Urgentná akcia

10 rokov väzenia a 1000 rán bičom za založenie on-line fóra

Saudská Arábia, akcia začala 8.1.2015, petícia je stále aktívna

Raif Badawi bol v júni 2012 zatknutý a odvtedy sa nachádza vo väzení Briman v Džidde. Je zakladateľom online fóra pre politické a sociálne debaty Liberáli Saudskej Arábie. Bol obvinený z porušovania zákona o informačných technológiach a z urážania islamu. 7. mája 2014 bol odsúdený na desať rokov väzenia a 1000 rán bičom. Navyše dostal vysokú pokutu, desaťročný zákaz cestovania a zákaz verejného vyjadrovania názoru prostredníctvom medií alebo sociálnych sietí.

Aktuálne k prípadu

10.1.2018

Raif naposledy bičovaný pred tromi rokmi

Keď pred tromi rokmi po prvý raz zbičovali Raifa Badawiho, naši podporovatelia a podporovateľky na celom žiadali jeho prepustenie ako aj prepustenie všetkých ďalších väzňov a väzenkýň svedomia. Odvtedy už nebol bičovaný.

13.1.2016

Sestra Raifa Badawiho Samar bola zatknutá

Samar Badawiová, bojovníčka za ľudské práva, sestra Raifa Badawiho a bývalá manželka Waleeda Abu- al Khaira bola ráno 12. januára zatknutá pravedpodobne v súvislosti so spravovaním účtu na sociálnej sieti Twitter, ktorý žiadal prepustenie jej bývalého manžela. Samar Badawiová bola zatknutá za to, že nenásilným spôsobom využila svoje právo na slobodu prejavu, musí byť preto okamžite a bezpodmienečne prepustená.

8.1.2016

Rok po bičovaní Raifa sa ľudskoprávna situácia v krajine zhoršila

Dnes je to presne jeden rok, čo Raif Badawi dostal verejne 50 rán bičom. Raif je stále vo väzení a stále mu hrozí 950 rán. Ľudskoprávna situácia sa za ten rok v krajine stále zhoršovala.

9.6.2015

Raifov rozsudok potvrdený, opäť mu hrozí bičovanie

Najvyšší súd potvrdil Raifov rozsudok na 10 rokov väzenia, 1000 rán bičom, 10- ročný zákaz cestovania a publikovania v médiách, a pokutu milión saudskoarabských rijádov (okolo 266 tisíc amerických dolárov). Toto rozhodnutie je nezvratné a je možné, že Raif opäť začne byť bičovaný na verejnosti. Prvé a doteraz posledné bičovanie sa uskutočnilo 9. januára 2015. Ďalšie dva týždne nebolo vykonané kvôli Raifovmu zlému zdravotnému stavu a odvtedy úrady nezverejnili dôvody, prečo nebol v ďalších týždňoch bičovaný.

15.3.2015

Súčasná Raifova situácia

Po tom, čo Raif obdražal prvých 50 rán bičom, nebol niekoľko týždňov vystavený tomuto trestu. Nie sú známe informácie, prečo sa tak deje.

Medzi Trestným súdom v Džidde (ten, ktorý mu uložil trest) a Odvolacím súdom prebehla istá vzájomná komunikácia, no jej obsah nepoznáme.

Amnesty International zistila, že sudca Trestného súdu, ktorý odsúdil Raifa na trest je ten istý, ktorý ho chcel odsúdiť na trest smrti za odpadlíctvo od viery. Odvolací súd vtedy rozhodol, že ohľadom odpadlíctva z viery nemá príslušný súd kompetencie a preto Trestný súd usvedčil Raifa z „urážky islamu“. Avšak v septembri 2014 prebehla v Saudskej Arábii súdna reforma, podľa ktorej už môžu aj Trestné súdy rozhodovať v príslušných obvineniach z odpadlíctva. Ak sa Raifov prípad opäť dostane pred Trestný súd, bude môcť prejednávať aj odpadlíctvo od viery.

27.2.2015

50 dní od 50 rán bičom

Dnes je to presne 50 dní odkedy bol Raif Badawi prvý krát verejne zbičovaný. Vďaka Vám bol Raif posledných 7 piatkov ušetrený od ďalšieho krutého a ponižujúceho zaobchádzania. Stále je väzňom svedomia a mal by byť okamžite a bezpodmienečne prepustený. Aj tweetovaním mu môžete pomôcť:

  • 50 days since @raif_badawi received his 50 lashes. @KingSalman @mojksa @NSHRSA what are you doing to save him? #FreeRaif
  • We have not forgotten @raif_badawi @KingSalman @mojksa @NSHRSA #FreeRaif

