Urgentná akcia

Kto zavraždil Marielle Franco?

Brazília, akcia začala 7.12.2018, petícia je stále aktívna

Marielle Franco bola aktivistka a politička žijúca v Riu de Janeiro, ktorá sa zasadzovala za práva čiernych žien, LGBT+ a mladých ľudí. Jej odvážny boj za spravodlivejšie Rio de Janeiro sa jej však stal osudným. Po jej vražde sa krajinou začal šíri strach a hnev, ale aj stále nezodpovedaná otázka: Kto a prečo zabil Marielle Franco?

Aktuálne k prípadu

14.3.2021

Tri roky čakania na spravodlivosť

Od vraždy Marielle Franco uplynuli takmer 3 roky, vo vyšetrovaní prípadu však dodnes nedošlo k výraznému pokroku. Objednávateľ či objednávatelia vraždy ľudskoprávnej aktivistky a miestnej političky, ako aj ich motivácie, sú dodnes neznáme a rodiny Marielle Franco a jej šoféra Andersona Gomesa stále márne čakajú na spravodlivosť. Naopak, uplynulých 12 mesiacov sprevádzali úniky informácií o netransparentných postupoch a zneužívanie prípadu na politické ciele. Objavila sa aj fotografia jedného z obvinených so samotným brazílskym prezidentom Bolsonarom. Z pohľadu Amnesty International je každý deň bezvýsledného čakania na spravodlivosť jasnou správou, že násilie voči obrancom a obrankyniam ľudských práv v Brazílii miestne orgány zásadne nevyrušuje. Amnesty International pri tejto príležitosti odovzdala brazílskej vláde viac ako milión podpisov od ľudí zo 40 krajín sveta, ktorí žiadajú vyšetrenie vraždy Marielle Franco a vyvodenie zodpovednosti voči vykonávateľom aj objednávateľom tohto zločinu.

9.2.2021

Stále nie je jasné, kedy môžeme očakávať prvé súdne pojednávanie

Elcio de Queiroz a Ronnie Lessa sú bývalí príslušníci polície, obvinení zo streľby, na následky ktorej zahynula Marielle Franco. Od súdneho rozhodnutia o ich trestnom stíhaní uplynul už takmer rok, no dosiaľ nebol stanovaný termín prvého súdneho pojednávania, ktoré by malo viesť k rozhodnutiu o ich vine. Obvinení sú do dnešného dňa zadržiavaní v cele predbežného zadržania v blízkosti mesta Rio de Janeiro.

10.6.2020

Polícia zadržala možného spolupáchateľa vraždy

Amnesty International zorganizovala viacero akcií na podporu vyšetrenia vraždy ľudskoprávnej aktivistky Marielle Franco. Akcie sa niekoľko mesiacov po sebe konali vždy 14. deň v mesiaci, s cieľom zmobilizovať verejnosť, aby vyvinula potrebný masový tlak na zodpovedné orgány a zabezpečila tak pokračovanie vyšetrovania prípadu. Amnesty sa tiež po boku príbuzných zavraždenej Marielle zúčastnila na sérii rokovaní s predstaviteľmi štátu Ria de Janeiro – guvernérom Wilsonom Witzelom a generálnym prokurátorom José Eduardom Gussemom. Na prvé výročie zavraždenia Marielle Franco predložila Amnesty International úradom petíciu so 780 000 podpismi, požadujúcu vyšetrenie prípadu. Polícia dnes v Riu de Janiero podnikla sériu razií s povolením na prehliadku a zadržanie, výsledkom ktorých bolo zatknutie hasiča Maxwella Simõesa Corrêa, možného spolupáchateľa vraha Ronnieho Lessa, podozrivého z ukrývania zbraní použitých pri vražde Marielle Franco. Amnesty dúfa, že jeho zadržanie by mohlo viesť k odhaleniu objednávateľa vraždy a následne aj k zlepšeniu bezpečnosti ďalších ľudsko-právnych aktivistov a aktivistiek v Brazílii.

11.3.2020

O vine 2 obvinených sa má rozhodnúť na verejnom pojdenávaní

O vine dvoch mužov podozrivých z vraždy Marielle Franco sa má rozhodovať na verejnom pojednávaní. Toto rozhodnutie napovedá, že prokuratúra v Riu de Janeiro akceptovala tézu o výhradnej vine obvinených. Zodpovedné orgány však musia podniknúť ďalšie kroky a vypátrať objednávateľov vraždy a ich motivácie. Minulý mesiac policajti zastrelili Adriana da Nóbregu, bývalého policajta podozrivého z účasti na vražde Marielle Franco. Stalo sa to pri pokuse o jeho zadržanie, pri ktorom na službukonajúcich policajtov vystrelil. Predpokladá sa, že Nóbrega viedol paravojenskú skupinu podozrivú z objednávky vraždy Marielle Franco. Vyšetrovanie prípadu Mariellinej smrti dosiaľ prebiehalo v utajení, no na verejnosť sa dostali správy o tom, že náboje, ktoré zabili Marielle, boli zo šarže nakúpenej federálnou políciou. Táto skutočnosť vzbudila ďalšie vážne otázky o objednávke vraždy Marielle Franco aj o nezávislosti vyšetrovania prípadu.

12.9.2019

Od zadržania 2 mužov podozrivých z vraždy Marielle Franco uplynulo 6 mesiacov

Zadržanie 2 podozrivých skoro rok od vraždy bolo prvou známkou toho, že vyšetrovanie prípadu skutočne napreduje, za čo sa Amnesty zasadzovala počas celého uplynulého roka. Od zadržania podozrivých však uplynulo už 6 mesiacov a polícia a príslušné orgány nezverejnili žiadne ďalšie výsledky vyšetrovania.

