Urgentná akcia

Južný Sudán: Tínedžer odsúdený na trest smrti

Sudán, akcia začala 19.9.2019

Keď mal Magai 15 rokov, ocitol sa s rodinou v nebezpečnej situácii a preto v sebaobrane vystrelil do zeme varovný výstrel. Guľka sa nešťastne odrazila a postrelila jeho bratranca, ktorý neskôr zraneniu podľahol. Počas procesu sa snažil sudcovi vysvetliť, že má iba 15 rokov a zabitie, z ktorého bol obvinený, bolo nehodou. Sudca ho však odsúdil na smrť obesením.

Aktuálne k prípadu

22.3.2022

Magai je opäť na slobode

Súd rozhodol, že si Magai si odpykal maximálny trest, ktorý je možné udeliť mladistvému a zároveň rozhodol, že po zaplatení pokuty vo výške 500 000 SSP (približne 1 200 USD) môže byť Magai prepustený. Pokutu sa podarilo zaplatiť 22. marca 2022 a v neskorých popoludňajších hodinách toho istého dňa sa Magai dostal opäť na slobodu. Ďakujeme za vašu podporu.

29.7.2020

PETÍCIA UZAVERTÁ - Magai bol oslobodený od trestu smrti

Na základe rozhodnutia odvolacieho súdu bol jeho rozsudok smrti zrušený a Magaiovi bol udelený miernejší trest. Po rokoch čakania sa tak dnes oficiálne dostal z cely smrti. Toto rozhodnutie je skvelou správou, ktorú by malo nasledovať úplné zrušenie trestu smrti v krajine. Od mája 2018 boli v Južnom Sudáne popravení najmenej dvaja ľudia, ktorí boli v čase spáchania zločinu mladší ako 18 rokov. Počas minuloročného Maratónu písania listov napísali listy na podporu zmiernenia trestu pre mladého Magaia stovky tisíc ľudí z celého sveta, vrátane tisícov z vás. Dnešné dobré správy sú ďalším dôkazom, že vaše slová majú silu! ĎAKUJEME!


Magai Matiop Ngon miloval beh a zborový spev v kostole. Chodil na strednú školu a predstavoval si, že keď vyrastie, bude pomáhať ľuďom. Ale život, aký poznal, sa preňho náhle skončil v roku 2017, keď ho odsúdili na trest smrti za vraždu.

Magai len ťažko hľadá slová, ktorými by popísal, ako sa cíti: „Je to veľmi zlý pocit... keď človeku povedia, že zomrie.“

Magai nemal pri zatýkaní ani počas prvého pojednávania k dispozícii žiadnu právnu pomoc. Sudca mu povedal, že sa môže skúsiť voči rozsudku smrti odvolať. Právnika mu pridelili až pri presune do iného väzenského zariadenia.

Pozadie prípadu

Minulý rok v Južnom Sudáne obesili 7 ľudí. Jeden z nich bol, rovnako ako Magai, ešte len dieťa.

Od vynesenia rozsudku smrti uplynuli 2 roky a Magai čaká v centrálnom väzení v Jube na výsledok svojho odvolania. Ako sám vraví, nestratil nádej, že sa z väzenia dostane a bude môcť zase pokračovať vo svojom živote a chodiť do školy...

_______________________________________________________________________________

Chcete pomôcť aj ďalším podobným ľuďom ako je Magai? Zapojte sa do Maratónu písania listov 2019

https://maraton.amnesty.sk

a/alebo si za symbolickú sumu 2 eurá zakúpte poštovú známku, vďaka ktorej môžeme odoslať viac listov solidarity.

https://darujme.sk/3181/

Ďakujeme!

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Na základe rozhodnutia odvolacieho súdu bol jeho rozsudok smrti zrušený a Magaiovi bol udelený miernejší trest. Po rokoch čakania sa tak dnes oficiálne dostal z cely smrti.

Toto rozhodnutie je skvelou správou, ktorú by malo nasledovať úplné zrušenie trestu smrti v krajine. Od mája 2018 boli v Južnom Sudáne popravení najmenej dvaja ľudia, ktorí boli v čase spáchania zločinu mladší ako 18 rokov.

Počas minuloročného Maratónu písania listov napísali listy na podporu zmiernenia trestu pre mladého Magaia stovky tisíc ľudí z celého sveta, vrátane tisícov z vás. Dnešné dobré správy sú ďalším dôkazom, že vaše slová majú silu! ĎAKUJEME!

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • okamžité zrušenie trestu smrti pre Magaia
  • záväzok vlády Južného Sudánu dodržiavať medzinárodné právo a miestnu legislatívu a zastaviť udeľovanie trestu smrti pre mládež pod 18 rokov
  • moratórium na udeľovanie a vykonávanie popráv v Južnom Sudáne

Adresáti petície:

  • Stále zastúpenie republiky Južný Sudán pri OSN