Urgentná akcia

Rasovo motivovaný útok bez spravodlivého trestu

Grécko, akcia začala 2.10.2014, petícia je stále aktívna

Paraskevi Kokoniová je tridsaťpäť ročná Rómka žijúca v západnom Grécku. Spolu s jej synovcom, ktorý trpí duševnou poruchou, sa v októbri 2012 stali počas nakupovania obeťami rasovo motivovaného útoku. Z útoku a z ťažkého ublíženia na zdraví boli v novembri 2014 odsúdení traja muži. Predchádzajúce nenávistné útoky v oblasti však neboli vzaté do úvahy a Amnesty International sa obáva, že sa vyšetrovanie nezaoberalo rasovým motívom útoku.

Aktuálne k prípadu

18.3.2015

Odovzdanie petície

Paraskevi Kokoniová, obeť rasovo motivovaného útoku v Grécku odovzdala 82 234 podpisov a listov zo 111 krajín gréckemu ministrovi spravodlivosti. Ten poznamenal, že súčasný trestný zákon nie je "postačujúci" a navrhol ho posilniť rozšírením o charakteristiky, na základe ktorých sú obete vyberané. Ďakujeme za Vašu podporu!

4.11.2014

Dobrá správa z Grécka

Traja páchatelia rasovo motivovaného útoku na Paraskevi a jej synovca boli odsúdení na 8 mesiacov. Hoci ide o prvý krok smerom k spravodlivosti, je dôležité, aby súd v písomnom zdôvodnení rozsudku vzal na vedomie rasový motív útoku.

3.11.2014

Pozitívna novelizácia trestného zákona

Septembrová novelizácia trestného zákona explicitne vymenúva diskriminačné motívy zločinu (na základe rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného alebo etnického pôvodu, rodu, sexuálnej orientácie, zdravotného postihnutia alebo obete útoku) a definuje konkrétne zvýšené tresty v závislosti od povahy zločinu.


V gréckej dedine Etoliko sa udialo viacero rasovo motivovaných útokov proti rómskej komunite. Miestni obyvatelia, ktorí v auguste 2012 a v januári 2013 zaútočili, terorizovali a úmyselne zničili majetok príslušníkom rómskej komunity boli údajne motivovaní členmi politickej strany Zlatý Úsvit. Viacerí rómski obyvatelia boli zranení a mnoho z nich opustilo svoj domov.

Paraskevi Kokoniovú a jej 23 ročného synovca Kostasa, ktorý trpí duševnou poruchou, zbili pri rasovo motivovanom útoku počas nákupov v októbri 2012. Jej jedenásťročný syn bol svedkom toho ako jeho matku a strýka kopali, mlátili a bili.

Paraskevi povedala Amnesty International, že na ňu počas toho, ako prechádzali hlavným námestím, ukázal muž, ktorý sedel v neďalekej kaviarni. Identifikoval ju ako švagrinú miestneho vodcu Rómov. Následne z kaviarne vybehla skupina šiestich až siedmych mužov, ktorí ju a jej synovca napadli.

Paraskevi žiadala o pomoc na policajnej stanici. Jednému z policajtov povedala, že ju zbili, a že je jej synovec zrejme stále v nebezpečenstve. Policajt jej údajne odpovedal, že nemôže nič urobiť a na miesto činu sa bojí ísť sám. Zavolal posily, ale kým sa dostali na miesto, útočníci už boli preč. Jej manžel medzitým našiel synovca ležať na ulici v bezvedomí. Paraskevi aj jej synovec museli byť kvôli zraneniam hospitalizovaní.

Polícia v roku 2012 obvinila z útoku a ťažkého ublíženia na zdraví troch mužov. Rasový motív útoku však bol počas vyšetrovania ignorovaný. Súdne pojednávanie s obžalovanými, ktoré sa malo konať 1. apríla tohto roku, bolo presunuté na 4. november. V súdnom procese boli páchatelia odsúdení na 8 mesiacov. Hoci ide o prvý krok smerom k spravodlivosti, je dôležité, aby súd v písomnom zdôvodnení rozsudku vzal na vedomie rasový motív útoku.

Pozadie prípadu

V Grécku žije asi 250 000 až 300 000 Rómov, mnoho z nich v osadách v chudobných podmienkach. Počet rasovo motivovaných útokov a miera xenofóbie stúpa v celom Grécku. Útok na Paraskevi zďaleka nie je jediný – Amnesty International vie minimálne o jednom ďalšom rasovo motivovanom útoku v rovnakej dedine. Rómska komunita sa domnieva, že za útokmi v dedine stoji grécka ultrapravicová strana Zlatý Úsvit. Amnesty International je znepokojená neadekvátnym prístupom gréckych úradov k trestným činom z rasovej neznášanlivosti.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu : Spravodlivé prešetrenie prípadu Paraskevi on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním odkazu e-mailom a tiež poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Charalampos Athanasiou: Minister, Ministerstvo spravodlivosti, transparentnosti a ľudských práv

Požadujeme

  • Zohľadnenie nenávistných motívov zločinov vo vyšetrovacej fáze a prezentácia dôkazov poukazujúcich na nenávistný motív zločinu pred súdom
  • Adekvátnu kompenzáciu za zranenia a psychickú ujmu, ktoré Paraskevi utrpela