Urgentná akcia

Pri ochrane svojej zeme riskujú životy

Honduras, akcia začala 11.12.2017, petícia je stále aktívna

Pre pôvodných obyvateľov Lenca v Hondurase znamená ich zem život. Obrovské hydroelektrárne, ťažba a ďalšie záujmy však túto zem sústavne vykorisťujú. Nezávislé hnutie pôvodných obyvateľov Lenca z La Paz (MILPAH), stojí v boji proti tomuto vykorisťovaniu v prvej línii. Jeho členovia a členky čelia pre svoju prácu očierňovaniu, fyzickým útokom a vyhrážajú sa im dokonca zabitím. Ľudia zodpovední za podobné útoky sú len málokedy postavení pred spravodlivosť.

Aktuálne k prípadu

19.9.2018

Súdny proces bol odročený

Súdny proces s podozrivými z vraždy Berty Cáceres, ktorý mal prebehnúť v septembri, bol odložený, keď právnici zastupujúci obeť obvinili sudcov zo zneužitia moci a utajovania informácií. Tí mali porušiť ich právo na spravodlivý proces a ukázať zaujatosť, keď odmietli pokutovať kanceláriu prokurátora, ktorá im odmietla ukázať relevantné dôkazy.

16.7.2018

Oznámenie začiatku súdneho procesu

Súdne konanie s 8 osobami obvinenými za účasť na vražde Berty Cáceres sa bude konať od 10. do 28. septembra. David Castillo, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti proti ktorej viedla Berta kampaň a posledná zadržaná osoba v prípade, nebude súčasťou tohto procesu. Organizácia COPINH sa obáva, že súd odsúdi iba najatých vrahov, zatiaľ čo nájomníci a osoby napojené na armádu ostanú na slobode. Dúfajú ale, že prvý proces s vrahmi ochrankyne ľudských práv v krajine poskytne príležitosť zločin lepšie vyšetriť.

6.4.2018

Nové úspechy z Hondurasu

14. marca Generálny prokurátor Hondurasu vytvoril novú Kanceláriu prokurátora pre ochranu obrancov ľudských práv, reportérov, sociálnych komunikátorov a operátorov spravodlivosti, ktorá bude okrem iného aj stíhať vládnych predstaviteľov a jednotlivcov páchajúcich zločiny proti týmto skupinám. Delegáti Amnesty koncom mesiaca navštívili Honduras, kde sa zúčastnili aktivít oslavujúcich 25. výročie organizácie COPINH a dodali petície aj podporné listy organizácií MILPAH. Tá potvrdila, že snahy Amnesty a medzinárodný nátlak na vládu Hondurasu im s prácou veľmi pomáhajú.

12.3.2018

Ďalšia osoba zadržaná v prípade zabitia Berty Cáceres

Dobré správy! Generálna prokurátora zadržala ďalšiu osobu v prípade zabitia Berty Cáceres v 2016. Zadržanou osobou je David Castillo, ktorý bol v čase Bertinho usmrtenia generálnym riaditeľom spoločnosti, ktorá stavala priehradu, proti ktorej viedla Berta a jej hnutie kampaň. Podľa COPINH je to veľký úspech a bolo to dosiahnuté len vďaka medzinárodnému tlaku a solidarite.


Takáto skúsenosť je pre aktivistov a aktivistky v Hondurase bežnou záležitosťou. Ak patríte k obrancom a obrankyniam práv pôvodného obyvateľstva a životného prostredia, táto krajina je pre vás jedným z najnebezpečnejších miest na Zemi.

Niektorí majú to šťastie, že prežijú, iní nie: Berta Cáceres z partnerskej organizácie COPINH, ktorá viedla kampaň proti hydroelektrickej priehrade, bola v roku 2016 zavraždená.

V júli 2015 sa dvaja muži vyhrážali členovi hnutia, Martinovi Gomézovi zabitím. Hnutie MILPAH je napriek tomu odhodlané vo svojom boji pokračovať.

„Nemáme žiadne zbrane ani peniaze,“ povedal Martin. „Ale máme hlas a ...to nám umožňuje skutočne napredovať.“ Požičajte aj vy svoj hlas týmto statočným ženám a mužom.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu : Ochráňte MILPAH on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Chcete rýchlo a jednoducho pomáhať ľuďom v ohrození?

Približne každé dva týždne Vám zašleme krátku informáciu k aktuálnym prípadom, ktoré môžete okamžite podporiť.

Budete mať možnosť:

  • Predpripravený list vytlačiť a poslať

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Juan Orlando Hernández: Sr. Presidente/Prezident, Úrad prezidenta

Požadujeme

  • aby honduraský prezident poskytol členom a členkám hnutia MILPAH ako aj ostatným ľudsko-právnym aktivistom a aktivistkám ochranu, ktorú potrebujú.
Copyright © Amnesty International Slovensko / design by RDJ