna mala iba 7 rokov, keď izraelská armáda zabila jej strýka. Takýto incident nie je v dedine Nabi Saleh ničím výnimočným, avšak nie každé dieťa by reagovalo ako Janna.

Malá Palestínčanka si po tragickej udalosti požičala od mamy mobilný telefón, aby mohla dokumentovať a zverejňovať brutálne rasovo motivované, neraz smrteľné zásahy izraelských ozbrojených síl voči okupovanej palestínskej populácii.

Mladá žurnalistka je vo svojich reportážach neoblomne zásadová a dôsledná. Novinárska práca so sebou priniesla záujem medzinárodnej novinárskej obce, ktorá ju vo veku 13 rokov uznala za jednu z najmladších amatérskych novinárok na svete. Odvrátenou stránkou jej popularity je však neželaná pozornosť izraelských štátnych zložiek, ktoré jej prácu zďaleka neoceňujú.

Prenasledovanie a vyhrážky smrťou sa stali bežnou súčasťou jej života. Janna sa však ani napriek tomu nevzdáva a žiada, aby Izrael skoncoval s inštitucionalizovaným rasizmom a násilím, ktoré zo strany štátu zažíva palestínske obyvateľstvo na Okupovaných palestínskych územiach. „Chcem vidieť, ako vyzerá skutočná sloboda v mojej vlasti. Chcem na vlastnej koži zažiť, čo znamená spravodlivosť, mier a rovnosť, ako vyzerá život bez systémového rasizmu,“ hovorí Janna.

Pomôžte jej dosiahnuť tento cieľ. Žiadajte spolu s nami Izrael, aby Jannu Jihad a všetky ostatné deti a mládež v Palestíne chránil pred diskrimináciou a násilím.

Pozadie prípadu

Súčasťou neľudského a protiprávneho zaobchádzania, ktorému miestna komunita čelí, sú nočné domové prehliadky či demolácia domov a škôl. Izraelská armáda na Okupovaných palestínskych územiach často cielene útočí na celé komunity, v ktorých majú odvahu postaviť sa na obranu svojich ľudských práv.

Táto situácia obzvlášť silno zasahuje palestínske deti a mládež. Napriek tomu, že Izrael prijal Dohovor o právach dieťaťa, pri zaobchádzaní s palestínskymi deťmi na okupovanom Západnom brehu Jordánu ochranu z neho vyplývajúcu neuplatňuje – na rozdiel od zaobchádzania s izraelskými deťmi vrátane tých, ktoré žijú v nelegálnych židovských sídlach (tzv. osadách), vybudovaných aj celkom blízko Janninej dediny. Naopak, mnoho palestínskych detí a tínedžerov izraelské ozbrojené zložky počas uplynulých desaťročí zabili alebo vážne zranili. Mladé palestínske aktivistky a aktivisti, napríklad aj Jannina sesternica Ahed Tamimi, pravidelne čelia za obranu ľudských práv vykonštruovaným obvineniam, pokutovaniu a väzeniu.

ĎALŠIE PRÍPADY MARATÓNU 2021 NÁJDETE NA https://maraton.amnesty.sk.

Viac sa o Maratóne písania listov a našich doterajších úspechoch dočítate na stránke https://www.amnesty.sk/zacina-maraton-pisania-listov-2021/.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu za ochranu pre Jannu Jihad on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním odkazu e-mailom a tiež poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Členovia a členky Knessetu: Členovia a členky Komisie za práva dieťaťa

Požadujeme

  • aby izraelské štátne orgány zabezpečili ochranu pred násilím a diskrimináciou pre Jannu Jihad a všetky ostatné deti a mládež na Okupovaných palestínskych územiach.