Urgentná akcia

Rusko: Žiadame okamžité prepustenie čečenského obrancu ľudských práv

Ruská federácia, akcia začala 14.6.2018, petícia je stále aktívna

Oyub Titiev je čečenský obranca ľudských práv a riaditeľ kancelárie organizácie Memorial v Groznom. Dňa 9. januára 2018 bol svojvoľne zadržaný políciou na základe falošného obvinenia z prechovávania drog. Oyub Titiev bol prevezený na policajnú stanicu a držaný v izolácii niekoľko hodín. Odmietol všetky obvinenia. Dňa 11. januára súd v čečenskom Shali nariadil, aby bol Titiev vo väzbe na dva mesiace. Väzba bola následne niekoľkokrát predĺžená. Oyub bol prinútený k falošnému priznaniu a stále mu hrozí mučenie. Krátko po jeho zatknutí bola jeho rodina vystavená nátlaku a musela opustiť Čečensko. Jeho kolegovia uviedli, že sa na neho v priebehu vyšetrovania pripravujú ďalšie "dôkazy".

Aktuálne k prípadu

11.6.2019

Oyub Titiev podmienečne prepustený!

Oyubovo podmienečné prepustenie je vítaným krokom, stále však neprináša spravodlivosť, ktorú si Oyub zaslúži. Jeho rozsudok musí byť bezpodmienečne zrušený. Oyub je spolu s ďalšími kolegami a kolegyňami z ľudskoprávnej organizácie Memorial aj naďalej prenasledovaný. Petícia na ich podporu je stále aktívna.

19.3.2019

Uväznenie Oyuba Titieva je hrubým prejavom nespravodlivosti

Štvorročný trest väzenia pre Oyuba Titieva je urážkou spravodlivosti a zdravého rozumu a hrubým porušením ľudských práv. Väznenie obrancov a obrankýň ľudských práv v Čečensku je prejavom pretrvávajúceho potláčania občianskej spoločnosti v krajine.

12.12.2018

Zadržanie potrvá minimálne do marca

Mestský súd v meste Shali predĺžil Oyubovo predbežné zadržanie o ďalšie tri mesiace do 22. marca 2019. Žiadosti obhajoby o prepustenie na kauciu či prepustenie do domáceho väzenia boli zamietnuté.

4.12.2018

Súd odmietol prepustiť Oyuba na kauciu

Čečenský súd 26.11. opäť odmietol prepustiť Oyuba na kauciu. Podľa Amnesty International to dokazuje politickú motiváciu za prípadom a upozorňuje na netoleranciu čečenskej vlády k opozičným názorom. Súd tiež zamietol požiadavku Oyubovho právnika, aby ho počas pojednávaní nezatvárali do cely. Ak ho obvinia za vyfabrikované prechovávanie drog, mohol by byť odsúdený až na 10 rokov.

22.11.2018

Oyubovi udelili Francúzsko-nemeckú cenu za ľudské práva

Ministri zahraničných vecí Francúzska a Nemecka udelili 21. novembra cenu za ľudské práva 2018. Jedným z pätnástich laureátov a laureátiek bol aj Oyub Titiev.

29.10.2018

169 241 podpisov za Oyuba

Aktivisti a aktivistky Amnesty International k dnešnému dňu vyzbierali dokopy 169 241 podpisov na podporu Oyuba Titieva, ktoré miestna pobočka odovzdá prezidentskej kancelárii.

9.10.2018

Oyub získal cenu Václava Havla za ľudské práva

Oyubovi Titievovi bola na prvom plenárnom zasadnutí Rady Európy v Štrasburgu udelená prestížna cena Václava Havla za ľudské práva. Tá sa odovzdáva každý rok Parlamentným zhromaždením Rady Európy v spolupráci s Nádáciou Charty 77 a Knižnicou Václava Havla za významnú činnosť na poli ochrany ľudských práv v Európe a vo svete. Viac sa dozviete tu.

24.8.2018

Narodeniny za mrežami

Dnes, 24. augusta 2018, má Oyub Titiev 61. narodeniny. Kvôli vykonštruovanému obvineniu ich však strávi vo väzenskej cele. Darujte mu pár minút svojho času a podpíšte petíciu za jeho prepustenie. Aj váš podpis mu môže pomôcť.

16.8.2018

Pojednávanie s Oyubom Titievom v čečenskom Shali

Tento týždeň sa v čečenskom meste Shali uskutočnilo pojednávanie s Oyubom Titievom. Počas pojednávania sa stretol aj s riaditeľkou výskumu Amnesty International, Annou Neistat, ktorá hovorí: „Keď ma Oyub uvidel, pozdravil ma ako starú známu. Poprosil ma, aby som sa za neho poďakovala všetkým podporovateľom a podporovateľkám, ktorí mu poslali listy a správy. „Táto podpora je veľmi potrebná. Avšak všetko bude v poriadku,“ uistil ma."  

Viac o samotnom pojednávaní ako aj o nezrovnalostiach vo výpovediach svedkov prokuratúry si môžete prečítať TU.

9.7.2018

Predbežné pojednávanie v meste Shali

Dnes začne predbežné pojednávanie v prípade Oyuba Titieva v mestečku Shali, 36 km od čečenského hlavného mesta Grozny. V prípade, že chcete Oyuba podporiť, napíšte mu list. Listy solidarity môžete poslať Oyubovi na adresu:  

Titiev Oyub Salmanovich

FKU SIZO-1, UFSIN of Russia for the Republic of Chechnya

Ul. Kunta-Khadzhi Kishieva, 2

364037 Grozny, Republic of Chechnya

Russian Federation


Amnesty International je presvedčená, že prípad proti Oyubovi Titievovi bol vykonštruovaný a že Titiev bol uväznený s cieľom ho umlčať a sťažiť jeho prácu v oblasti ľudských práv. Oyub je väzňom svedomia, zadržiavaný výhradne za jeho nenásilnú prácu v oblasti ľudských práv, všetky obvinenia proti nemu musia byť stiahnuté a musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený.

