Ukončite krviprelievanie na protestoch v Iráne

Irán, akcia začala 27.9.2022, petícia je stále aktívna

Iránske orgány brutálne potláčajú celonárodné protesty, ktoré prepukli po tom, ako vo väzbe zomrela 22-ročná Mahsa (Zhina) Amini. Vyzvite medzinárodné spoločenstvo, aby okamžite prijalo opatrenia na zastavenie krvavých zásahov proti protestujúcim v Iráne.

Iránsku Kurdku Mahsu Amini zatkla 13. septembra 2022 v hlavnom meste Teheráne iránska mravnostná polícia. Podľa očitých svedectiev ju v policajnej dodávke brutálne zbili. V priebehu niekoľkých hodín bola v kóme prevezená do nemocnice a o tri dni neskôr 22-ročná žena zomrela.

Iránska mravnostná polícia bežne podrobuje ženy a dievčatá svojvoľnému zadržiavaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu za to, že nedodržiavajú ponižujúce a diskriminačné iránske zákony o povinnom zahaľovaní. Mahsina smrť vyvolala rozsiahle protesty v celej krajine. Iránska vláda zareagovala na najnovšiu vlnu protestov s nevídanou brutalitou.

Bezpečnostné zložky opakovane použili proti demonštrujúcim neprimeranú silu, surovo ich bili obuškami, strieľali do nich zblízka ostrými nábojmi a brokmi, použili voči nim slzotvorný plyn a vodné delá. Od Mahsinej smrti sme zaznamenali smrť desiatok mužov, žien a detí. Stovky ďalších utrpeli bolestivé a vážne zranenia, najmenej dvaja ľudia prišli o zrak. Väčšina zranených si zo strachu pred zatknutím netrúfa vyhľadať nemocničné ošetrenie, čo u nich nebezpečne zvyšuje riziko infekcie a ďalších zdravotných komplikácií. Iránske orgány vypínajú internet, aby zastavili šírenie informácií o svojich zločinoch.

Iránske orgány sa tešia beztrestnosti, vďaka ktorej sa v uplynulých rokoch nezdráhali zabiť stovky demonštrantov a demonštrantiek a tisícky ďalších podrobovať mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu bez toho, aby sa obávali následkov za páchanie takýchto závažných zločinov. Je načase, aby krajiny združené v Rade OSN pre ľudské práva pomohli túto ľudskoprávnu krízu v Iráne ukončiť.

Podpíšte petíciu a vyzvite krajiny, aby ihneď zriadili nezávislý vyšetrovací mechanizmus OSN, ktorý zabezpečí vyvodenie zodpovednosti za najzávažnejšie zločiny podľa medzinárodného práva spáchané v Iráne.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu NA VYŠETRENIE ZLOČINOV SPÁCHANÝCH VOČI PROTESTUJÚCIM V IRÁNE on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním listu poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Rastislav Káčer: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Požadujeme

  • aby OSN ihneď zriadila nezávislý vyšetrovací mechanizmus, ktorý zabezpečí vyvodenie zodpovednosti za najzávažnejšie zločiny podľa medzinárodného práva spáchané v Iráne.