Urgentná akcia

Grécko: Väzenie za záchranu životov

Grécko, akcia začala 5.9.2019, petícia je stále aktívna

V Grécku sa môžete dostať do väzenia za pokus o záchranu ľudského života. Práve to sa stalo Sarah Mardini a Seánovi Binderovi, keď sa zapojili do dobrovoľníckych záchranárskych prác organizácie pôsobiacej na ostrove Lesbos. Ich úlohou bolo nájsť člny, ktoré sa dostali do núdzovej situácie, a pomôcť ich pasažierom a pasažierkam – ľuďom na úteku. Sarah a Seán sú obvinení zo špionáže, prevádzačstva a členstva v zločineckej organizácii. Ak súd uzná ich vinu, môže ich poslať na 25 rokov do väzenia.

Aktuálne k prípadu

13.1.2023

Je na čase, aby grécke úrady zastavili trápenie humanitárnych pracovníkov a pracovníčok

V piatok 13. januára 2023 odvolací súd v Mytilini rozhodol o vrátení obžaloby prokuratúre pre procesné nedostatky vrátane chýbajúceho prekladu obžaloby. Regionálny riaditeľ Amnesty International pre Európu, Nils Muižnieks, pri tejto príležitosti uviedol: „Dnešné rozhodnutie ponúka úradom novú príležitosť zastaviť toto trápenie humanitárnych pracovníkov a pracovníčok a napraviť vlastné pochybenie tým, že stiahnu všetky obvinenia vznesené voči nim – vrátane závažnejších obvinení z trestných činov, ktoré sú ešte v štádiu vyšetrovania. Procesné chyby, na ktoré súd upozornil, ako napríklad nezabezpečenie prekladu obžaloby, len umocňujú celkovú absurdnosť toho, na koho sa štát rozhodol sústrediť svoju pozornosť a represívnu moc. Amnesty preto opätovne vyzýva grécke úrady, aby stiahli všetky obvinenia voči Sarah a Seánovi a umožnili im vrátiť sa k svojmu životu. Na trestnom stíhaní odvážnych obrancov ľudských práv len za to, že pomáhali ľuďom na úteku a migrujúcim vo chvíľach, keď sa nachádzali v krajnej núdzi, sa ukazuje bezcitnosť Grécka a Európy k ľuďom, ktorí hľadajú bezpečie na ich hraniciach. Táto fraška už pozastavila život Sarah a Seána na viac ako štyri roky a ďalšie nepodložené obvinenia zo závažných trestných činov sú stále predmetom vyšetrovania, čo vyvoláva vážne obavy o to, aké sú skutočné zámery úradov. Prípad Sarah a Seána je učebnicovým príkladom zneužitia systému trestného súdnictva na trestanie a zastrašovanie obrancov a obrankýň ľudských práv.“ Premlčacia doba pre niektoré obvinenia vznesené voči Sarah a Seánovi uplynie vo februári 2023. Vyšetrovanie ďalších obvinení zo závažných trestných činov vrátane napomáhania nelegálnemu vstupu do krajiny, členstva v zločineckej organizácii a podvodu zostáva naďalej otvorené.

10.1.2023

Na ostrove Lesbos sa začal absurdný súdny proces s dobrovoľníckymi záchranármi a záchranárkami

Na ostrove Lesbos sa dnes začalo súdne konanie so Sarah Mardini, Seánom Binderom a ďalšími 22 dobrovoľníčkami a dobrovoľníkmi, ktorí pôsobili v pátracích a záchranných tímoch na lodiach v Stredozemnom mori. Amnesty International opätovne vyzýva Grécke orgány, aby zrušili všetky obvinenia, ktorým títo ľudia čelia len preto, že zachraňovali pred utopením ľudí na úteku a migrujúcich. „Sarah a Seán urobili to, čo by mal na ich mieste urobiť každý. Pomôcť ľuďom, ktorým hrozí, že zahynú vo vlnách na jednej z najsmrteľnejších morských trás do Európy, a poskytnúť im základnú pomoc na pobreží nie je zločin. Na tomto súdnom procese sa ukazuje, kam až sú grécke orgány ochotné zájsť, aby zastavili humanitárnu pomoc a odradili ľudí na úteku a migrujúcich od pokusov hľadať bezpečie na gréckych brehoch. Podobnú tendenciu môžeme sledovať vo viacerých európskych krajinách. Tento súdny proces je jednou veľkou fraškou. Všetky obvinenia vznesené voči záchranárom a záchranárkam musia byť bezodkladne stiahnuté.“ pripomenul pred začiatkom súdneho konania regionálny riaditeľ Amnesty International pre Európu, Nils Muižnieks. Súdne konanie, ktoré sa dnes začalo na Odvolacom súde Severného Egejského mora na Lesbose, sa týka obvinení z viacerých priestupkov a trestných činov vrátane špionáže, ktoré môžu byť potrestané odňatím slobody až na 8 rokov. Obhajoba na prvom pojednávaní predložila súdu procesné výhrady a argumenty proti obžalobe, ktorú považuje za problematickú. Termín nasledujúceho pojednávania je stanovený na piatok 13. januára 2023. Okrem toho prebieha vyšetrovanie Sarah a Seána na základe nepodložených obvinení zo závažných trestných činov prevádzačstva, podvodu, členstva v zločineckej organizácii a prania špinavých peňazí, za ktoré im hrozí maximálny trest 20 rokov väzenia.

