Urgentná akcia

UZATVORENÁ PETÍCIA: Mučený a odsúdený po troch nespravodlivých súdnych procesoch

Uzbekistan, akcia začala 20.11.2014

Erkin Musaev z Uzbekistanu bol nespravodlivo obvinený zo špionáže, mučený a uväznený na dvadsať rokov po sérii súdnych konaní, ktoré nespĺňali medzinárodné štandardy spravodlivých súdnych procesov. Erkin Musaev všetky obvinenia zo špionáže a zneužitia prostriedkov OSN odmieta.

Aktuálne k prípadu

10.8.2017

Erkin je na slobode po 11 rokoch

Generálny prokurátor pozval rodinu Erkina Musaeva do svojej kancelárie aby im osobne oznámil, že Erkin je po 11 rokoch prepustený. Erkin sa teraz teší zo spoločnosti svojej rodiny. Ďakujeme, že ste podpisovali.

21.5.2015

Erkin si mohol prečítať listy solidarity!

Vaše listy pomáhajú! Rodina Erkina ďakuje všetkým, ktorí stále posielate listy solidarity. Slovami rodičov Erkina: "Dostali sme veľa listov z rôznych krajín. Všetkým vám srdečne ďakujeme. Erkinovi dovolili prečítať si niektoré listy. Všetkým, ktorým nie je je jeho osud ľahostajný posiela veľké poďakovanie. Každý list pre neho veľa znamená a dodáva mu vieru, optimizmus a silu." Pokračujte prosím v posielaní listov solidarity! Ďakujeme!

20.4.2015

Gymnazisti z Bytče napísali listy solidarity pre Erkinových rodičov

Dnes sme obdržali od študentov z Bytče niekoľko krásnych listov pre Erkinových rodičov, ktoré budú preposlané do Uzbekistanu. Ďakujeme za všetky Vaše listy, každý z nich pomáha. Prosíme, vyjadrujte podporu aj naďalej poslaním povzbudzujúcich listov na našu adresu, ktoré odošleme Erkinovej rodine.

Môžete použiť nasledovné vety, ktoré sú v uzbečtine, respektíve v ruštine.

Pre Erkina Musaeva: “Siz doim bizning uilarimizda” – “Сиз доим бизнинг ўйларимизда” = Myslíme na Vás! Держитесь! = Vydržte!

Pre Erkinovu rodinu: “Siz doim bizning uilarimizda” – “Сиз доим бизнинг ўйларимизда” = Myslíme na Vás!

15.4.2015

Ďakovný list otca Erkina Musaeva

Na začiatku marca Amnesty International obdržala od otca Erkina Musaeva list, v ktorom ďakuje za všetku vyjadrenú podporu. Je pre neho ťažké vyjadriť slovami ako nesmierne si cení všetky aktivity a vyvinuté úsilie ľudí, ktorí sa zaujímajú o osud jeho syna.

11.3.2015

Zhoršenie Erkinovej situácie

Rodičia Erkina Musaeva navštívili na konci januára syna vo väzení. Podľa ich informácií, ktoré poskytli Amnesty International je Erkin v zlom zdravotnom stave a nedostáva adekvátnu zdravotnú starostlivosť ani potrebné lieky. Väzenskí dozorcovia sa ho snažia izolovať aj od ostatných väzňov a nedovoľujú mu s nimi komunikovať. Erkinova rodina nedostáva od neho korešpondenciu. Rovnako ani on nedostáva listy, ktoré mu poslala rodina. Nedostal ani jeden list solidarity, ktoré mu boli poslané z celého sveta.


Erkin Musaev je bývalý zamestnanec Ministerstva obrany v Uzbekistane, ktorý pracoval aj pre Severoatlantickú alianciu (NATO) a Rozvojový program OSN (UNDP). V roku 2006 ho počas cesty na konferenciu OSN zadržali príslušníci uzbeckej Národnej bezpečnostnej služby (SNB), ktorí tvrdili, že v jeho taške našli drogy a vyhrážali sa mu zatknutím za obchod s drogami. Neskôr tvrdili, že v jeho taške našli disk s tajnými informáciami a obvinili zo špionáže.

