Urgentná akcia
Brazília, akcia začala 7.12.2018, petícia je stále aktívna
Marielle Franco bola aktivistka a politička žijúca v Riu de Janeiro, ktorá sa zasadzovala za práva čiernych žien, LGBT+ a mladých ľudí. Jej odvážny boj za spravodlivejšie Rio de Janeiro sa jej však stal osudným. Po jej vražde sa krajinou začal šíri strach a hnev, ale aj stále nezodpovedaná otázka: Kto a prečo zabil Marielle Franco?
14.3.2021
Od vraždy Marielle Franco uplynuli takmer 3 roky, vo vyšetrovaní prípadu však dodnes nedošlo k výraznému pokroku. Objednávateľ či objednávatelia vraždy ľudskoprávnej aktivistky a miestnej političky, ako aj ich motivácie, sú dodnes neznáme a rodiny Marielle Franco a jej šoféra Andersona Gomesa stále márne čakajú na spravodlivosť. Naopak, uplynulých 12 mesiacov sprevádzali úniky informácií o netransparentných postupoch a zneužívanie prípadu na politické ciele. Objavila sa aj fotografia jedného z obvinených so samotným brazílskym prezidentom Bolsonarom. Z pohľadu Amnesty International je každý deň bezvýsledného čakania na spravodlivosť jasnou správou, že násilie voči obrancom a obrankyniam ľudských práv v Brazílii miestne orgány zásadne nevyrušuje. Amnesty International pri tejto príležitosti odovzdala brazílskej vláde viac ako milión podpisov od ľudí zo 40 krajín sveta, ktorí žiadajú vyšetrenie vraždy Marielle Franco a vyvodenie zodpovednosti voči vykonávateľom aj objednávateľom tohto zločinu.
9.2.2021
Elcio de Queiroz a Ronnie Lessa sú bývalí príslušníci polície, obvinení zo streľby, na následky ktorej zahynula Marielle Franco. Od súdneho rozhodnutia o ich trestnom stíhaní uplynul už takmer rok, no dosiaľ nebol stanovaný termín prvého súdneho pojednávania, ktoré by malo viesť k rozhodnutiu o ich vine. Obvinení sú do dnešného dňa zadržiavaní v cele predbežného zadržania v blízkosti mesta Rio de Janeiro.
10.6.2020
Amnesty International zorganizovala viacero akcií na podporu vyšetrenia vraždy ľudskoprávnej aktivistky Marielle Franco. Akcie sa niekoľko mesiacov po sebe konali vždy 14. deň v mesiaci, s cieľom zmobilizovať verejnosť, aby vyvinula potrebný masový tlak na zodpovedné orgány a zabezpečila tak pokračovanie vyšetrovania prípadu. Amnesty sa tiež po boku príbuzných zavraždenej Marielle zúčastnila na sérii rokovaní s predstaviteľmi štátu Ria de Janeiro – guvernérom Wilsonom Witzelom a generálnym prokurátorom José Eduardom Gussemom. Na prvé výročie zavraždenia Marielle Franco predložila Amnesty International úradom petíciu so 780 000 podpismi, požadujúcu vyšetrenie prípadu. Polícia dnes v Riu de Janiero podnikla sériu razií s povolením na prehliadku a zadržanie, výsledkom ktorých bolo zatknutie hasiča Maxwella Simõesa Corrêa, možného spolupáchateľa vraha Ronnieho Lessa, podozrivého z ukrývania zbraní použitých pri vražde Marielle Franco. Amnesty dúfa, že jeho zadržanie by mohlo viesť k odhaleniu objednávateľa vraždy a následne aj k zlepšeniu bezpečnosti ďalších ľudsko-právnych aktivistov a aktivistiek v Brazílii.
11.3.2020
O vine dvoch mužov podozrivých z vraždy Marielle Franco sa má rozhodovať na verejnom pojednávaní. Toto rozhodnutie napovedá, že prokuratúra v Riu de Janeiro akceptovala tézu o výhradnej vine obvinených. Zodpovedné orgány však musia podniknúť ďalšie kroky a vypátrať objednávateľov vraždy a ich motivácie. Minulý mesiac policajti zastrelili Adriana da Nóbregu, bývalého policajta podozrivého z účasti na vražde Marielle Franco. Stalo sa to pri pokuse o jeho zadržanie, pri ktorom na službukonajúcich policajtov vystrelil. Predpokladá sa, že Nóbrega viedol paravojenskú skupinu podozrivú z objednávky vraždy Marielle Franco. Vyšetrovanie prípadu Mariellinej smrti dosiaľ prebiehalo v utajení, no na verejnosť sa dostali správy o tom, že náboje, ktoré zabili Marielle, boli zo šarže nakúpenej federálnou políciou. Táto skutočnosť vzbudila ďalšie vážne otázky o objednávke vraždy Marielle Franco aj o nezávislosti vyšetrovania prípadu.
