Urgentná akcia
Tibet, akcia začala 16.4.2019, petícia je stále aktívna
Čínska vláda každoročne premiestňuje tisícky najlepších žiakov a žiačok z tibetských základných škôl vo veku od 11 do 15 rokov z ich rodných miest do internátnych škôl v Pekingu a ďalších vzdialených provincií. Tam sú deti nútené študovať v triedach tzv. tibetských vnútrozemských škôl.
Títo študenti a študentky majú zakázané cestovať domov minimálne počas prvých štyroch rokov, kým nedokončia nižší stupeň strednej školy, prípadne až sedem rokov, kým neukončia stredoškolské vzdelanie.
Vysoko dotované triedy tibetských vnútrozemských škôl (TVŠ) zvyšujú možnosti vzdelávania, ale s rizikom nedobrovoľnej kultúrnej asimilácie.
V priebehu tohto formatívneho obdobia študujú deti jednotné národné osnovy s obmedzeným vyučovaním tibetského jazyka, žijú v prostredí tradičnej kultúry v Číne a nemôžu sa zúčastňovať na tibetských kultúrnych zvykoch a budhistických náboženských obradoch. Väčšina z nich sa po absolvovaní štúdia vracia do Tibetu, avšak sú z nich mladí ľudia bez skúsenosti s tibetským životom, prispôsobení čínskej kultúre a jednotnej národnej identite.
Politika zavedenia jednotnej národnej identity medzi etnickými menšinami nie je v Číne formálne ustanovená. V minulom roku však vládni úradníci nariadili učiteľom TVŠ, aby „pevne podchytili ideologické a politické vzdelávanie a výchovu k etnickej jednote“. Mali by študentom a študentkám vštepovať „päť poznaní“ – uvedomenie o veľkej vlasti, čínskom národe, čínskej kultúre, čínskej komunistickej strane a socialistickom systéme s čínskymi charakteristikami.
Triedy TVŠ boli zriadené v osemdesiatych rokoch, keď mnoho tibetských rodičov pašovalo svoje deti do Indie, kde tibetská exilová vláda viedla školy v tzv. tibetských detských dedinách (Tibetan Children's Villages, TDD). V priebehu posledných rokov Čína sprísnila pohraničnú kontrolu a vyvíjala na tibetských rodičov tlak, aby svoje deti vrátili zo škôl TDD.
Príslušníci a príslušníčky tibetskej etnickej menšiny sú v Číne vystavení diskriminácii a obmedzovaniu práv na slobodu vierovyznania, prejavu, združovania a pokojného zhromažďovania sa.