Medzitým vzrástol nátlak na Memorial a na jeho kolegov. Jeho právnik, Petr Zaikin, uviedol, že ho v Čečensku sledujú. V noci zo 17. januára neidentifikovaní maskovaní muži podpálili kanceláriu Memorialu v susednom Ingušsku. Dňa 19. januára polícia vykonala prehliadku kancelárie Memorial v Groznom. Zdá sa, že niektoré "dôkazy", ktoré sa našli pri prehliadke (improvizovaný popolník a čerstvo ušúľaná cigareta s neznámou látkou, ktorú neskôr testy odhalili ako marihuanu), mohli byť podhodené pre obvinenie Oyuba Titivea, keďže nikto zo zamestnancov Memorialu nefajčí. 22. januára zhorel v Dagestane automobil Memorialu, ktorý používal Petr Zaikin v Čečensku. V rovnakom čase dostali pracovníci Memorialu v Dagestane vyhrážky smrti na svojich mobilných telefónoch. Dňa 28. marca zaútočili neidentifikovaní útočníci a brutálne zbili riaditeľa Memorialu v Dagestane, Sirazhutdina Datsieva. Memorial je presvedčený, že tieto incidenty súvisia s prenasledovaním Oyuba Titieva v Čečensku.

Pozadie prípadu

Oyub Titiev pracuje v kancelárii Memorial v Groznom už mnoho rokov a v súvislosti s jeho prácou v oblasti ľudských práv bol už mnohokrát terčom vyhrážok. Riaditeľom kancelárie sa stal krátko po vražde obhajkyne ľudských práv a zamestnankyne Memorialu Natálie Estemirovej v roku 2009. Po jej smrti museli mnohí zamestnanci Memorialu opustiť krajinu a obávali sa o život. Memorial musel svoju prácu v Čečensku na päť mesiacov pozastaviť. Počas niekoľkých mesiacov pred zatknutím pracoval Oyub na prípade 27 ľudí z Čečenska, ktorí údajne nútene zmizli a boli políciou zastrelení v noci 26. januára 2017. Ruské nezávislé noviny Novaya Gazeta o tejto téme rozsiahlo písali. Kolegovia Oyuba Titieva sa domnievajú, že jeho zadržanie je pokusom úradov o zastavenie jeho legitímnej práce v oblasti ľudských práv.

Oyub Titiev je praktizujúci moslim, ktorý prísne dodržiava všetky pravidlá svojej viery. Nepije ani nefajčí, nieto aby ešte užíval drogy. Je bývalým učiteľom telesnej výchovy a trénerom boxu. Pravidelne chodí do posilňovne a behávať.

Krátko pred jeho zatknutím, 25. decembra 2017, predseda čečenského parlamentu Magomed Daudov, tiež známy pod prezývkou "Lord", vydal oficiálne vyhlásenie uverejnené na internetovej stránke čečenskej tlačovej agentúry Grozny Inform. Vo svojom vyhlásení s odkazom na nedávne zablokovanie účtov Instagramu a Facebooku, ktoré patrili vodcovi Čečenska Ramzanovi Kadyrovovi, Daudov uviedol, že podľa jeho názoru sú za blokáciou "pseudo-obrancovia ľudských práv". Podľa Daudova títo ľudia pracujú v "rôznych" výboroch" [narážka na Výbor Nižného Novgorodu proti mučeniu] a "centrách" [narážka na Centrum ľudských práv Memorial], alebo sú to "novinári" najviac klamlivých médií [narážka na Novayu Gazetu], ktorí získavajú "prestížne ocenenia" a "tridsať Judáškych grošov" v samotnom Washingtone a iných západných krajinách ... Ale za moratórium [na trest smrti] v Rusku by sme sa mali porátať s nepriateľmi ľudu, "Salam Alejkum" a to je všetko". Daudov tiež vyzval na "izoláciu" obrancov a obrankýň ľudských práv.

V kontexte Čečenska sú takéto vyhlásenia často vnímané ako príkazy. Oyub Titiev bol zatknutý iba dva týždne po tomto vyhlásení, v prvý pracovný deň roku 2018.

Dňa 17. januára 2018 nazval čečenský vodca Ramzan Kadyrov obrancov a obrankyne ľudských práv ľuďmi "bez vlasti, národa alebo náboženstva" a vyhlásil, že v Čečensku nemajú miesto.

Prenasledovanie Oyuba Titieva nie je ojedinelým prípadom individuálnej pomsty, ale je súčasťou kampane, ktorej cieľom je z Čečenska vytlačiť obrancov a obrankyne ľudských práv a zastavenie monitorovania a nahlasovania porušovania ľudských práv. Záchrana Oyuba Titieva je záchranou Memorialu.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu za prepustenie čečenského obrancu ľudských práv Oyuba Titieva on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Vladimir Vladimirovič Putin: Prezident Ruskej federácie

Požadujeme

  • aby obvinenia proti Oyubovi Titievovi boli stiahnuté a on bol okamžite a bezpodmienečne prepustený;
  • aby ľudskoprávne organizácie, akým je Memorial, mohli vykonávať svoju činnosť bez strachu z prenasledovania a zastrašovania;
  • aby Rusko preukázalo naozajstný záväzok dodržiavať svoje medzinárodné ľudskoprávne záväzky a aby poskytovalo plnú podporu a ochranu obrancom a obrankyniam ľudských práv