Žiadajte slobodu pre saudskoarabský disent

Saudská Arábia, akcia začala 27.3.2024, petícia je stále aktívna

Saudskoarabské úrady sa už niekoľko rokov intenzívne pokúšajú zlepšiť meno krajiny v zahraničí. Nákladná PR mašinéria svetu ukazuje obraz pokroku a pôvabu. Do krajiny prichádzajú slávni športovci a zabávači. V kontraste s týmito výjavmi a so sľubmi korunného princa o modernizácii a o pokrokovej a inkluzívnej vláde však štátne orgány stále brutálnejšie umlčiavajú všetky kritické hlasy v krajine. Aj tak malý prejav odporu, ako je príspevok na sociálnych sieťach, ktorý vyzýva na ľudskoprávne reformy alebo kritizuje štátne úrady, môže autorka či autor čeliť zákazu cestovania, desiatkam rokov za mrežami či dokonca trestu smrti.

Nesmieme dovoliť, aby whitewashing saudskoarabských orgánov zatienil príbehy ľudí stíhaných za to, že si uplatňovali právo na slobodu prejavu. Vyzvite ešte dnes saudskoarabské orgány, aby prepustili všetkých nespravodlivo väznených ľudí, ktorých zadržiavajú či odsúdili len za to, že vyjadrili svoj názor.

Saudskoarabské úrady do novembra minulého roka zadržiavajú fitnes inštruktorku, blogerku a obrankyňu ľudských práv Manahel al-Otaibi. Al-Otaibi čaká na súdny proces pred Špecializovaným trestným súdom, ktorý sa venuje prípadom terorizmu. Aktivistka čelí obvineniam na základe zverejnenia svojich fotografií bez abáje (tradičného odevu). Okrem toho čelí obvineniam za to, že na sociálnych sieťach prejavila nesúhlas s represívnym zákonom o mužskom poručníctve.

Saudskoarabské úrady uplatňujú prístup nulovej tolerancie voči všetkým prejavom, ktoré považujú za kritiku štátu. Za uplatňovanie práva na slobodu prejavu čelia ľudia v krajine jedným z najtvrdších trestov, aké Amnesty International v krajine doteraz zaznamenala. Kritici a kritičky štátu čelia zákazom cestovania, dlhoročným trestom odňatia slobody či trestu smrti.

Príkladom svojvoľného konania štátnych orgánov je situácia obrancu ľudských práv Mohammeda al-Qahtaniho. Aktivista si minulý rok odpykal nespravodlivý 10-ročný trest odňatia slobody. Úrady ho aj napriek tomu dodnes naďalej väznia za jeho ľudskoprávne aktivity a al-Qahtani netuší, či a kedy ho oslobodia.

Zásahy zasiahli aj ľudí, ktorí sa predtým nezapájali do politickej činnosti.

Mohammada bin Nasser al-Ghamdiho, učiteľa na dôchodku, odsúdili na trest smrti za kritiku štátnych úradov. Al-Ghamdi zverejnil príspevok na sociálnej sieti X (bývalý Twitter). Jeho účet pritom v čase zverejnenia príspevku sledovalo len 10 ľudí.

Salma al-Shehab, doktorandka a matka dvoch detí, si odpykáva 27-ročný trest odňatia slobody, po odpykaní ktorého bude mať 27 rokov zákaz cestovať. Dôvodom sú príspevky na sociálnej sieti X, v ktorých prejavila podporu právam žien.

Abdulrahman al-Sadhan, humanitárny pracovník Červeného polmesiaca (pobočka Červeného kríža), nútene zmizol v marci 2018. Al-Sadhan si od vtedy odpykáva trest odňatia slobody na 20 rokov, po odpykaní ktorého bude mať 20 rokov zákaz cestovať. Dôvodom sú satirické príspevky na sieti X.

Ako môžete pomôcť?

Saudská Arábia naďalej používa svoju PR mašinériu, aby si vylepšila meno v zahraničí. Naše mlčanie sa však nedá kúpiť. Pridajte sa k nám a vyzvite saudskoarabské orgány, aby prepustili na slobodu všetkých ľudí, ktorých nespravodlivo uväznili len za to, že si uplatňovali právo na slobodu prejavu.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA OSLOBODENIE SAUDSKOARABSKÝCH AKTIVISTOV A OBRANKÝŇ ĽUDSKÝCH PRÁV on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • King Salman bin Abdul Aziz Al Saud: Vaša výsosť kráľ

Požadujeme

  • aby úrady okamžite a bezpodmienečne prepustili všetky osoby, ktoré nespravodlivo väznia len za to, že si uplatňovali svoje ľudské práva vrátane práva na slobodu prejavu.