12.9.2019
Zadržanie 2 podozrivých skoro rok od vraždy bolo prvou známkou toho, že vyšetrovanie prípadu skutočne napreduje, za čo sa Amnesty zasadzovala počas celého uplynulého roka. Od zadržania podozrivých však uplynulo už 6 mesiacov a polícia a príslušné orgány nezverejnili žiadne ďalšie výsledky vyšetrovania.
12.3.2019
Dva dni pred prvým výročím vraždy zatkla polícia v Riu de Janeiro dvoch mužov, ktorých obvinili zo streľby na Marielle Franco a Andersona Gomesa. Hoci ide o prvý viditeľný pokrok vo vyšetrovaní, v prípade stále zostáva veľa nezodpovedaných otázok, predovšetkým mená a motivácie objednávateľov vraždy.
Marielle milovala prechádzky na pláži, futbal, sambu, svoju dcéru Luyaru a partnerku Mônicu. Dlhé roky pracovala ako učiteľka v materskej škole. Okrem toho bola aj uznávanou akademičkou a výskumníčkou so špecializáciou na politiku verejnej bezpečnosti a úradnú kontrolu miestnych drogových gangov. Marielle sa rozhodla angažovať v oblasti boja za ľudské práva a v komunálnej politike potom, ako počas prestrelky medzi políciou a drogovým gangom v roku 2005 zastrelili jej blízku priateľku.
Marielle neúnavne presadzovala práva čiernych žien, LGBT+ ľudí a mládeže vo favelách a iných marginalizovaných komunitách v Riu. Bojovala tiež za odhalenie a potrestanie zločinov a násilia, ktoré majú na svedomí miestne bezpečnostné zložky. V roku 2006 sa stala členkou Štátnej komisie pre ľudské práva v Riu de Janeiro. Desať rokov verejne kritizovala mimosúdne popravy a ďalšie porušovanie ľudských práv zo strany verejných činiteľov a polície. Poskytovala tiež podporu rodinám obetí policajného násilia. Dopomohla pritom aj k vyriešeniu prípadu, v ktorom príslušník polície zabil vlastného kolegu.
V októbri 2016 ju zvolili do mestského zastupiteľstva v Riu de Janeiro a následne vymenovali za predsedníčku komisie pre ženy. Na zastupiteľstve predložila sériu návrhov týkajúcich sa práv žien vrátane prístupu k bezpečným interrupciám, alebo napríklad aj k nočnej starostlivosti o deti pre matky pracujúce v noci. Jedným z jej prvých návrhov bolo zaradenie Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii (IDAHOT) do oficiálneho kalendára mesta.
Keď brazílsky parlament a (dnes už bývalý) prezident Michel Temer vo februári 2018 schválili federálnu intervenciu údajne s cieľom zlepšiť verejnú bezpečnosť v Riu de Janeiro, Marrielle tento krok otvorene kritizovala. Podľa jej názoru totiž neriešil príčiny problému a mal, naopak, potenciál viesť k ďalšiemu zbytočnému krviprelievaniu. Marielle následne vymenovali za spravodajkyňu komisie, ktorú mestská rada vytvorila na monitorovanie prebiehajúcej federálnej intervencie.
V stredu 14. marca 2018 vystupovala ako hostka diskusie s názvom „Mladé čierne ženy menia (mocenské) štruktúry“. Marielle sa už z diskusie domov nevrátila. Cestou sa vedľa auta, v ktorom sa viezla, pristavilo iné vozidlo a Marielle zasiahli 4 výstrely do hlavy. Strelci ani objednávatelia vraždy dodnes neboli postavení pred spravodlivosť. Brazílska vláda tým vysiela obrancom a obrankyniam ľudských práv jasný signál, že na ich životoch im nezáleží.
Pridajte sa k žiadosti Amnesty International a žiadajte bezodkladné, nestranné a nezávislé vyšetrenie vraždy Marielle Franco, jej šoféra Andersona Gomesa a postavenie všetkých ľudí zapojených do tohto zločinu pred súd.
V Brazílii bolo v roku 2017 zavraždených minimálne 70 obrancov a obrankýň ľudských práv. Ľudia, ktorí v krajine bojujú za bezpečnosť a ľudské práva, žijú v neustálom strachu. Mariellina vražda je súčasťou ďalekosiahleho problému a ďalšou vyhrážkou občianskej spoločnosti. Niektoré okolnosti a spôsob vykonania vraždy naznačujú, že mohlo ísť o štátom riadenú akciu.
V jednom z rozhovorov o svojej kandidatúre do zastupiteľstva Marielle povedala: „Aby sme dokázali zaručiť dodržiavanie práv v priestore tak sexistickom, ako je tento štát, musíme konať kolektívne.“ V duchu jej odkazu teda žiadame bezodkladné, dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Marielle Franco a potrestanie vrahov aj objednávateľov vraždy. Tiež žiadame ochranu Mariellinej rodiny a svedkov vraždy a poskytnutie psychologickej podpory a reparácií pozostalým. V neposlednom rade žiadame, aby brazílska vláda identifikovala a uznala riziká, ktoré v krajine hrozia obrancom a obrankyniam ľudských práv, a následne urobila všetko pre ich odstránenie.