Žiadajte spravodlivosť pre obete a preživších ruskej agresie na Ukrajine

Ukrajina, akcia začala 22.2.2023, petícia je stále aktívna

Pred rokom začalo Rusko rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Zdokumentované sú stovky prípadov porušovania ľudských práv a nespočetné množstvo ďalších ešte len bude, keďže ľudia na Ukrajine sú nútení žiť vo vojne. Hlasy preživších a pozostalých obetí musia byť vypočuté.

Dňa 16. marca 2022 ruský letecký útok zničil budovu Doneckého činoherného divadla v Mariupole. V čase útoku sa v nej a v okolí nachádzali stovky civilistov a civilistiek; mnoho z nich pri útoku zahynulo.

Grigorij, ktorý býva v blízkosti divadla, videl, ako sa útok uskutočnil: „Kráčal som po ulici, ktorá vedie k divadlu… videl som ho pred sebou… asi 200 metrov odo mňa… Počul som hluk lietadla… ale nevenoval som mu veľkú pozornosť, pretože tam vtedy neustále nejaké lietali… A vtom som uvidel, ako vybuchla strecha budovy… vyskočila 20 metrov a zrútila sa… Potom som videl veľa dymu a trosiek… Nemohol som uveriť vlastným očiam, pretože to divadlo bolo nedotknuteľným útočiskom. Na zemi pri ňom boli dva veľké nápisy ‚Deti‘.“

Toto bolo len jedno z mnohých porušení medzinárodného humanitárneho práva a ľudských práv, ktorých obeťami sa stali ľudia na Ukrajine v dôsledku nezákonnej vojny zo strany Ruska. Zodpovedné osoby musia byť postavené pred súd. Hlasy preživších a pozostalých musia byť vypočuté.

Vyzvite slovenskú vládu, aby sa zaviazala k humanitárnej pomoci a podpore zmysluplného súdneho procesu, ktorý povedie k spravodlivému potrestaniu páchateľov vojnových zločinov na Ukrajine.

Pozadie prípadu

Zatiaľ čo invázia trvá a úplný rozsah zločinov spáchaných na Ukrajine zostáva neznámy, prioritou medzinárodného spoločenstva musia byť ľudské práva a zabezpečenie spravodlivosti obetiam, pozostalým a preživším. Medzinárodné spoločenstvo musí jasne deklarovať, že všetky osoby zodpovedné za porušenie medzinárodného práva a vojnové zločiny ponesú za svoje konanie zodpovednosť, aj keď dnes sa dočasne tešia beztrestnosti.

Viac informácií nájdete na https://www.amnesty.sk/rok-od-zaciatku-ruskej-invazie-na-ukrajinu-v-centre-usilia-o-spravodlivost-musia-byt-prava-obeti/.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu za spravodlivosť pre obete a preživších ruskej agresie on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Miroslav Wlachovský: Minister zahraničných vecí SR

Požadujeme

  • aby sa medzinárodné spoločenstvo vrátane vlády SR zaviazalo k humanitárnej pomoci a podpore zmysluplného súdneho procesu, ktorý povedie k spravodlivému potrestaniu páchateľov vojnových zločinov na Ukrajine.