Urgentná akcia

Žiadame zastavenie útokov na protestujúcich v Sudáne!

Sudán, akcia začala 12.6.2019, petícia je stále aktívna

V apríli tohto roka bol sudánsky prezident Omar al-Bašír konečne zbavený moci. Ľudia v Sudáne však mali veľmi málo času tieto udalosti osláviť. Zásahové jednotky začali pokojne protestujúcich ľudí brutálne napádať a zabíjať. Sudánci a Sudánky zúčastňujúci sa nenásilných zhromaždení sa tak ocitli v ohrození bezpečnosti a života.

Aktuálne k prípadu

3.6.2020

Rok po tvrdom potlačení protestov obete stále čakajú na spravodlivosť

Útok obrojených zložiek na pokojných účastníkov a účastníčky protestu, ktorý sa uskutočnil pred vojenským veliteľstvom v Chartúme, stál život najmenej 100 ľudí, ktorých telá hádzali útočníci do Nílu. Ďalších 700 protestujúcich utrpelo zranenia. Žiadna z vládnych agentúr presne nevie, koľko obetí si zásahy vyžiadali a ich údaje sa pohybujú medzi počtom 36 a 87 obetí. Sudánska vláda musí zabezpečiť, aby všetci ľudia zodpovední za zločiny spáchané pri potláčaní pokojných protestov niesli plnú právnu zodpovednosť.

19.5.2020

OSN musí chrániť civilné obyvateľstvo v Darfúre

Amnesty International vyzýva Bezpečnostnú radu OSN, ktorá bude 29. mája hlasovať o vytvorení novej Špeciálnej politickej misie (SPM), aby misii udelila mandát na ochranu civilného obyvateľstva v Dárfúre a na monitorovanie a reportovanie o stave ľudských práv v Sudáne. Organizácia tiež Bezpečnostnú radu OSN, ako aj Mierovú a bezpečnostnú radu Africkej únie, vyzýva, aby predĺžili mandát hybridnej operácie Africkej únie a OSN v Darfúre (UNAMID) o ďalší rok, kým bude SPM plne funkčná.

16.8.2019

Sudánske úrady musia vydať al-Bašíra Medzinárodnému trestnému súdu

Bývalý sudánsky prezident Omar al-Bašír sa musí zodpovedať za zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny a genocídu, z ktorých je podozrivý. Al-Bašír, ktorý bol po pretrvávajúcich protestoch po 30 rokoch krutovlády zbavený moci, je obvinený z korupcie a podnecovania a účasti na zabíjaní demonštrantov a demonštrantiek. Sudánske úrady musia vydať al-Bašíra Medzinárodnému trestnému súdu, aby čelil spravodlivosti a zodpovedal sa za obvinenia z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ktoré spáchal na sudánskom ľude. Omar al-Bašír sa vyhýbal spravodlivosti príliš dlho a obete jeho strašných zločinov čakajú na spravodlivosť viac ako dekádu.


Protestujúci ľudia v krajine odvážne bojujú za zmenu volajúc po slobode, mieri a spravodlivosti. Od začiatku júna sa však objavilo niekoľko správ o zásahoch bezpečnostných zložiek, ktoré na protestujúcich strieľali ostrou muníciou a telá zavraždených ľudí odhadzovali do rieky Níl. Existujú tiež podozrenia z blokovania internetu a sociálnych sietí v krajine. Polovojenské jednotky zapojené do porušovania ľudských práv v Darfúre teraz vedú brutálne zásahy proti pokojne protestujúcim ľuďom žiadajúcim civilnú vládu.

V dôsledku brutálnych zásahov bol Sudán vylúčený z Africkej únie. 7. júna 2019 prebehli prvé rokovania medzi etiópskym premiérom a prechodnou vojenskou radou (The Transitional Military Council). Ak vyvinieme dostatočný tlak, môžeme dosiahnuť, že hlasy Sudánčanov a Sudánčaniek budú v rámci tejto mediácie vypočuté.

Podporte spolu s nami odvážnych ľudí v Sudáne a žiadajme spoločne etiópskeho premiéra Abiy Ahmeda, aby trval na okamžitom odvolaní ozbrojených zložiek zo zásahových operácii, a aby sudánski vojenskí lídri okamžite zastavili násilie, zabíjanie a zabezpečili verejnú bezpečnosť.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu na zastavenie násilia na protestujúcich ľuďoch v Sudáne on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Abiy Ahmed: Etiópsky premiér

Požadujeme

  • zastavenie násilia a ozbrojených útokov na protestujúcich ľudí v Sudáne
  • aby boli hlasy volajúce po mieri, spravodlivosti a slobode v Sudáne vypočuté