FIFA a Katar musia odškodniť ľudí pracujúcich na príprave MS vo futbale 2022

Katar, akcia začala 21.11.2022, petícia je stále aktívna

V nedeľu 20. novembra sa v Katare začali Majstrovstvá sveta vo futbale. Najtvrdšie pracujúci tím, bez ktorého by sa majstrová nemohli uskutočniť, však dlhodobo čelí zneužívaniu. FIFA a Katar musia odškodniť migrujúcich pracovníkov a pracovníčky, ktoré a ktorí musia pracovať celé dni bez prestávky, často bez ochranných pomôcok, pričom tisíce z nich nedostali za odvedenú prácu včas alebo vôbec zaplatenú odmenu.

Podľa odhadov bude udalosť sledovať priamo na mieste dohromady viac ako milión ľudí a prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) očakáva, že na celom svete prostredníctvom prenosov až 5 miliárd ľudí. Predpokladá sa, že príjmy FIFA z majstrovstiev presiahnu 6 miliárd dolárov.

Na odvrátenej strane tejto prestížnej udalosti je dlhodobé porušovanie ľudských práv, ku ktorému dochádza v hostiteľskom Katare. Tisíce ľudí, ktorí v krajine pracovali a stále pracujú na zabezpečení majstrovstiev, od stavby štadiónov, dopravných a ubytovacích kapacít, cez služby, bezpečnosť až po upratovanie, za uplynulé roky čelili zneužívaniu, násiliu a nedostávali adekvátnu odmenu. Drvivá väčšina týchto ľudí pricestovala do Kataru za prácou z iných krajín a za 12-hodinové služby 7 dní v týždni bez prestávky nezarábajú ani základnú mzdu.

Len Amnesty International zdokumentovala prípady tisícov pracovníkov a pracovníčok, ktorým nevyplatili mzdu celé mesiace alebo dokonca roky. Títo ľudia a ich rodiny majú právo na plné odškodnenie, pretože pracovné práva sú ľudské práva.

Amnesty dlhodobo vyzýva na úpravu pracovných podmienok ľudí pripravujúcich majstrovstvá sveta vo futbale 2022, pričom zodpovednosť za ich pracovné a životné podmienky nesie tak usporiadateľský štát Katar ako organizácia FIFA.

Našu kampaň verejne podporili viaceré futbalové zväzy, skupiny fanúšikov a fanúšičiek, ako aj sponzori majstrovstiev sveta vo futbale. Podporu verejnosti ukázal aj náš celosvetový prieskum verejnej mienky, FIFA ani Katar však na naše výzvy stále nereagujú.

Podpíšte petíciu a pridajte sa k tisícom ľudí na celom svete, ktorí žiadajú odškodnenie poškodených pracujúcich.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu za odškodnenie ľudí pracujúcich na príprave a realizácii MS vo futbale v Katare on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu .

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Gianni Infantino: Prezident FIFA
  • Tamim bin Hamad Al Thani: Emir Kataru

Požadujeme

  • aby katarské úrady a FIFA odškodnili pracovníkov a pracovníčky, ktoré pri príprave a realizácii majstrovstiev sveta vo futbale čelili vykorisťovaniu a zneužívaniu.