Po zadržaní ho údajne vypočúvali desať dní, počas ktorých nemal prístup k rodine ani k právnikovi. Rodinní príslušníci Erkina Musaeva tvrdia, že ho zbili, vypočúvali v noci a vyhrážali mu ublížením jeho rodine. Následkom mučenia a iného zlého zaobchádzania podpísal priznanie výmenou za to, že SNB nechá jeho rodinu na pokoji. To sa však nestalo a jeho rodina zo strachu utiekla z Uzbekistanu.

Proti Erkinovi sa viedli tri súdne procesy, v ktorých bol postupne odsúdený na 6, 15 a 20 rokov. V každom prípade súd rozhodol na základe dôkazov získaných mučením aj napriek sťažnostiam Erkina Musaeva a jeho právnika o spôsobe získania dôkazov. Zodpovedné orgány však odmietli vyšetriť jeho sťažnosti.

Erkin Musaev sa v súčasnosti nachádza vo väzení na severozápade Uzbekistanu. Potrebuje okamžitú zdravotnícku pomoc, ktorú však nedostáva. Za údajné porušenia väzenského poriadku je navyše často trestaný pobytom v malej betónovej miestnosti bez okien, kúrenia, prirodzeného svetla a vetrania.

Výbor pre ľudské práva OSN v roku 2010 vyhlásil, že práva Erkina Musaeva garantované Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach, konkrétne článok 7 (zákaz mučenia), článok 9 (právo na slobodu a osobnú bezpečnosť) a článok 14 (právo na spravodlivý proces), boli porušené.

Pozadie prípadu

Tvrdé represie proti pracovníkom medzinárodných organizácií sú súčasťou kampane Uzbeckej vlády proti krajinám EÚ, NATO, Spojeným štátom americkým, OSN a OBSE, ktorí tvrdo kritizovali postup vlády počas udalostí v Andijane v máji 2005. Uzbecké bezpečnostné zložky ministerstva vnútra vtedy zabili stovky pokojných demonštrantov. Uzbecká vláda napríklad odmietla otvoriť vzdušný priestor pre európske členské štáty NATO a požiadala agentúry OSN, aby opustili krajinu. Bývalí pracovníci ministerstva obrany, medzi nimi aj Erkin Musaev, boli uznaní vinnými zo závažných trestných činov, vrátane podvodu, vlastizrady a zneužitia právomocí, a boli v nespravodlivých súdnych procesoch odsúdení na dlhoročné tresty.

Podľa uzbeckej vlády sa počet prípadov, pri ktorých dochádza k mučeniu alebo inému neľudskému zaobchádzaniu výrazne zredukoval, a to najmä v dôsledku prijatia legislatívnych zmien za účelom zlepšenia zaobchádzania so zadržanými osobami. Amnesty International aj napriek týmto tvrdeniam neustále dostáva vierohodné správy týkajúce sa využívania mučenia a iného neľudského a krutého zachádzania. K mučeniu dochádza počas zatknutia, presunu, predbežného zadržania alebo väzenia. Metódy mučenia popísané bývalými väzňami, vrátane ochrancov ľudských práv, zahŕňajú bitie obuškami, železnými tyčmi a fľašami naplnenými vodou, pričom sú väzni pripútaní k radiátoru alebo k hákom na strope. Existujú správy, ktoré popisujú prípady znásilnenia a sexuálneho násilia páchaného na mužoch aj ženách. Vláda Uzbekistanu popiera tieto tvrdenia.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Erkin Musaev z Uzbekistanu bol nespravodlivo obvinený zo špionáže, mučený a uväznený na dvadsať rokov po sérii súdnych konaní, ktoré nespĺňali medzinárodné štandardy spravodlivých súdnych procesov. Aj vďaka vašim podpisom bol 10.augusta 2017 po 11 rokoch prepustený. Ďakujeme, že ste podpisovali. Erkin osobne poďakoval všetkým, ktorý za jeho prepustenie písali listy počas maratónu písania listov v roku 2014.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • úplné, nezávislé a dôkladné vyšetrenie obvinení, týkajúcich sa mučenia Erkina Musaeva a začatie súdneho procesu s vinníkmi
  • okamžité prepustenie a priznanie odškodného pre Erkina Musaeva

Adresáti petície:

  • Rashidzhon Kodirov: Generálny prokurátor