Žiadajte zákaz technológie na rozpoznávanie tvárí

Slovenská republika, akcia začala 4.9.2023, petícia je stále aktívna

Orgány presadzovania práva na celom svete využívajú systémy na rozpoznávanie tvárí na potláčanie protestov a prenasledovanie menšinových komunít. Tieto technológie porušujú právo na súkromie, ohrozujú právo na slobodu pokojného zhromažďovania a prejavu, ako aj právo na rovnosť a nediskrimináciu. Technologické spoločnosti bez vedomia a súhlasu dotknutých osôb získavajú milióny fotografií z profilov na sociálnych sieťach. Pri vývoji technológie rozpoznávania tvárí siahajú aj do iných databáz vrátane registrov vodičských preukazov. Masové sledovanie obyvateľstva je invazívne, represívne a rasistické. Podpíšte petíciu a vyzvite na zákaz technológií na rozpoznávanie tvárí.

Orgány presadzovania práva používajú takýto softvér v kombinácii s bezpečnostnými kamerovými systémami na vyhľadávanie potenciálnej zhody. Tieto technológie predstavujú obzvlášť veľké riziko pre černošské a menšinové komunity. Používanie systémov na rozpoznávanie tvárí preukázalo, že ľuďom z týchto komunít hrozí zatknutie na základe nesprávne priradenej totožnosti. V niektorých prípadoch bolo rozpoznávanie tvárí do veľkej miery nepresné. Aj v prípadoch, keď technológie na rozpoznávanie tvárí fungujú správne, polícia sa môže unáhliť a prenasledovať protestujúcich.

Ak nezasiahneme, technológie na rozpoznávanie tvárí a nebezpečné dôsledky ich používania sa stanú bežnou súčasťou našich životov.

Je načase požadovať zákaz technológií, ktoré sú využívané na masové sledovanie obyvateľstva. Masové sledovanie je invazívne, represívne a rasistické. Podpíšte petíciu a vyzvite na zákaz technológií na rozpoznávanie tvárí.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu ZA ZÁKAZ TECHNOLÓGIÍ NA ROZPOZNÁVANIE TVÁRÍ on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Ľudovít Ódor: Predseda vlády SR, Úrad vlády Slovenskej republiky

Požadujeme

  • aby SR zakázala využívanie technológií na rozpoznávanie tvárí,
  • aby SR využila diplomatické nástroje a zasadzovala sa za zákaz využívania technológií na rozpoznávanie tvárí aj v ďalších krajinách.