×

: Prepustite uväznených ľudí z médií
Minister spravodlivosti Tureckej republiky
Abdulhamit Gül
Ministerstvo spravodlivosti Tureckej republiky
06659 KIZILAY
Ankara
Turecko

Vážený pán minister,

Vyzývam vás, aby ste okamžite prepustili všetkých novinárov a novinárky a ostatných ľudí z médií, ktorí sa nachádzajú vo vyšetrovacej väzbe a boli zadržaní po pokuse o prevrat z 15. Júla 2016.

Zatiaľ čo vláda má právo a povinnosť prešetriť pokus o prevrat z minulého leta a bojovať proti terorizmu, je tiež jej povinnosťou zabezpečiť, aby počas tohto procesu nedošlo k porušeniu ľudských práv a bolo rešpektované právo na slobodu prejavu.

Uväznenie viac ako 120 novinárov a novinárok, vedúcich pracovníkov a pracovníčok a ďalších osôb z médií od leta 2016 je svojvoľné a protizákonné. Toto šokujúce číslo robí z Turecka krajinu, ktorá väzní najviac novinárov a novinárok na svete. Obávam sa, že mnohí zo zadržaných môžu čeliť neopodstatneným obvineniam z terorizmu, ktorých cieľom je prenasledovanie a zastrašovanie novinárov a novinárok, ktorí si len uplatňovali svoje právo na slobodu prejavu.

Vyzývam vás, aby ste využili všetky svoje právomoci a presadzovali - zrušenie všetkých obvinení a prepustenie všetkých väznených ľudí z médií, ktorí sú zadržiavaní po pokuse o prevrat, - dodržiavanie základných zásad slobody prejavu, - a odvolanie výkonných nariadení, ktoré viedli k zatvoreniu 156 mediálnych outletov a umožniť ich opätovné otvorenie.

S úctou,
Close