Za pomoc s bezpečnou interrupciou na súd

Poľsko, akcia začala 27.9.2023, petícia je stále aktívna

Justyna Wydrzyńska má 3 deti z bývalého manželstva, v ktorom zažívala násilie. Veľmi otvorene hovorí o tom, ako osobná skúsenosť ovplyvnila jej rozhodnutie pomáhať ženám v núdzi. Justyna Wydrzyńska má tiež skúsenosť s interrupciou bez podpory a prístupu k spoľahlivým informáciám. Tá jej dodala silu a motiváciu pomáhať iným, aby mohli robiť informované rozhodnutia o svojom reprodukčnom zdraví. Justyna je spoluzakladateľkou aktivistického kolektívu Abortion Dream Team (známy ako ADT). ADT bojuje proti stigmatizácii interrupcií a ponúka poradenstvo o prístupe k bezpečným interrupciám v Poľsku.

Upozornenie: Petíciu za Justynu sme prvýkrát spustili v apríli 2022. Ak ste petíciu už podpísali, podporiť Justynu môžete aj online odkazmi. Viac sa dočítate na https://www.amnesty.sk/dakujeme-za-podporu-pre-justynu/

Vo februári 2020 sa Justyna Wydrzyńska skontaktovala s Aniou (nie je to jej skutočné meno). Ania zažívala vo vzťahu partnerské násilie. Otehotnela a bola zúfalá. Povedala, že radšej zomrie, ako by mala byť tehotná. Justyna, ktorá je sama preživšou partnerského násilia, vedela, že Anii musí pomôcť. Poslala jej poštou svoje vlastné interrupčné tabletky. Zásielku však našiel Aniin partner a kontaktoval políciu, ktorá tabletky zaistila.

V novembri 2021 vzniesol prokurátor voči Justyne obvinenie za „napomáhanie pri interrupcii“. V marci 2023 ju uznali vinnou a odsúdili na osem mesiacov verejnoprospešných prác. Jej právnický tím sa voči rozsudku odvolal.

Odsúdenie Justyny predstavuje nebezpečný precedens. Bez podpory a dôveryhodných informácií, ktoré poskytuje spolu s ďalšími aktivistkami, by ľudia ako Ania zostali sami a bez prístupu k bezpečnej interrupcii. Interrupčné zákony v Poľsku pritom patria k najreštriktívnejším v Európe.

Justyna Wydrzyńska napriek nevraživosti, ktorej čelí, aj naďalej preukazuje svoju odvahu. „Poháňala ma vôľa pomáhať, keď nikto iný nechcel alebo nemohol pomôcť. Pomôcť Anii bol pre mňa samozrejmý, slušný a čestný krok.“

Žiadajte, aby poľský generálny prokurátor prijal všetky potrebné opatrenia na zrušenie Justyninho nespravodlivého odsúdenia.

Pozadie prípadu

Právne obmedzenia a iné prekážky vrátane stigmatizácie spôsobujú, že ženy a všetky tehotné osoby v Poľsku majú sťažený alebo často úplne znemožnený prístup ku kvalitnej, včasnej a bezpečnej interrupčnej starostlivosti. Mnohé musia riskovať vyvolanie interrupcie v domácich podmienkach a pomocou nebezpečných metód alebo vyhľadať pomoc nekvalifikovaných poskytovateľov starostlivosti. Osoby, ktoré v Poľsku potrebujú podstúpiť bezpečnú interrupciu, sa spoliehajú na dôveryhodné informácie a životne dôležitú podporu od organizácií ADT a Abortion Without Borders.

Poľské úrady už roky zblízka sledujú aktivity ADT. Trestné stíhanie Justyny Wydrzyńskej je prvým prípadom, keď členku tímu ADT odsúdili za pomoc pri interrupcii. Prípad Justyny Wydrzyńskej je príkladom prenasledovania obrankýň a obrancov ľudských práv vrátane tých, ktorí bránia sexuálne a reprodukčné práva. Aktivistky a aktivisti za reprodukčné práva v Poľsku pôsobia vo veľmi nepriateľskom prostredí. S každým dňom rastú obavy z prenasledovania a útokov. V krajine sa zároveň zo dňa na deň zužuje priestor pre občiansku spoločnosť. Obrankyne a obrancovia ľudských práv čelia kvôli svojim aktivitám očierňujúcim kampaniam, zastrašovaniu a vyhrážkam zo strany vlády a skupín žiadajúcich obmedzenie práv žien. Poľská štátna moc využíva kriminalizáciu interrupcií ako nástroj na potlačenie legitímnej obrany práva na prístup k bezpečným a včasným interrupciám.

Poľský Ústavný súd v októbri 2020 rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu je protiústavné. Poľsko je jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá v tomto smere urobila spiatočnícky krok. Poškodenie plodu bolo pritom dôvodom na vykonanie viac ako 90 % legálne vykonaných interrupcií v Poľsku, ktorých bolo do 27. januára 2021, keď rozhodnutie ústavného súdu vstúpilo do platnosti, približne tisíc ročne. Toto rozhodnutie znamenalo de facto úplný zákaz interrupcií v krajine.

Aj v prípadoch, keď je ohrozené zdravie alebo život matky alebo je tehotenstvo následkom znásilnenia či incestu, čelia ľudia početným prekážkam v prístupe k interrupcii. V najhoršej situácii sú tehotné osoby z nízkopríjmových domácností a menších obcí.

Od implementácie súdneho rozhodnutia zomreli v poľských nemocniciach na následky komplikácií spojených s tehotenstvom najmenej štyri ženy. Odborné organizácie a rodiny obetí sa obávajú, že k úmrtiam viedla neochota lekárov poskytnúť interrupciu (v týchto prípadoch ako zdravotnú starostlivosť, ktorou mohli zachrániť ľudský život) pre obavy z vlastnej inkriminácie.

Samotné držanie ani užitie liekov na vyvolanie interrupcie v Poľsku nie sú trestné. Každá osoba (vrátane lekárskeho personálu), ktorá pomáha tehotným osobám podstúpiť interrupciu nad rámec zákonom stanovených výnimiek, však čelí riziku odňatia slobody až na tri roky. Právny zákaz interrupcií nezabráni tomu, aby ženy aj naďalej interrupcie podstupovali, a nezníži ich počet. Naopak, toto rozhodnutie môže mať za následok zvýšenú mieru ilegálne vykonávaných interrupcií, a teda priamo ohroziť zdravie a život tehotných osôb. Nutnosť vyhľadávať tieto zdravotné služby v zahraničí môže zvýšiť mieru tzv. „potratového turizmu“ či podpultové objednávanie chemickej interrupcie.

Prieskumy verejnej mienky vrátane nedávneho prieskumu Amnesty však ukazujú rastúcu podporu prístupu k interrupciám a proti kriminalizácii pomoci. 47 % opýtaných uviedlo, že by urobili to, čo Justyna, keby sa ocitli v podobnej situácii.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA SPRAVODLIVOSŤ PRE JUSTYNU on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Zbigniew Tadeusz Ziobro: Generálny prokurátor

Požadujeme

  • aby generálny prokurátor prijal všetky potrebné opatrenia na zrušenie nespravodlivého rozsudku voči Justyne,
  • aby sa prokurátor zdržal vznesenia akýchkoľvek ďalších obvinení proti Justyne za jej legitímnu obranu ľudských práv.