12.3.2019

Polícia zatkla 2 mužov podozrivých zo streľby

Dva dni pred prvým výročím vraždy zatkla polícia v Riu de Janeiro dvoch mužov, ktorých obvinili zo streľby na Marielle Franco a Andersona Gomesa. Hoci ide o prvý viditeľný pokrok vo vyšetrovaní, v prípade stále zostáva veľa nezodpovedaných otázok, predovšetkým mená a motivácie objednávateľov vraždy.


Marielle milovala prechádzky na pláži, futbal, sambu, svoju dcéru Luyaru a partnerku Mônicu. Dlhé roky pracovala ako učiteľka v materskej škole. Okrem toho bola aj uznávanou akademičkou a výskumníčkou so špecializáciou na politiku verejnej bezpečnosti a úradnú kontrolu miestnych drogových gangov. Marielle sa rozhodla angažovať v oblasti boja za ľudské práva a v komunálnej politike potom, ako počas prestrelky medzi políciou a drogovým gangom v roku 2005 zastrelili jej blízku priateľku.

Marielle neúnavne presadzovala práva čiernych žien, LGBT+ ľudí a mládeže vo favelách a iných marginalizovaných komunitách v Riu. Bojovala tiež za odhalenie a potrestanie zločinov a násilia, ktoré majú na svedomí miestne bezpečnostné zložky. V roku 2006 sa stala členkou Štátnej komisie pre ľudské práva v Riu de Janeiro. Desať rokov verejne kritizovala mimosúdne popravy a ďalšie porušovanie ľudských práv zo strany verejných činiteľov a polície. Poskytovala tiež podporu rodinám obetí policajného násilia. Dopomohla pritom aj k vyriešeniu prípadu, v ktorom príslušník polície zabil vlastného kolegu.

V októbri 2016 ju zvolili do mestského zastupiteľstva v Riu de Janeiro a následne vymenovali za predsedníčku komisie pre ženy. Na zastupiteľstve predložila sériu návrhov týkajúcich sa práv žien vrátane prístupu k bezpečným interrupciám, alebo napríklad aj k nočnej starostlivosti o deti pre matky pracujúce v noci. Jedným z jej prvých návrhov bolo zaradenie Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii (IDAHOT) do oficiálneho kalendára mesta.

Keď brazílsky parlament a (dnes už bývalý) prezident Michel Temer vo februári 2018 schválili federálnu intervenciu údajne s cieľom zlepšiť verejnú bezpečnosť v Riu de Janeiro, Marrielle tento krok otvorene kritizovala. Podľa jej názoru totiž neriešil príčiny problému a mal, naopak, potenciál viesť k ďalšiemu zbytočnému krviprelievaniu. Marielle následne vymenovali za spravodajkyňu komisie, ktorú mestská rada vytvorila na monitorovanie prebiehajúcej federálnej intervencie.

V stredu 14. marca 2018 vystupovala ako hostka diskusie s názvom „Mladé čierne ženy menia (mocenské) štruktúry“. Marielle sa už z diskusie domov nevrátila. Cestou sa vedľa auta, v ktorom sa viezla, pristavilo iné vozidlo a Marielle zasiahli 4 výstrely do hlavy. Strelci ani objednávatelia vraždy dodnes neboli postavení pred spravodlivosť. Brazílska vláda tým vysiela obrancom a obrankyniam ľudských práv jasný signál, že na ich životoch im nezáleží.

Pridajte sa k žiadosti Amnesty International a žiadajte bezodkladné, nestranné a nezávislé vyšetrenie vraždy Marielle Franco, jej šoféra Andersona Gomesa a postavenie všetkých ľudí zapojených do tohto zločinu pred súd.

Pozadie prípadu

V Brazílii bolo v roku 2017 zavraždených minimálne 70 obrancov a obrankýň ľudských práv. Ľudia, ktorí v krajine bojujú za bezpečnosť a ľudské práva, žijú v neustálom strachu. Mariellina vražda je súčasťou ďalekosiahleho problému a ďalšou vyhrážkou občianskej spoločnosti. Niektoré okolnosti a spôsob vykonania vraždy naznačujú, že mohlo ísť o štátom riadenú akciu.

V jednom z rozhovorov o svojej kandidatúre do zastupiteľstva Marielle povedala: „Aby sme dokázali zaručiť dodržiavanie práv v priestore tak sexistickom, ako je tento štát, musíme konať kolektívne.“ V duchu jej odkazu teda žiadame bezodkladné, dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Marielle Franco a potrestanie vrahov aj objednávateľov vraždy. Tiež žiadame ochranu Mariellinej rodiny a svedkov vraždy a poskytnutie psychologickej podpory a reparácií pozostalým. V neposlednom rade žiadame, aby brazílska vláda identifikovala a uznala riziká, ktoré v krajine hrozia obrancom a obrankyniam ľudských práv, a následne urobila všetko pre ich odstránenie.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu na ochranu brazílskych aktivistov a aktivistiek on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu .

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Cláudio Castro: Zástupca guvernéra štátu Rio de Janeiro

Požadujeme

  • bezodkladné, nestranné a nezávislé vyšetrenie vraždy Marielle Franco a postavenie všetkých ľudí zapojených do tohto zločinu pred súd,
  • ochranu Mariellinej rodiny, svedkov a svedkýň vraždy,
  • verejné odsúdenie vyhrážok a útokov namierených proti obrancom a obrankyniam ľudských práv.