Urgentná akcia

Výzva: Pomôžme utečencom zo Sýrie

Sýrska arabská republika, akcia začala 29.5.2014, petícia je stále aktívna

Pred tromi rokmi konflikt v Sýrii vyvolal jednu z najväčších utečeneckých vĺn v moderných dejinách. Od vypuknutia krízy utieklo zo Sýrie vyše 3 milióny obyvateľov, z toho viac ako polovicu tvoria deti. Ďalšie 4 milióny Sýrčanov sa ukrýva vo vlastnej krajine, čo znamená, že tretina obyvateľov je na útek. Potrebujú našu pomoc. Potrebujú nájsť bezpečné útočisko v Európe.

Aktuálne k prípadu

20.6.2014

Osud 14 sýrskych utečencov neznámy

Už tri mesiace je v policajnom zaistení 14 sýrskych utečencov a pravdepodobne budú čoskoro navrátení zo Slovenska do Bulharska, v ktorom pri vstupe do Európskej únie prvotne požiadali o azyl. Kapacity bulharských záchytných táborov sú momentálne preplnené a tým pádom aj neľudské. Nespáchali žiaden trestný čin. Zastavme toto neľudské zaobchádzanie s ľuďmi a otvorme oči slovenskej vláde a prijmime niekoľko desiatok najzraniteľnejších sýrskych rodín.


Veľká časť sýrskych utečencov nemôže hľadať ochranu na území Európy. 97% sýrskych utečencov naďalej zostáva v regióne, ktorý nie je schopný obstarať ich základné potreby. Len na území Libanonu hľadá ochranu zhruba milión sýrskych mužov, žien a detí. V zle vybavených utečeneckých táboroch trpia nedostatkom základných potrieb vrátane jedla, mnohí z nich nemajú prístup k lekárskej starostlivosti.

Bezpečné a legálne cesty, ktorými by sa utečenci mohli dostať z regiónu do Európy v podstate neexistujú. Utečenci,ktorí hľadajú bezpečie v Európe, často nemajú inú možnosť, než riskovať svoje životy v rukách prevádzačov alebo podniknúť životu nebezpečnú cestu cez more. Tí, ktorí nebezpečnú cestu zvládnu, sú navyše pobrežnými strážami často vracaný späť a to bez ohľadu na riziká, ktoré im hrozia. Cestám ako sa dostať do Európy bránia zložité vízové obmedzenia a tiež nepružný administratívny proces pre zlučovanie rodín. Európske štáty navyše vyčlenili nedostatočný počet miest pre humanitárne pobyty utečencov a ich presídlenie. V Európe tak doposiaľ našlo ochranu len niečo viac ako 3% sýrskych utečencov. Utečencov prijalo Bulharsko, Nemecko, Švédsko, či Taliansko.

Aj keď vo svete zúri najväčšia humanitárna kríza, slovenské Ministerstvo vnútra nemá v pláne prijať väčšie množstvo sýrskych utečencov. Podľa Amnesty International by Slovenská republika mala jasne deklarovaťvôľu a pripravenosť poskytnúť medzinárodnú ochranu, či už vo forme azylu, alebo doplnkovej ochrany utečencom zo Sýrie. Amnesty International vyzýva premiéra Róberta Fica, aby Slovenská republika poskytla útočisko pre sýrskych utečencov. Apel je reakciou na toto nekončiace utrpenie sýrskych utečencov.

Pozadie prípadu

Ďakujeme za podporu petície. Vaše podpisy sme odovzdali predsedovi vlády R. Ficovi.

Prehľad všetkých prípadov

Ďakujeme za podporu prípadu!

Odoslali sme Vaše podpisy s týmito požiadavkami:

  • prejavme solidaritu a prijmime sýrkych utečencov

Adresáti petície:

  • Róbert Fico: Predseda vlády Slovenskej republiky