Spoločne za ľudí v Afganistane

Afganistan, akcia začala 21.9.2021, petícia je stále aktívna

V nedeľu 15. augusta 2021 vstúpil Afganistan do novej kapitoly svojich moderných dejín. Pred 20 rokmi zahnala armáda USA so svojimi spojencami hnutie Taliban do úzadia a ľudia v krajine, predovšetkým ženy a dievčatá, získali nádej na lepšiu budúcnosť. Po dvoch dekádach rozvoja občianskej spoločnosti, podnikania a vzdelávania afganských dievčat, Taliban opäť prebral kontrolu nad krajinou a zvrhol civilnú vládu. Aj napriek opakovaným prísľubom, že tentoraz bude vládnuť inak, Taliban od svojho nástupu k moci systematicky okliešťuje a porušuje ľudské práva a výnimočné nie sú ani cielené útoky a vraždy obrankýň a obrancov ľudských práv a ďalšieho civilného obyvateľstva.

Aktuálne k prípadu

15.10.2021

Taliban musí dievčatám dovoliť opäť študovať

Tím Amnesty International absolvoval od 16. septembra do 8. októbra 2021 viac ako 30 rozhovorov s učiteľkami, študentkami a školským personálom, ako aj s miestnymi aktivistami a medzinárodnými expertkami v oblasti vzdelávania. Z rozhovorov vyplynulo, že zastrašovanie a šikana zo strany Talibanu sa odrazili v nízkej miere návratov do škôl, predovšetkým dievčatá pre obavy o svoju bezpečnosť ostávajú doma. Mnohí učitelia prestali chodiť do práce, pretože Taliban nie je schopný vyplácať mzdy. Veľa škôl preto funguje v obmedzenom režime alebo museli ukončiť činnosť. Na vysokých školách je situácia veľmi podobná. Malú skupinu študentov, ktorí sa odvážili vrátiť na akademickú pôdu, tvoria takmer výhradne mladí muži. Taliban by mal okamžite umožniť všetkým dievčatám, aby sa mohli vrátiť do škôl. Vedenie krajiny musí taktiež ukončiť šikanu, vyhrážky a útoky na učiteľstvo a študentstvo a zneužívanie škôl na vojenské účely. Viac informácií nájdete na stránke: https://bit.ly/3pa7IL8.


Najväčším rizikám sú vystavené ženy a dievčatá, obrankyne a obrancovia ľudských práv, politici a bývalé zamestnankyne vlády, príslušníci a príslušníčky etnických a náboženských menšín a bývalí spolupracovníci a spolupracovníčky americkej armády.

Ženy majú zakázané pracovať, dievčatá staršie ako 6 rokov sa nemôžu vrátiť do škôl. Na univerzitách zaviedli rodovo segregované vzdelávanie a všetky študentky, pedagogičky a ďalšie zamestnankyne čelia prísnej kontrole, či dodržiavajú nosenie burky. Aj keď niektorí ľudia vrátane odhodlaných skupín žien a dievčat sa proti novým pravidlám búria, bojovníci Talibanu väčšinu protestov násilne potlačili.

Obrancovia a obrankyne ľudských práv sú terčom pravidelných domových prehliadok a útokov. Amnesty International sa podarilo získať svedectvá viacerých novinárok a novinárov, ktorí nemôžu slobodne pracovať. Mnohí, resp. predovšetkým mnohé z nich, sa musia skrývať alebo sa pokúsiť o odchod z krajiny.

Niekoľko explózií, ku ktorým došlo od 15. augusta v Kábule, si vyžiadalo stovky mŕtvych. V takomto prostredí strachu, násilia a útlaku nie je v bezpečí nikto.

Pridajte sa k tisícom ľudí na celom svete a naliehajte na svetové vlády vrátane slovenskej, aby spojili sily a zastavili páchanie zločinov klasifikovaných podľa medzinárodného práva a ďalšie porušovanie ľudských práv, ku ktorému v týchto dňoch v Afganistane dochádza.

Podpíšte túto petíciu a žiadajte vlády na celom svete vrátane slovenskej, aby prijali opatrenia na ochranu ľudských práv všetkých ľudí v Afganistane aj na úteku z Afganistanu či žiadajúcich o azyl, predovšetkým žien a dievčat, LGBT+ ľudí, predstaviteliek a predstaviteľov občianskej spoločnosti a ďalších Afgancov a Afganiek, ktorým hrozí odveta zo strany Talibanu.

Ďakujeme!

Pozadie prípadu

Amnesty International, Medzinárodná federácia pre ľudské práva (FIDH) a Svetová organizácia proti mučeniu (OMCT) vydali 21. septembra krátku správu, v ktorej upozorňujú na neustále sa zhoršujúcu ľudskoprávnu situáciu v Afganistane. Taliban od svojho nástupu k moci nielen systematicky rozkladá občiansku spoločnosť, ale aj napriek opakovaným prísľubom okliešťuje a porušuje ľudské práva, ktoré sa obyvateľkám a obyvateľom krajiny podarilo za posledných dvadsať rokov získať.

Správa obsahuje:

  • Informácie o domových prehliadkach a útokoch na obrancov a obrankyne ľudských práv, ku ktorým dochádza od 15. augusta takmer na dennej báze,

  • detaily o hrubom porušovaní práv žien a dievčat, ako aj o protestoch, ktoré boli vo veľkej väčšine násilne potlačené,

  • svedectvá novinárok a novinárov, ktorí nemôžu slobodne pracovať, pričom mnohí, resp. predovšetkým mnohé z nich, sa musia skrývať alebo sa pokúsiť o odchod z krajiny.

Celú správu si môžete prečítať na stránke https://bit.ly/prava_pre_afganistan. Viac detailov o aktuálnej situácii nájdete priebežne na našich sociálnych sieťach.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA SPRAVODLIVOSŤ PRE ĽUDÍ V AFGANISTANE on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Eduard Heger: predseda vlády SR
  • Ivan Korčok: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Požadujeme

  • aby jednotlivé krajiny vrátane Slovenska prijali opatrenia na ochranu práv všetkých ľudí na úteku z Afganistanu a žiadajúcich o azyl, predovšetkým žien a dievčat, ktoré sú považované za najviac ohrozené;
  • aby krajiny zabezpečili ochranu a bezpečný cezhraničný pohyb pre ženy a dievčatá, obrancov a obrankyne ľudských práv, novinárov a novinárky, príslušníkov a príslušníčky etnických a náboženských menšín, LGBT+ ľudí, členov a členky občianskej spoločnosti;
  • aby krajiny vyzvali Bezpečnostnú radu OSN a Radu OSN pre ľudské práva, aby od štátnych orgánov Afganistanu žiadali ľudskoprávne záruky a záväzky;
  • aby sa krajiny podieľali na zabezpečení humanitárnej pomoci pre ľudí v Afganistane, ktorí nemajú prístup k základným potrebám v dôsledku konfliktu, vnútorného vysídlenia a pandémie COVID-19.