18.11.2021

Dobrovoľní záchranári a záchranárky stále na súde

Súd na gréckom ostrove Lesbos dnes odročil prípad 24 humanitárnych pracovníkov a pracovníčok, ktorí čelia vážnym obvineniam za pomoc ľuďom na úteku. Medzi obvinenými sú aj člen a členka dobrovoľnej pátracej a záchrannej služby Sarah Mardini a Seán Binder. Obom mladým ľuďom hrozí za záchranu ľudí na mori 25 rokov väzenia. „Tieto vykonštruované obvinenia sú fraška. Sarah a Seán sa nemali vôbec ocitnúť pred súdom. Ďalšie odročenie procesu predlžuje viac ako 3 roky nekončeného čakania na spravodlivosť a oboch mladých ľudí ponecháva v neistote. Grécke štátne orgány musia dodržať svoje ľudskoprávne záväzky a stiahnuť obvinenia voči Sarah a Seánovi,“ uviedol kampaňový koordinátor Amnesty International pre oblasť migrácie Giorgos Kosmopoulos. „Dnešné rozhodnutie súdu je len ďalším dôkazom absurdnosti tohto prípadu. Jediné, čo sme urobili, bolo, že sme poskytli pomoc ľuďom v núdzi hľadajúcim bezpečie. Naše životy sa po dnešnom odročení pojednávania opäť pozastavili,“ povedal Seán Binder. Grécke štátne orgány zároveň odmietli zrušiť zákaz vstupu do krajiny pre Sarah Mardini, ktorá v súčasnosti žije v Nemecku, a tak sa nemohla zúčastniť na vlastnom súdnom procese.


Vo väzbe už strávili viac ako 100 dní, kým neboli podmienečne prepustení v decembri 2018.

Seán je momentálne v Írsku. Čo ho na tejto skúsenosti najviac desí? „Ešte desivejšie ako samotná skutočnosť, že ma zavreli do väzenia, je to, že sa to môže prihodiť hocikomu.“ To platí, keď vlády robia kriminálnikov z tých, ktorí sa snažia pomôcť ľuďom na úteku, namiesto toho, aby sa viac pričinili o ochranu práva ľudí na úteku nájsť si bezpečné miesto na život. Keď ľudia potrebujú ujsť z vlastnej krajiny pred konfliktom, mučením alebo iným zlým zaobchádzaním, často nemajú inú možnosť, ako vydať sa na veľmi nebezpečnú cestu.

Sarah veľmi dobre pozná takéto nebezpečenstvá na vlastnej koži. V súčasnosti žije v Nemecku, ale v roku 2015 utiekla pred vojnou v Sýrii a cez Egejské more sa plavila na člne, ktorý sa takmer potopil. Spolu so svojou sestrou čln vlastnoručne dotiahli k pobrežiu Lesbosu, čím zachránili život aj všetkým ostatným na palube.

Pozadie prípadu

Od roku 2015 grécke úrady vyšetrujú humanitárnych pracovníkov a pracovníčky, aktivistky a trénovaných záchranárov, ktorí sa angažujú pri pomoci ľuďom na úteku. Štátne orgány zneužívajú legislatívu o prevádzačstve na zastrašovanie aktivistov a kriminalizáciu solidarity s ľuďmi na úteku a migrujúcimi.

Vyšetrovanie Sarah a Seána nie je ojedinelým prípadom, ale symptómom širšieho problému nielen v Grécku, ale v celej Európe. V roku 2016 boli traja hasiči a dvaja humanitárni pracovníci obvinení z prevádzačstva za záchranu životov ľudí na mori v blízkosti ostrova Lesbos. Odvážni obrancovia ľudských práv boli trestne stíhaní a po dlhom a nákladnom súdnom procese konečne oslobodení v roku 2018. V celej Európe humanitárni pracovníci a pracovníčky, záchranári, obrankyne ľudských práv a aktivisti čelia obťažovaniu a zastrašovaniu zo strany úradov za prejavy solidarity k ľuďom na úteku a migrujúcim.

Stigmatizácia a kriminalizácia humanitárnej práce ochromuje individuálnu dobrovoľníctvo aj činnosť mimovládnych organizácií pôsobiacich v tejto oblasti. Európske vlády zlyhali pri ochrane ľudí na úteku a nechávajú ich napospas krutej smrti utopením alebo viaznuť na lodiach na mori či v nehumánnych životných podmienkach v utečeneckých táboroch na pevnine. Mimovládky, jednotlivci a jednotlivkyne odvážne plnia úlohy, ktoré prináležia štátnym inštitúciám: zachraňujú životy ľudí na mori a poskytujú ľuďom na úteku a migrujúcim základnú pomoc. Kriminalizácia humanitárnej práce pre nich predstavuje extrémnu psychickú záťaž, ohrozenie psychického zdravia aj značnú finančnú ujmu, no najmä ohrozuje samotné životy a zdravie ľudí na úteku.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu - žiadajte, aby v Grécku stiahli všetky obvinenia proti Sarah a Seánovi. on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Michalis Chrisochoidis: Minister vnútornej bezpečnosti

Požadujeme

  • okamžité a bezpodmienečné stiahnutie všetkých obvinení proti Sarah a Seánovi,
  • aby grécke úrady uznali legitimitu a dôležitosť humanitárnych aktivít pri pomoci ľuďom na úteku,
  • aby grécke a európskej úrady prestali kriminalizovať humanitárnu prácu