Vo väzení za odpor proti ruskej invázii na Ukrajinu

Ruská federácia, akcia začala 30.8.2022, petícia je stále aktívna

Alexandra, ktorú blízki volajú Saša, miluje hudbu a umenie, predovšetkým ju baví hrať na klavíri, gitare, mandolíne a flaute. V mierových časoch organizovala koncerty improvizovanej hudby pre všetkých ľudí, ktorí si chceli spolu zahrať.

Aktuálne k prípadu

31.5.2023

Súdne konanie stále pokračuje a je plné prieťahov

Súdny proces stále prebieha a naťahuje sa. Na doteraz poslednom pojednávaní, 24. mája, prokuratúra vypočula znalca z odboru jazykovedy, ktorý „potvrdil“, že nápisy, ktoré Saša vymenila za cenovky v supermarkete, obsahujú nepravdy o ruskej armáde. Sašino zdravie sa naďalej zhoršuje. Ďalšie súdne konanie sa uskutoční 13. júna. Dátum vynesenia rozsudku zatiaľ nie je známy.


Vážne znepokojená ruskou inváziou na Ukrajinu sa rozhodla konať. Dňa 31. marca v jednom z petrohradských supermarketov vymenila viacero cenoviek za lístočky s informáciami o invázii a protivojnovými sloganmi.

V pondelok 11. apríla ju v skorých ranných hodinách zatkli a na základe novoprijatého paragrafu 207.3 trestného zákona obvinili z „vedomého šírenia nepravdivých informácií o nasadení ozbrojených síl Ruskej federácie“. Vypočúvali ju do tretej hodiny ráno. Paragraf 207.3 a ďalšie paragrafy trestného zákona prijala ruská vláda narýchlo v marci tohto roka a úrady ich zneužívajú na väznenie ľudí kritických k invázii na Ukrajinu.

Alexandru Skočilenko od apríla zadržiavajú v príšerných podmienkach. Ako celiakička je nútená prakticky neustále hladovať, pretože nemá prístup k bezlepkovej strave. Okrem hladu čelí Alexandra aj šikane zo strany dozorkýň a spoluväzenkýň. Ak ju súd uzná vinnou, hrozí jej trest odňatia slobody až na 10 rokov.

Žiadajte ruské úrady, aby Alexandru okamžite a bezpodmienečne oslobodili.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA SLOBODU PRE ALEXANDRU SKOČILENKO on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Nikolay Aleksandrovich Vinnichenko: Námestník generálneho prokurátora St. Petersburgu

Požadujeme

  • aby okamžite prepustili Alexandru Skočilenko, ktorú zadržiavajú iba za to, že verejne vyjadrila nesúhlas s ruskou agresiou na Ukrajine, a aby ju zbavili všetkých obvinení.