Novinárku odsúdili na 4 roky väzenia za šírenie informácií o COVID-19

Čína, akcia začala 1.4.2021, petícia je stále aktívna

Čínsku amatérsku novinárku Zhang Zhan, ktorá začiatkom februára 2020 informovala o situácii v meste Wu-chan po vypuknutí epidémie COVID-19, odsúdili 28. decembra 2020 na 4 roky väzenia za „vyvolávanie sporov a podnecovanie nepokojov“.

Aktuálne k prípadu

4.11.2021

Zhang Zhan je v dôsledku hladovky v ohrození života

Zhan začala držať protestnú hladovku v júni 2020. V decembri bola taká zoslabnutá, že sa súdneho pojednávania musela zúčastniť na invalidnom vozíku. Pred pojednávaním ju vo väzení násilne kŕmili a niekoľko dní ju držali spútanú, aby jej zabránili odstrániť si vyživovaciu trubicu. Za trest, že hladovku vôbec začala, Zhan viac ako 3 mesiace držali spútanú 24 hodín denne. Koncom júla 2021 ju hospitalizovali kvôli ťažkej podvýžive, neskôr ju však opäť uväznili. Zhan pokračuje v čiastočnej hladovke aj napriek tomu, že jej zdravotný stav sa dramaticky zhoršuje. „Nemyslím si, že bude žiť oveľa dlhšie. Ak sa jej nepodarí prežiť nadchádzajúcu zimu, dúfam, že svet si ju bude pamätať takú, aká bola kedysi.“ napísal na Twitteri jej brat Zhang Ju.


Zhang Zhan svojvoľne zadržali a väznia od mája 2020. Po vyše polroku ju odsúdili len preto, že využila svoje právo na slobodu prejavu, zakotvené v článku 19 Všeobecnej deklarácie ľudských práv.

Zhang Zhan vo februári 2020 pricestovala do mesta Wu-chan, aby informovala o epidémii spôsobenej novým koronavírusom. Odhalila pritom prípady zatýkania nezávislých reportérov a reportérok a obťažovanie, ktorému čelili príbuzní obetí ochorenia. Krátko po uväznení sa rozhodla upozorniť na svoju nevinu protestnou hladovkou, no podľa informácií jej právnika ju začali proti jej vôli kŕmiť a viac ako tri mesiace mala neprestajne spútané ruky a nohy. Väzenské orgány tým porušili absolútny zákaz mučenia a zlého zaobchádzania, ku ktorému Čínu zaväzuje medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. Zhang Zhan je väzenkyňou svedomia, ktorú väznia len za to, že si pokojne uplatňovala svoje právo na slobodu prejavu tým, že informovala o ochorení COVID-19. Aby sa vyhla ďalším trestom, začala Zhang Zhan od 28. decembra opäť dobrovoľne jesť. Vážne obavy o jej zdravie však pretrvávajú, nakoľko by mohla byť vo väzení vystavená ďalšiemu mučeniu a zlému zaobchádzaniu.

Pozadie prípadu

Bývalá právnička Zhang Zhan sa amatérsky venuje novinárskej práci, v rámci ktorej informuje o politike a stave ľudských práv v Číne. Vo februári 2020 prišla do mesta Wu-chan, ktoré bolo v Číne ohniskom nákazy COVID-19. Pomocou online platforiem ako WeChat, Twitter a YouTube informovala o situácii v meste, zadržiavaní nezávislých novinárov a novinárok a obťažovaní rodín ľudí, ktorí ochoreniu podľahli.

15. mája Zhang Zhan v meste Wu-chan zmizla. Následne sa zistilo, že ju zadržala polícia v Šanghaji, vzdialenom od Wu-chanu viac ako 640 km. Podľa informácií, ktoré poskytol jej právnik, držala Zhang Zhan od júna 2020 protestnú hladovku proti svojmu zadržaniu. V šanghajskom väzení Pudong ju však začali proti jej vôli kŕmiť pomocou vyživovacej sondy. Na násilnom kŕmení sa údajne podieľali aj jej spoluväzenkyne. Za protestnú hladovku bola Zhang potrestaná aj tým, že viac ako 3 mesiace mala 24 hodín denne spútané ruky aj nohy. Právnik taktiež uviedol, že Zhang trpí fyzickou slabosťou, bolesťami žalúdka a závratmi pri chôdzi.