16.2.2015

Raifa nezbičovali štvrtý týždeň v rade

Raif opäť nebol v piatok zbičovaný. Dôvody, prečo sa tak nestalo, nie sú známe. Jeho prípad bol 3. februára 2015 vrátený z Najvyššieho súdu na trestný súd v meste Jeddah. Saudskoarabské úrady neposkytli žiadne detailnejšie informácie o Raifovom prípade. Európsky parlament prijal minulý týždeň rezolúciu o Saudskej Arábii a Raifovi. Text rezolúcie je dostupný na http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-%2f%2fEP%2f%2fTEXT%2bMOTION%2bP8-RC-2015-0143%2b0%2bDOC%2bXML%2bV0%2f%2fEN&language=EN a obsahuje jasné žiadosti o prepustenie Raifa, jeho právnika Waleeda a ostatných väzňov svedomia. Ide o prvú rezolúciu Európskeho parlamentu, ktorá sa týka ľudských práv v Saudskej Arábii. Ďakujeme Vám všetkým za doterajšiu podporu pre Raifa. #FreeRaif

9.1.2015

Raif dnes dostal prvých 50 rán bičom

Dnes ráno dostal Raif Badawi prvých 50 rán zo svojho trestu. Podľa svedkov ho po skončení ranných modlitieb priviezli na námestie pri mešite, kde pred davom ľudí dostal 50 úderov bičom. Rovnaký údel čaká Raifa ešte ďalších 19 týždňov.

8.1.2015

Raif bude zajtra verejne zbičovaný!

Raif Badawi dostane zajtra po modlitbách prvých 50 rán bičom z trestu, ktorý si odpykáva za založenie on-line fóra. Raif bol odsúdený na 1000 rán bičom, desať rokov väzenia a bola mu udelená vysoká pokuta. Zvyšné rany dostane v priebehu nasledujúcich 20 týždňov.


Na základe článkov a príspevkov zverejnených na jeho online fóre žiadala obžaloba, aby Raifa Badawiho súd obvinil z „odpadlíctva od viery“ – činu, za ktorý sa v Saudskej Arábii môže udeliť trest smrti.

Súdny proces s Raifom Badawim začal v júli 2012. V januári 2013 rozhodol obecný súd v Džidde že sa v jeho prípade o „odpadlíctvo od viery“ nejedná, keďže Raif Badawi neurážal islam. Štátny zástupca trval na opaku. Odvolal sa a prípad sa dostal až k Trestnému súdu, ktorý 29. júna 2013 Badawiho odsúdil na 7 rokov väzenia a 600 rán bičom za „založenie on-line fóra, na ktorom sa mohli prejavovať nepriatelia boha a ateisti“ a za „vytváranie rúhačských textov“.

Právnik Raifa Badawiho sa proti rozsudku odvolal. Po takmer rok trvajúcich súdnych prieťahov prišiel sudca trestného súdu v decembri 2013 k záveru, že nemá kompetenciu rozhodovať o Badawiho prípade. Ten istý sudca však 7. júna 2014 potrvdil predchádzajúci rozsudok a trest pritvrdil na 10 rokov väzenia a 1000 rán bičom. Badawi navyše dostal vysokú pokutu, nemôže 10 rokov po uplynutí trestu vycestovať z krajiny a nesmie byť aktívny v médiach alebo na sociálnych sieťach.

Jeho žena a tri deti po vynesení tohto rozsudku opustili krajinu a v sučasnosti žijú v Kanade.

Pozadie prípadu

Od apríla 2011 úrady v Saudskej Arábii neúnavne pokračujú vo svojej kampani vyznačujúcej sa utlačovaním v mene bezpečnosti. Len v júli 2013 bolo v Saudskej Arábií odsúdených najmenej 11 aktivistov. Boli obvinení z údajnej neposlušnosť kráľovi, podnecovanie odporu zvolávaním demonštrácií alebo za poškodzovanie obrazu Saudskej Arábie v zahraničí šírením nepravdivých informácií prostredníctvom zahraničných skupín. V krajine má kráľ neobmedzenú moc a iné politické inštitúcie než vláda, či už politické strany alebo odborové zväzy, sa netolerujú. Demonštrácie sú zakázané, média obmedzené a každý, kto vyjadrí nesúhlas, čelí riziku uväznenia.

Raif je jeden z viacerých aktivistov, ktorí sú prenasledovaní za online prejav svojich názorov. Facebook a Twitter sú v krajine, kde ľudia nemôžu otvorene prejaviť svoj názor veľmi populárne. Úrady na zvýšené využívanie online diskusií odpovedali monitorovaním stránok sociálnych sietí a pokúšali sa zakázať aplikácie ako Skype a WhatsApp.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu : Udelenie milosti a prepustenie Raifa Badawiho on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Salman bin Abdulaziz Al Saud: Kráľ Saudskej Arábie, Kancelária Jeho Výsosti Kráľa Saudskej Arábie

Požadujeme

  • okamžité odpustenie trestu bičovaním
  • okamžité a bezpodmienečné prepustenie Raifa
  • zrušenie rozsudku a trestu