×

ZA OSLOBODENIE MAKSYMA BUTKEVYČA
Vážený Generálny prokurátor
Igor Viktorovič Krasnov
Generálna prokuratúra Ruskej Federácie
Ul. Bolšaja Dmitrovka, 15A
Moskva GSP-3, 125993
Ruská federácia

týmto listom vyjadrujem svoje pobúrenie nad odsúdením ľudskoprávneho aktivistu Maksyma Butkevyča. Maksym Butkevič je významný ukrajinský aktivista a zakladateľ neziskovej organizácie na pomoc ľuďom na úteku a vnútorne vysídleným osobám.

Po vpáde ruskej armády na Ukrajinu 24. februára 2022 sa Maksym Butkevyč ako dobrovoľník pridal k ukrajinskej armáde. O mesiac neskôr sa z neho stal veliteľ jednotky a 19. júla 2022 ho s jednotkou vyslali na front na východnej Ukrajine. O 5 dní neskôr ho zajali ruské ozbrojené sily a stal sa vojnovým zajatcom Ruska.

Butkevyča úplne odrezali od kontaktov so svetom. Ani napriek vážnym obvineniam z vojnových zločinov nemohol kontaktovať svojho právnika. Obžaloba Butkevyča obvinila z úmyselného vystrelenia protitankového granátu na civilné obyvateľstvo. Tento útok údajne viedol k zraneniu dvoch ľudí a zničeniu obytnej budovy. Dôkazový materiál predložený prokuratúrou obsahuje mnoho nejasností a opiera sa o videozáznam, na ktorom sa Maksym údajne priznáva k vine. Panujú pritom vážne obavy, že toto priznanie bolo vynútené a získané mučením.

Aj napriek vyššie uvedeným skutočnostiam Najvyšší súd samozvanej Luhanskej ľudovej republiky Maksyma Butkevyča odsúdil na 13 rokov väzenia za údajné vojnové zločiny. V utorok 22. augusta 2023 odvolací súd v Moskve nespravodlivý rozsudok potvrdil.

Ruské orgány Butkevyča ako vojnového zajatca úmyselne zbavili práva na spravodlivý súdny proces. Tento fakt sám osebe predstavuje vojnový zločin. Súdny proces s Butkevyčom bol nespravodlivý minimálne z dôvodu, že počas výsluchu a súdneho pojednávania nebol prítomný jeho právny zástupca.

Požadujem, aby súd okamžite zrušil rozsudok voči Maksymovi Butkevyčovi a aby ho čo najskôr prepustili na slobodu. Zároveň Vás naliehavo žiadam o zabezpečenie, aby bol Maksym Butkevyč až do svojho prepustenia väznený v podmienkach, ktoré sú v súlade s medzinárodnými právnymi štandardmi.

S pozdravom a úctou,
Close