Urgentná akcia

Novinárka odsúdená za "propagandu" LGBTI

Ruská federácia, akcia začala 6.2.2015

Elena Klimovová je novinárka z uralského mesta Nizhniy Taghil a zakladateľka online projektu Deti 404 zameraného na podporu LGBTI mládeže. 23. januára 2015 bola uznaná vinnou za "propagandu netradičných sexuálnych vzťahov medzi mladistvými" a bola jej udelená pokuta. Hrozí, že projekt Deti 404 zanikne.

Aktuálne k prípadu

13.4.2015

Sudca rozhodol o zablokovaní projektu Deti 404

Petrohradské súdne jednanie, ktoré malo rozhodnúť o budúcnosti Eleny Klimovovej, podporovateľky LGBTI teenagerov z projektu Deti 404, pôvodne stanovené na 6. apríla sa konalo už 25. marca. Elena nebola o tomto ktoku informovaná. Sudca rozhodol o zablokovaní skupiny. Odvolacie súdne konanie ohľadom pokuty za propagáciu netradičných sexuálnych vzťahov stále trvá.

20.3.2015

Elena čaká na výsledok odvolania

Elena sa po nepriaznivom rozsudku odvolala a čaká na výsledok procesu, ktorý sa má konať v najbližších dňoch. Ak vyšší súd potvrdí rozhodnutie nižšieho súdu, bude musieť zaplatiť stanovenú pokutu. Projektu 404 stále hrozí zánik.

15.3.2015

Odovzdanie petície

V piatok 13. marca 2015 sme na ruskej ambasáde odovzdali viac ako 230 podpisov za Elenu Klimovovu, ktorá za svoju činnosť dostala pokutu. Ďakujeme za Vašu podporu! O ďalšom vývoji Eleninej situácie Vás budeme informovať.


Projekt Deti 404 vznikol v marci v roku 2013 potom ako Elena vydala niekoľko článkov o LGBTI mládeži. Projekt má slúžiť na podporu zraniteľných mladých ľudí, ktorí čelia diskriminácii. Má im poskytnúť priestor, v ktorom sa môžu cítiť ako súčasť komunity a zároveň sa môžu rozprávať o svojich problémoch. Názov projektu analogicky odkazuje na internetovú hlášku "404 Stránka sa nenašla", ktorá sa ukáže v prípade, ak sa niekto snaží dostať na stránku, ktorá neexistuje. Podobne sa v súčasnosti cítia členovia a členky LGBTI komunity v Rusku.

Elena Klimovová bola za svoju činnosť prenasledovaná už koncom roku 2013. Politik, ktorý vystupuje proti právam LGBTI komunity, Vitaliy Milonov sa neúspešne pokúsil žalovať Elenu za "propagandu gejov". Nový prípad proti Elene a jej projektu inicioval v novembri 2014 oficiálny úrad pre sledovanie médií (Roskomnadzor). Údajne dostali 130 sťažností na Deti 404, ktoré poukazovali na to, že publikované informácie môžu "vytvoriť medzi deťmi dojem, že byť gejom znamená byť odvážny, silný a sebavedomý...". Tieto informácie mohli viesť k vytvoreniu "pozitívneho postoja k netradičným sexuálnym vzťahom". Svedectvo obžaloby k prípadu poskytol aj líder projektu Mediagvardia provládnej mládežníckej organizácie Mladá stráž. Cieľom je identifikovať webstránky a skupiny na sociálnych médiach, ktoré sú podľa organizácie nezákonné a hlásiť ich Roskomnadzoru.

Prípad bol prejednávaný pred okresným súdom v Nizhniy Taghile. Súd odmietol posunúť jednanie kvôli chorobe Eleninho právnika, a tým porušil jej právo na spravodlivý súdny proces. Súd tiež odmietol vykonanie alternatívneho expertného posudku o obsahu webstránok Deti 404. Elena bola uznaná vinnou z "propagandy netradičných sexuálnych vzťahov medzi mladistvými" a dostala pokutu 50 000 rubľov (takmer 655 eur). Mediavgarda sa snaží dosiahnuť zánik projektu Deti 404, ktorý je nenahraditeľným zdrojom podpory pre tisícky mladých LGBTI osôb.

Amnesty International je znepokojená rozsudkom Eleny Klimovovej a porušením jej práva na spravodlivý súdny proces.

Pozadie prípadu

Zákon, na základe ktorého bola Elena obvinená, bol prijatý v júni 2013. Podľa tohto zákona je "propaganda netradičných sexuálnych vzťahov medzi mladistvými" administratívnym priestupkom, ktorý sa trestá pokutami v rozsahu od 5000 rubľov pre jednotlivcov (65 eur) až do 1 000 000 rubľov pre organizácie (13 060 eur).

V decembri 2013 boli pokutovaní na základe tohto zákona dvaja LGBTI aktivisti, ktorí protestovali v meste Archangeľsk. Vo februári 2014 dostal redaktor novín Aleksandr Suturin pokutu 50 000 rubľov potom, čo zverejnil rozhovor s bývalým učiteľom, ktorý bol prepustený z práce kvôli jeho sexuálnej orientácii. Súd, ktorý v prípade rozhodol, považoval učiteľov výrok "to, že existujem jasne dokazuje, že homosexualita je normálna" za "propagandu netradičných sexuálnych vzťahov".

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Vaše podpisy sme poslali prokurátorovi regiónu Sverdlovsk.

Predčasné súdne jednanie, o ktorom Elena nebola informovaná, však rozhodlo o zablokovaní podpornej skupiny Deti 404. Ruská LGBTI mládež v dôsledku tohto rozsudku prišla o významné útočisko.

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • zvrátenie rozhodnutia o zablokovaní projektu Deti 404
  • ukončenie prenasledovania Eleny Klimovovej a samotného projektu Deti 404 a zaručenie rešpektovania práva na slobodu prejavu, zhromaždenia a združovania
  • zrušenie "zákona o LGBT propagandy

Adresáti petície:

  • Sergei Alekseevich Ohlopkov: Prokurátor Regiónu Sverdlovsk