Na súdne pojednávanie, ktoré sa uskutočnilo 28. decembra 2020 na Ľudovom súde v Pudongu a o ktorom sa právny zástupca Zhang Zhan dozvedel len s desaťdňovým predstihom, priviezli Zhang Zhan na invalidnom vozíku. Počas pojednávania prokurátori obvinili Zhang Zhan, že prostredníctvom sociálnych sietí šírila veľké množstvo nepravdivých informácií. Podľa jej právneho zástupcu však prokurátor nepredložil žiadny konkrétny príklad jej príspevku s nepravdivými informáciami.

Práca amatérskych novinárov a novinárok bola primárnym, ak nie jediným, zdrojom necenzurovaného spravodajstva o ochorení COVID-19 v Číne. Ľudí, ktorí sa v Číne venujú amatérsky žurnalistike, nie je veľa, pretože za šírenie informácií, ktoré podliehajú vládnej cenzúre, čelia neustálemu obťažovaniu, prenasledovaniu a represiám.

Existuje mnoho správ o tom, že čínske úrady obťažujú a trestajú nezávislých novinárov a novinárky, ako aj aktivistov a aktivistky, za zverejňovanie informácií o COVID-19 na sociálnych sieťach. Známy právnik a amatérsky novinár Chen Qiushi napríklad oznámil, že ho úrady obťažovali potom, ako zverejnil zábery z nemocníc vo Wu-chane. Obyvateľ Wu-chanu Fang Bin zverejnil video, na ktorom boli podľa popisu mŕtve telá ľudí, ktorí podľahli ochoreniu COVID-19, za čo ho čínske orgány na krátky čas zadržali.

Od vypuknutia ochorenia COVID-19 bolo v Číne cenzurovaných množstvo článkov týkajúcich sa nového koronavírusu, vrátane článkov v mienkotvorných médiách, ako napríklad Caijing, alebo dokonca oficiálnych mainstreamových médiách ako Beijing Youth Daily. Niektoré príspevky na sociálnych sieťach, hashtagy a žiadosti vyzývajúce na rešpektovanie práva na slobodu prejavu boli rýchlo odstránené alebo cenzurované.

Trestný čin „vyvolávania sporov a podnecovania nepokojov“ podľa článku 293 čínskeho trestného zákona je definovaný veľmi široko a nejasná formulácia vedie k tomu, že sa často používa proti aktivistom, aktivistkám a obrancom a obrankyniam ľudských práv. Hoci sa toto obvinenie pôvodne vzťahovalo na činy, ktoré narúšali poriadok na verejných priestranstvách, od roku 2013 sa rozšíril aj na online priestor. Odsúdeným za tento trestný čin hrozí trest odňatia slobody až na 5 rokov.

ĎALŠIE PRÍPADY MARATÓNU 2021 NÁJDETE NA https://maraton.amnesty.sk.

Viac sa o Maratóne písania listov a našich doterajších úspechoch dočítate na stránke https://www.amnesty.sk/zacina-maraton-pisania-listov-2021/.

Prehľad všetkých prípadov

Podporte výzvu - za prepustenie novinárky na slobodu - on-line

Chcem byť pravidelne informovaný o prípadoch (e-mailom alebo cez SMS)

Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa Zásad o ochrane osobných údajov AI SK

Zapisujem podpis...

Apel môžete podporiť odoslaním odkazu e-mailom a tiež poštou.

Zobraziť petíciu, ktorú odošleme adresátom.

Adresáti petície:

  • Si Ťin-pching: prezident Čínskej ľudovej republiky

Požadujeme

  • okamžité a bezpodmienečné prepustenie Zhang Zhan, ak neexistujú dostatočné vierohodné a prijateľné dôkazy o tom, že sa dopustila konania, ktoré je medzinárodne považované za trestný čin
  • zabezpečenie, že až do prepustenia Zhang Zhan už nebude dochádzať k jej mučeniu alebo inému zlému zaobchádzaniu
  • pravidelný a neobmedzený kontakt Zhang Zhan s rodinou a právnou pomocou podľa vlastého výberu
  • rešpektovanie práva Zhang Zhan na ochranu zdravia, telesnú autonómiu a slobodu prejavu a zabezpečenie okamžitého a pravidelného prístupu k adekvátnej zdravotnej starostlivosti