Urgentná akcia

Za okamžité a bezpodmienečné prepustenie profesora Tohtiho

Čína, akcia začala 9.1.2017, petícia je stále aktívna

Rešpektovaný univerzitný profesor Ilham Tohti usilovne pracoval na vybudovaní spolupráce medzi etnickými komunitami v Číne. Cez svoje práce a prednášky sa vždy staval proti násiliu a povzbudzoval spoluprácu a porozumenie. Bol však uväznený na doživotie – údajne za rozprúdenie etnickej nenávisti.

Aktuálne k prípadu

15.1.2019

5 rokov od Ilhamovho zatknutia

Dnes je to 5 rokov, odkedy čínske úrady zatkli Ilhama Tohtiho. Amnesty International sa pripája k 132 vedcom a 17 občianskym skupinám, ktoré požadujú, aby Čína Ilhama okamžite prepustila a zverejnila oficiálne počty zatknutých ujgurských akademikov.

15.1.2018

Ilham Tohti po štyroch rokoch stále vo väzení

Pred štyrmi rokmi bol Ilham Tohti prvýkrát odvezený z domu v Pekingu, dnes je stále vo väzení. Amnesty International naďalej tlačí na čínske úrady, aby ho prepustili. Okrem toho naliehame na čínske orgány, aby Ilhama previezli do väznice bližšie k jeho domovu v Pekingu, aby ho jeho rodina mohla častejšie navštevovať.


„Cesta, ktorú som si zvolil je čestná a nenásilná. Spolieham sa iba na svoje pero a papier.“

Ilham Tohti je rešpektovaným univerzitným profesorom, známy svojimi umiernenými názormi na etnické problémy v Číne. Aj napriek tomu ho v januári 2014 vzala z jeho domu v Pekingu polícia.

Päť mesiacov nevedela jeho rodina ani priatelia, kde sa nachádza. 10 dní nedostával jedlo a 20 dní mal nepretržite zviazané nohy. V septembri 2014 dostal trest doživotia – údajne za podnecovanie etnickej nenávisti.

Ilham pochádza z ujgurskei komunity, prevažne moslimskej etnickej skupiny, ktorá čelí rozsiahlej diskriminácii v jeho domovskom regióne, Ujgurskom autonómnom regióne Xinjiang. V posledných rokoch tu narastalo napätie medzi etnickými skupinami, ako aj počet násilných útokov.

Ilham sa neúprosne staval proti násiliu, usilovne pracoval na vybudovaní mostov a podporoval spoluprácu medzi komunitami. Cez svoje práce a prednášky poukazoval na vládne praktiky, ktoré diskriminovali Ujgurov vo viacerých oblastiach ich života.

Teraz však strávi zvyšok života vo väzení. Je kruto trestaný za nenásilné podnety voči Čínskej vláde a jej politike voči etnickým menšinám.

Pozadie prípadu

Ilham Tohti dlhodobo bojoval proti utlačovaniu ujgurského obyvateľstva zo strany pekinskej vlády, ktorá v osemmiliónovej oblasti na severozápade Číny zakazuje praktizovať islam. Tvrdia, že sa tak snažia zabrániť separatistickým snahám v oblasti. Tohti, univerzitný profesor a spisovateľ, sa snažil propagovať dialóg medzi etnickými Ujgurmi a čínskym obyvateľstvom v oblasti ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Založil internetovú stránku Ujghur Online a stal sa priamym kritikom potlačovania ľudských práv etnických Ujgurov. Tí sa s diskrimináciou stretávajú na mnohých úrovniach života. Čínske úrady ich dlhodobo obmedzujú v zamestnaní, prístupu ku vzdelávaniu či bývaniu.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu : Za okamžité a bezpodmienečné prepustenie profesora Tohtiho on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Fan Jun: Riaditeľ, Úrad väznice Xinjiang Uighur
  • Xi Jinping: Prezident Čínskej ľudovej republiky

Požadujeme

  • okamžité a bezpodmienečné prepustenie Ilhama Tohtiho, který nenásilným spôsobom bojuje za práva menšín