Urgentná akcia

UZAVRETÁ: Vo väzení za obranu práv žien

Irán, akcia začala 12.9.2019

Biele kvety a odhalené vlasy – dva jednoduché symboly, prostredníctvom ktorých sa iránska herečka Jasaman Arjani na Medzinárodný deň žien postavila proti zákonu o nútenom zahaľovaní vo svojej krajine. So svojou matkou prechádzali ženským vozňom teheránskeho metra a ostatným cestujúcim rozdávali biele kvety. Iránske úrady Jasaman zatkli 10. apríla, držali ju na samotke a nútili k priznaniu. Za pokojný aktivizmus bola odsúdená na šestnásť rokov väzenia.

Aktuálne k prípadu

1.6.2022

Aj naďalej žiadame slobodu pre Jasaman a ďalšie 2 nespravodlivo väznené aktivistky

Iránske aktivistky Monireh, Jasaman a Modžgan obvinili z „podnecovania nemravnosti a prostitúcie“ aj napriek tomu, že sa nedopustili žiadneho zločinu. Za to, že na verejnosti nenosili hidžáb, ich odsúdili na spolu viac ako 30 rokov väzenia. Modžgan Kešavarz, Monireh Arabšáhí a jej dcéra Jasaman Arjan počas Medzinárodného dňa žien 2019 prechádzali ženským vozňom teheránskeho metra a ostatným cestujúcim rozdávali biele kvety. Hovorili o budúcnosti, v ktorej budú mať všetky ženy právo vybrať si, čo chcú nosiť. Jasaman vo virálnom videu z marca 2019 povedala: „Ja bez hidžábu a ty, vedľa mňa, s hidžábom.“ Niekoľko dní po tom, ako sa video rozšírilo na sociálnych sieťach, ženy odsúdili na dohromady 31 rokov a 8 mesiacov vo väzení. Vo väzniciach naprieč Iránom sa stále šíri ochorenie COVID-19, čo vyvoláva vážne obavy o zdravie väzenkýň. Ženy uväznené v špinavých, preplnených celách čelia zvýšenému riziku nákazy, pričom majú prístup len k veľmi obmedzenej zdravotnej starostlivosti. Uväznenie Monireh, Jasaman a Modžgan je súčasťou znepokojivého trendu štátnych zásahov proti obrankyniam a obrancom ľudských práv v Iráne. Tento trend musí skončiť! Amnesty International preto vyzýva na ich okamžité oslobodenie.

10.2.2020

Odvolací súd znížil trest

Odvolací súd v Teheráne 5. februára znížil pôvodný 16-ročný trest na 9 rokov a 7 mesiacov. Jasaman sa údajne previnila „podnecovaním nemravnosti a prostitúcie, združovaním a sprisahaním s cieľom páchať zločiny proti národnej bezpečnosti a šíriť propagandu proti systému“.


So svojou matkou prechádzali ženským vozňom teheránskeho metra a ostatným cestujúcim rozdávali biele kvety. Hovorili o budúcnosti, v ktorej budú mať všetky ženy právo vybrať si, čo chcú nosiť. Ako vravela Jasaman vo virálnom videu z marca 2019: „Ja bez hidžábu a ty, vedľa mňa, s hidžábom.“

Iránske úrady Jasaman zatkli 10. apríla. Niekoľko dní ju držali na samotke a vypočúvali. Nútili ju, aby „priznala“, že za jej aktivizmom stoja zahraničné živly a aby sa „kajala“ za svoje činy. Ak by tak neurobila, vraveli, že zatknú jej priateľov a rodinu.

Jej trest je súčasťou širšieho potlačovania práv žien bojujúcich proti zákonu o nútenom zahaľovaní v Iráne. Od roku 2018 boli za porušenie týchto zákonov zatknuté desiatky žien, vrátane Jasamaninej matky, Monireh Arabšáhí. Samotná Jasaman je dnes uväznená v špinavej, preplnenej cele len preto, že verila v právo žien vybrať si, čo chcú nosiť.

Pozadie prípadu

Jasaman Arjani, herečka a vášnivá horolezkyňa, sa opovážila vzdorovať iránskemu zákonu o nútenom zahaľovaní. S odhalenými vlasmi rozdávala ostatným ženám vo vozni teheránskeho metra biele kvety. Video z tohto statočného prejavu odporu sa stalo v marci 2019 virálnym, na čo autority reagovali zatknutím mladej herečky. Tá je dodnes zamknutá v špinavej, preplnenej cele len preto, že verila v právo žien vybrať si, čo chcú nosiť.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

V stredu 15. februára prepustili z väzenia aktivistky Jasaman Arjani a Monireh Arabshahi (Jasamaninu mamu). Jasaman po prepustení skandovala heslo prebiehajúcich iránskych protestov ŽENY, ŽIVOT, SLOBODA. Video spred väznice si môžete pozrieť tu: https://twitter.com/AlinejadMasih/status/1625869180191875079

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • bezodkladné a bezpodmienečné prepustenie Jasaman a jej matky,
  • pred prepustením okamžité presunutie Jasaman a všetkých obrankýň ľudských práv do väznice pre nenásilné zločiny,
  • zastavenie prenasledovania iránskych žien, ktoré bojujú proti nútenému zahaľovaniu

Adresáti petície:

  • Ebrahim Raisi