Urgentná akcia

Žiadame spravodlivosť pre obete konfliktu v Sýrii a ich rodiny!

Sýrska arabská republika, akcia začala 7.4.2017, petícia je stále aktívna

Chemický útok na mesto Khan Sheikhoun v provincii Idlib zabil v utorok, 4. apríla 2017 viac ako 70 ľudí a zranil stovky ďalších. Ruské a sýrske úrady tvrdia, že za útok nenesú zodpovednosť. Je však nevyhnutné, aby bol tento útok prešetrený, a tí, ktorí sú za neho zodpovední, boli postavení pred spravodlivosť.

Chemické útoky boli zo strany vládnych síl a ozbrojených skupín páchané od roku 2013. Doteraz za ne nebol nikto potrestaný.

Aktuálne k prípadu

7.2.2018

Chemické útoky v meste Saraqeb

Po plynovom útoku na mesto Saraqeb zo strany sýrskej vlády 4. 2. 2018 je zranených 11 ľudí a súrne potrebujú lekársku starostlivosť. Obete trpia silným podráždením pokožky a očí, zvracaním a závratmi. Takéto priame útoky na civilistov sú úplne zakázané a sú vojnovými zločinmi.

10.4.2017

Chemické útoky v meste Chán Šajchún

Detaily o chemickom útoku v meste Chán Šajchún zo 4. apríla 2017 na našom webe


Konflikt v Sýrii trvá už šesť rokov. Vládne a ozbrojené zložky naďalej beztrestne bombardujú civilné obyvateľstvo, páchajú vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Kvôli konfliktu zomreli státisíce ľudí. Viac ako polovica populácie Sýrie musela utiecť z vlastných domovov - buď do zahraničia alebo na iné miesto v Sýrii. Tí, ktorí sú zodpovední za tieto zločiny dodnes neboli potrestaní a civilné obyvateľstvo naďalej každodenne trpí.

OSN má v rukách nástroj, ktorého úlohou je asistovať pri vyšetrovaní vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas konfliktu v Sýrii, čím môže dosiahnuť spravodlivosť. Aby bol mechanizmus funkčný, potrebuje finančné prostriedky od členských štátov OSN.

Pretože bez toho, aby bola vyvodená zodpovednosť za zločiny, hrozí, že sa podobné útoky budú naďalej beztrestne opakovať.

obrázek

Pozadie prípadu

Rezolúcia 71/248 prijatá Valným zhromaždením OSN v decembri 2016 dala sýrskemu obyvateľstvu iskru nádeje na to, že spravodlivosť je možná. Vyzvala na vytvorenie nezávislého medzinárodného mechanizmu, ktorý bude pomáhať pri vyšetrovaní a stíhaní najzávažnejších zločinov podľa medzinárodného práva spáchaných v Sýrii od marca 2011.

Táto rezolúcia je významná tým, že obchádza Bezpečnostnú radu OSN, ktorá uviazla na mŕtvom bode a nedokáže ukončiť beztrestnosť a porušovanie ľudských práv v Sýrii. Aby bol mechanizmus funkčný, potrebuje finančné prostriedky od členských štátov OSN.

Amnesty International za spravodlivosť pre Sýriu spustila kampaň #JusticeforSyria, ktorou vyzýva krajiny ku konkrétnym krokom - podporiť a financovať vyšetrovací mechanizmus pre Sýriu, schválený Valným zhromaždením OSN v decembri 2016 a presadiť univerzálnu jurisdikciu pri vyšetrovaní a stíhaní osôb podozrivých zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v Sýrii v rámci vlastných národných súdov. S požiadavkou zaviazať sa k podpore novovytvoreného mechanizmu sa Amnesty International obrátila listom z 4. apríla 2017 aj na ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Miroslava Lajčáka.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu : Za spravodlivosť pre Sýriu on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním odkazu na web a tiež poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • António Guterres: Generálny tajomník OSN, Executive Office of the Secretary-General

Požadujeme

  • Efektívne a urýchlené sfunkčnenie medzinárodného, nestranného a nezávislého mechanizmu
  • Záruku, že tento mechanizmus dosiahne vytýčený cieľ napomáhať pri vyšetrovaní a trestnom stíhaní zodpovedných za spáchanie najzávažnejších zločinov v Sýrii