Urgentná akcia

Izrael musí stiahnuť obvinenia voči palestínskym aktivistom

Izrael, akcia začala 11.9.2017, petícia je stále aktívna

Farid al-Atrash a Issa Amro, palestínski obhajcovia ľudských práv, sú súdení izraelským vojenským súdom za pokojné protesty v meste Hebron, ktoré sa nachádza na Okupovaných palestínskych územiach (OPT).

Aktuálne k prípadu

9.11.2018

Súdny proces nepokročil

Posledné pojednávanie vojenského súdu prebehlo 7.novembra a v procese proti Issovi nedošlo k žiadnemu pokroku. Súd bude opäť zasadať v decembri.

12.3.2018

Issa Amro šesťkrát zadržaný od začiatku februára

Izraelské jednotky zadržali palestínskeho inžiniera a zakladateľa skupiny Mládež proti okupácii Issa Amro od začiatku februára spolu šesťkrát - konkrétne 1., 6., 15., 17., 28. februára a 1. marca – pred a počas kampane „Otvorená ulica al-Shuhada“ v meste Hebron, ktorá začala 15. februára a skončila 25. februára. Zakaždým ho zadržali na 1 až 4 hodiny.

19.2.2018

Pojednávanie odložené

Z dôvodu choroby sudcu je zajtrajšie súdne pojednávanie odložené na 28. mája.


Po tom, čo 22. februára 1994 izraelský osadník zastrelil 29 palestínskych veriacich v mešite v Hebrone sa Izrael rozhodol zatvoriť tamojšiu ulicu al-Shuhadá'. Tá kedysi bývala rušným trhoviskom. Hebron je spoločne s východným Jeruzalemom jediným palestínskym mestom na západnom brehu OPT, v ktorom žijú izraelskí osadníci a osadníčky v centre mesta. Izraelská armáda obmedzuje slobodu pohybu Palestínčanov a Palestínčaniek v Hebrone a ďalších OPT a vytvára takzvané "zóny zákazu vstupu". Osady, v ktorých žijú a pracujú izraelskí osadníci a osadníčky na západnom brehu vrátane východného Jeruzalema, sú z pohľadu podľa medzinárodného práva nezákonné a kvalifikujú sa ako vojnové zločiny.

Pri príležistosti 22. výročia uzatvorenia ulice al-Shuhadá' sa aktivisti Farid al-Atrash a Issa Amr rozhodli zorganizovať pokojný protest. Snažili sa len poukázať na tento nezákonný stav. Hrdo a nenásilne čelia neustálym útokom vojakov a vojačiek ako aj osadníkov a osadníčok. Obaja boli už niekoľkokrát zadržaní. Počas zadržania boli bití, zaviazali im oči, alebo s nimi inak zle zaobchádzali. Izraelské okupačné sily sa ich snažia umlčať cez absurdné a neopodstatnené obvinenia a prenasledovanie a obťažovanie.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu - on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Benjamin Netanyahu: predseda vlády

Požadujeme

  • aby izraelské úrady okamžite stiahli obvinenia voči Issovi Amrovi a Faridovi al-Atrashovi,
  • aby izraelské úrady okamžite ukončili prenasledovanie Issu Amra a Farida al-Atrasha,
  • aby izraelské úrady prešetrili podozrenie zo zlého zaobchádzania izraelských bezpečnostných jednotiek voči Issovi Amrovi a Faridovi al-Atrashovi,
  • aby izraelské úrady premiestnili osadníkov mimo OPT.